łzawienie oczu

Łzawienie oczu – przyczyny, objawy jakich chorób? Sposoby leczenia

Łzawienie oczu – oczy łzawią nam z różnych powodów. Są organem bardzo wrażliwym, nic więc dziwnego, że nadmierne łzawienie będzie dla nas powodem do niepokoju. Co może powodować łzawienie oczu?

Fizjologiczne łzawienie oczu

Łzy są produkowane przez gruczoły łzowe zlokalizowane w kącikach oczu. Składają się z wody i soli w odpowiednim, fizjologicznym stężeniu. Ich funkcją jest po prostu nawilżanie oka. Powieki ruchome mają za zadanie zamykając się i otwierając dokładnie rozprowadzać łzę po powierzchni gałki ocznej. Dzięki temu gałka oczna nie wysycha. Wyschnięta całkowicie straciłaby swoją funkcję odbierania bodźców wzrokowych.

Płaczemy intensywnie również wtedy, gdy jest nam smutno, ale także – gdy mocno się śmiejemy. Łzy lecą mocniej, gdy ziewamy, a także gdy smarkamy i podrażniamy przez to również kanalik łzowy. Gdy ciało obce wpadnie do oka – gruczoły produkują więcej łez, by je wypłukać. Zatem, jeśli dokucza nam zbyt częste i zbyt obfite łzawienie – nie jest to dobry znak. Oznacza, że oko potrzebuje dodatkowego nawilżenia i należy poszukać tego przyczyny.

Łzawienie oczu – kiedy powinno zaniepokoić

Oczy mogą nadmiernie łzawić lub nie produkować wystarczającej ilości łez, gdy zostaną zatkane kanaliki łzowe. Może to nastąpić na skutek zapalenia kanalika łzowego, czy obecności w nim ciała obcego. Zdarzają się również nowotwory woreczka łzowego! Alarmującym sygnałem powinny być niekontrolowane łzawienia bez wyraźnej przyczyny. Zaniepokoić mogą również wyczuwalne twarde guzki w okolicach przewodu łzowego.

Nadmierne łzawienie oczu może występować także na skutek silnego wiatru, na przykład przy jeździe na rowerze. Taki objaw nie musi być symptomem niczego złego. Może po prostu świadczyć o nadmiernej wrażliwości oczu na różne bodźce. Jednak jest przykry i często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na przykład wtedy, gdy nadmierne łzawienie oczu rozmazuje nam makijaż. Albo sprawia, że przestajemy dobrze widzieć na przykład podczas jazdy samochodem.

Inne choroby objawiające się łzawieniem

Najczęściej przyczyną nadmiernego łzawienia jest zapalenie spojówek. Objawia się ono przede wszystkim pieczeniem, swędzeniem oraz łzawieniem oczu. Łzawienie oczu może być też objawem zapalenia brzegu powiek. Oprócz łzawienia występuje także zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk powiek. Chory ma wrażenie, jakby w oku znajdowało się ciało obce. Kiedy do oka naprawdę wpadnie ciało obce, czujemy w nim ogromny dyskomfort.

Produkowane są zwiększone ilości łez celem wypłukania ciała obcego. Chory częściej mruga, pogarsza się jego stan widzenia. Czasem warto to sprawdzić u okulisty, ponieważ nie zawsze ciało obce jest widoczne gołym okiem. Również jaskra może objawiać się między innymi nadmiernym łzawieniem i pogorszeniem ostrości wzroku. Jak widać, nadmierne łzawienie nie jest schorzeniem, a jedynie objawem. Jest to objaw, który może sugerować bardzo wiele. Przyczyna nadmiernego łzawienia może być bardzo poważna, ale również całkiem błaha. Ze względu na ogromny dyskomfort spowodowany tym objawem, należy skontaktować się z okulistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *