Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka – przyczyny, leczenie, diagnoza

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka mogą być nieobecne na początku choroby. Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy zaburzeń widzenia centralnego. Zwyrodnienie plamki żółtej oka jest chorobą siatkówki, która atakuje plamkę znajdującą się z tyłu oka. Plamka jest odpowiedzialna za przejrzystość widzenia centralnego i pozwala na odróżnienie drobnych szczegółów.

Żółta plamka, pozwala czytać i odróżniać przedmioty. Bez tego człowiek nie byłby w stanie oglądać przedmiotów w nocy, a nawet w dzień bezpośrednio przed sobą. Chociaż plamka stanowi zaledwie 10 procent całej powierzchni siatkówki, to te 10 procent wpływa na wzrok znacznie bardziej niż cokolwiek innego. Jeśli osoba z widzeniem tunelowym może przynajmniej widzieć bezpośrednio przed sobą i rozróżniać małe szczegóły, to chory cierpiący na ostre zwyrodnienie plamki żółtej może jedynie odróżnić boki tunelu i nie może zobaczyć niczego bezpośrednio przed sobą.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka – rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej oka

Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej, suche i mokre. Suchy typ zwyrodnienia plamki żółtej jest bardziej powszechny i charakteryzuje go pojawianie się małych, żółtawobiałych plam na tkankach osadzonych na siatkówce. Zwyrodnienie typu suchego zwykle przebiega łatwo. Zwyrodnienie typu mokrego jest szybsze i bardziej poważne. Ten stan patologiczny charakteryzuje się występowaniem krwotoków w naczyniach oraz śmierć komórek siatkówki z powstawaniem białych plam i zniekształceniem widzenia centralnego. Choroba ta występuje coraz częściej u osób powyżej 50 roku życia.

Miażdżycowe zmiany degeneracyjne w naczyniach siatkówki i choroby kosmówki, nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek itp. zajmują ważne miejsce w rozwoju procesu patologicznego. Proliferacja komórek nabłonka barwnikowego i organizacja przesytu z zastąpieniem przez tkankę łączną. Zmiany w tkance siatkówki mają charakter drugorzędny i są wynikiem niedotlenienia z powodu naruszenia krążenia w siatkówce i zakrzepicy poszczególnych gałęzi środkowej żyły siatkówki. Następuje zanik nerwowo-nabłonkowych i zewnętrznych warstw siatkówki.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka – przyczyny występowania

Siatkówka jest wewnętrzną wyściółką oka. Przekształca światło i obrazy obiektów, które są widziane, poprzez wysyłanie sygnałów nerwowych do mózgu. Część siatkówki, zwana żółtą plamą, sprawia, że obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej występuje, gdy uszkodzone są naczynia krwionośne, które go dostarczają. W wyniku tych zmian plamka jest uszkodzona.

Objawy, jakie dają dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej oka to:

 • Typ suchy pojawia się, gdy występuje przerzedzenie i kruchość naczyń krwionośnych pod plamką. Jednocześnie tworzą się małe żółte osady. U prawie wszystkich osób zwyrodnienie plamki żółtej rozpoczyna się od typu suchego.
 • Typ mokry występuje u około 10% osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Pod plamką zaczyna się wzrost nowych nieprawidłowych i bardzo wrażliwych naczyń krwionośnych. Krew i płyn przepływają przez te naczynia. Większość przypadków utraty wzroku wiąże się z tego typu zwyrodnieniem plamki żółtej.

Naukowcy wciąż nie znają dokładnych przyczyn rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Choroba rzadko występuje przed ukończeniem 50 lat.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka typu suchego

Najczęstszym objawem zwyrodnienia typu suchego jest niewyraźne widzenie. Obiekty często wyglądają na zniekształcone i matowe, a kolory wydają się wyblakłe. Chory może mieć trudności z czytaniem i zauważeniem szczegółów. Ale kiedy wykonuje większość swojej codziennej pracy, może całkiem dobrze widzieć. W miarę pojawiania się objawów typu suchego może wystąpić potrzeba większej ilości światła do czytania lub wykonywania codziennych zadań. Niewyraźne miejsce w centrum siatkówki stopniowo zwiększa się i ciemnieje. W późniejszych etapach zwyrodnienia typu suchego trudno jest odróżnić twarze z daleka.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka typu mokrego

Najczęstszym wczesnym objawem degeneracji typu mokrego jest to, że linie proste wydają się zniekształcone i faliste. W środku pola widzenia może pojawić się mała ciemna plama, która z czasem będzie się zwiększać. Utrata widzenia centralnego może nastąpić szybko w przypadku obu typów zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z okulistą.

Podsumowanie objawów zwyrodnienia plamki żółtej oka obydwu rodzajów

U niektórych ludzi rozwój choroby postępuje bardzo powoli. W innych przypadkach choroba postępuje szybciej, co może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia. Zarówno suche jak i mokre formy nie powodują bólu.

Objawy obejmują:

  • Niewyraźne widzenie
  • Trudności w zauważaniu szczegółów, takich jak osoby lub słowa w książce
  • Niewyraźne widzenie, które jest normalizowane w jasnym świetle
 • Mała czarna kropka pośrodku pola widzenia, wzrastająca z czasem
 • Linie proste, takie jak drzwi, wydają się wygięte lub zniekształcone.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej oka obserwuje się dość często u osób powyżej 50 roku życia. Czasami podobne zmiany pojawiają się w młodszym wieku. Proces rozpoczyna się najpierw w jednym oku, ale potem dotyka to drugiego oka. Pierwszymi objawami choroby są mroczki przed oczami. Wczesne zmiany w żółtej plamce są wyrażane w akumulacji pigmentu.

Następnie są łagodne punkty ogniska żółte lub żółtawo-szare, tworząc okrąg, czasem znajdują się tylko w centralnym dole. W miarę postępu choroby zmiany te mogą zajmować powierzchnię równą 1-2 tarczy nerwu wzrokowego. Obszar żółtej plamki staje się ciemnoczerwony lub żółtawo-brązowy. Znacznie zmniejszona jest ostrość wzroku, ale proces może się ustabilizować.

Zwyrodnienie plamki żółtej oka – diagnostyka

Osoby z powyższymi objawami muszą skontaktować się z okulistą. Potwierdzenie rozpoznania zwyrodnienia plamki żółtej oka może wymagać dodatkowych testów w celu ustalenia dalszego leczenia. Najczęstszymi metodami są angiografia oczu i tomografia siatkówki. Podczas angiografii oka wstrzykuje się dożylnie specjalny barwnik (fluoresceinę).

Ta metoda polega na uzyskaniu obrazu naczyń rogówkowych poprzez barwienie. Angiografia oka nie jest metodą terapeutyczną. Czasami występuje efekt uboczny w postaci nudności. Barwnik może powodować ciemnienie skóry i moczu przez 1-2 dni. Podczas optycznej tomografii koherencyjnej możliwe jest szczegółowe badanie żółtej plamki i grubości siatkówki.

Zwyrodnienie plamki żółtej oka – leczenie

W większości przypadków sucha postać zwyrodnienia żółtej plamki oka nie wymaga leczenia. We wczesnym stadium zwyrodnienia plamki żółtej, połączenie pewnych witamin, przeciwutleniaczy i cynku pomoże zapobiec postępowi choroby, ale nie będzie w stanie przywrócić utraconego widzenia. Suplementy luteiny i zeaksantyny również mogą być przydatne.

W postaci mokrej zwyrodnienia plamki żółtej lekarz może zalecić:

 • Operacja laserowa (koagulacja laserowa) – niszczenie patologicznych naczyń krwionośnych i blokowanie ich krwawienia poprzez ekspozycję na niewielką wiązkę światła.
 • Terapia fotodynamiczna – stosowanie specjalnego leku wstrzykiwanego do organizmu i aktywowanego światłem, które niszczy krwawiące naczynia krwionośne.
 • Stosowanie specjalnych leków, które zapobiegają powstawaniu nowych naczyń krwionośnych i są wprowadzane do oczu (jest to proces bezbolesny).
 • Specjalne urządzenia optyczne dla osób z zaburzeniami widzenia (takie jak soczewki) i zabiegi mogą poprawić, jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *