Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej jest obecnie najmniej traumatyczną i najbezpieczniejszą metodą przywracającą prawidłowego widzenie. Pomysł zniszczenia zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków został zaproponowany przez amerykańskiego chirurga oka, w 1967 roku. Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa przeprowadzana jest na dowolnym etapie zaćmy, w tym najwcześniejszej. Dzięki temu dana osoba nie musi znosić ciągle pogarszającego się widzenia, które niezmiennie wpływa na standard jej życia.

Co to jest zaćma, jak się objawia?

Zaćma jest najczęstszą przyczyną obniżonej ostrości wzroku u osób w wieku powyżej 50 lat. Zaćma jest częściowym lub całkowitym zaburzeniem przezroczystości soczewki oka, która znajduje się za tęczówką i źrenicą.

Czynniki przyczyniające się do rozwoju zaćmy obejmują:

 • Predyspozycje genetyczne
 • Urazy oka
 • Zaburzenia metaboliczne i cukrzycę
 • Niedobór witamin
 • Promieniowanie ultrafioletowe
 • Niekorzystne warunki środowiskowe.

Ale na szczęście można wyleczyć zaćmę, ponieważ dobre widzenie jest szczególnie cenne dla osób starszych.

Główne objawy zaćmy to:

 • Stopniowe zmniejszanie ostrości wzroku aż do ślepoty
 • Niewyraźne widzenie
 • Zmniejszenie jasności i kontrastu kolorów
 • Upośledzenie wzroku i dalekiego widzenia
 • Wygląd oślepiających aureoli wokół jasnych źródeł światła
 • Zmiana koloru źrenicy, uzyskanie białego koloru
 • Coraz trudniej jest wykonywać obowiązki zawodowe z powodu ograniczonej widoczności.

Rozpoznanie zmętniałej soczewki nie jest trudne dla okulisty. Specjalny biomikroskop tzn. lampa szczelinowa, pozwala lekarzowi zbadać wszystkie części soczewki i zobaczyć najdrobniejsze zmętnienia. Podczas zabiegu usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej stosowane jest miejscowe znieczulenie, które jest obliczane indywidualnie i dobrze tolerowane przez starszych ludzi.

Kiedy potrzebne jest usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej?

Okuliści nazywają zaćmę zmętnieniem soczewki oka. Gdy ostrość widzenia jest nadal wystarczająco wysoka, możliwe jest opóźnienie operacji. W tym samym czasie dana osoba widzi dobrze w normalnym oświetleniu, a o zmierzchu lub w nocy napotyka znaczne trudności i na odwrót. Potrzeba wykonania pilnej operacji jest rozwiązywana indywidualnie w każdym przypadku.

Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących aktywny tryb życia, co wymaga poprawy, jakości widzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zdiagnozowana zostanie zaćma, nie można jej zaniedbać. Na początkowych etapach można jąś usunąć najbezpieczniej. Jeśli odłoży się czas operacji, może to doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej – przebieg zabiegu

Zwrot przezroczystości soczewki za pomocą leków jest niemożliwy. Istnieją różne krople stosowane w profilaktyce zaćmy i mogące spowolnić przebieg choroby we wczesnym stadium, ale nie zastępują potrzeby operacji. Ponadto krople często nie mogą być łączone z innymi niezbędnymi lekami i lekami o ogólnym działaniu.

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej – przebieg zabiegu

Operację usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej okulista – chirurg przeprowadza za pomocą mikroskopowego nakłucia o wielkości nie większej niż 1,8 mm. Następnie za pomocą pincety uzyskuje on okrągły dostęp do torebki soczewki (przezroczysta osłona, w której znajduje się soczewka naturalna).

Rękojeść ultradźwiękowa jest wkładana do oka. Pod wpływem ultradźwięków o niskiej częstotliwości jądro soczewki jest niszczone, a jej zniszczone części są usuwane z oka za pomocą funkcji zasysania. W tym samym czasie szycie nie jest wymagane, takie nakłucie jest samouszczelniające.

Sztuczna soczewka jest wszczepiana przez ten sam dostęp do oka. W tym celu okulista stosuje elastyczną sztuczną soczewkę krystaliczną: jest ona zwinięta w rurkę, wypełniona specjalnym wtryskiwaczem, a już w oku jest wyprostowana i przybiera swój pierwotny kształt, zajmuje właściwą pozycję i jest ściśle przytrzymana w oku dzięki elementom podtrzymującym. Przeprowadzenie tak niewielkiej, oszczędzającej skórę operacji zaćmy znacznie zmniejsza czas pooperacyjny, a wzrok zostaje przywrócony tak szybko jak to możliwe po wymianie soczewki.

Zalety usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej

 • Operacja odbywa się za pomocą mikroprocesora o wielkości zaledwie 1,8 mm.
 • Nie wymaga szwu, ma zdolność samouszczelniającą. Nie spowoduje pooperacyjnego astygmatyzmu.
 • Nie wymaga znieczulenia ogólnego, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
 • Szybka rehabilitacja. Przyspieszony proces odzyskiwania widzenia.
 • Widzenie zostaje przywrócone bezpośrednio na stole operacyjnym.
 • Widzenie powraca, w 100%, jeśli pogorszenie widzenia nie było spowodowane innymi zaburzeniami i chorobami.
 • Jest przeprowadzana na zasadzie ambulatoryjnej.

Współczesne soczewki wieloogniskowe umożliwiają uzyskanie doskonałego widzenia z bliskiej i dalekiej odległości. Obecnie wszczepiane są soczewki:

 • Sferyczne poprawiające widzenie o zmierzchu, bardzo przydatne ludziom pracującym przy sztucznym oświetleniu i kierowcom, którzy jeżdżą w nocy.
 • Toryczne wewnątrzgałkowe przeznaczone dla ludzi posiadających oprócz zaćmy astygmatyzm. Po operacji takie osoby nie potrzebują już okularów.
 • Wieloogniskowe to innowacyjne soczewki przywracające widzenie z daleka, i z bliska. Po takiej operacji nie ma już konieczności korzystania z okularów, ponieważ podczas wykonywania takich czynności jak: czytanie, praca przy komputerze, uprawianie sportów ich widzenie jest doskonałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *