Len zwyczajny

Len zwyczajny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Len zwyczajny, słowień (Linum usitatissimum), zaliczany jest do roślin jednorocznych. Jest to roślina znana od wielu tysięcy lat, ponieważ była uprawiana już sześćset lat temu w Mezopotamii. Len zwyczajny pochodzi z umiarkowanych stref Europy oraz Azji. Zioło to jest uprawiane na całym świecie ze względu na swoje włókno, nasiona oraz olej z nasion.

Len uprawiany jest głównie  dla włókien znajdujących się w łodygach i oleistych nasion. Len nie tylko zdobi przydomowe ogródki, ale jest także rośliną o szerokim spektrum zastosowania, ułatwiającą dzięki swoim właściwościom nie jedną dziedzinę życia.

Len zwyczajny – zastosowanie

Surowcem zielarskim lnu zwyczajnego są nasiona oraz otrzymywany z nich olej. Nasiona lnu zawierają wiele związków biologicznie czynnych w tym miedzy innymi substancje śluzowe, olej tłusty, fenolokwasy, fitosterole, glikozydy cyjanogenne, białka (ok 20%), enzymy, witaminy (A, B, E).

Roślina posiada łodygę o wysokości do 70 cm, prostą, górą rozgałęzioną. Len ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno lecznicze, jak i przemysłowe. Nasiona tej rośliny mogą być wysiewane i używane jako odżywcze kiełki lub jako bezpośredni dodatek m.in. do kanapek czy sałatek. Nasiona lnu zbiera się późnym latem lub wczesną jesienią. Len zwyczajny jest zbierany wtedy, kiedy jego nasiona są dobrze wykształcone, ale zarazem nie mają jeszcze brązowawego koloru. Nasiona lnu zwyczajnego dojrzewają podczas suszenia zioła.

Posiada liście lancetowate, zaostrzone, ułożone skrętolegle. Kwiaty umieszczone na szczytach pędów, błękitne zebrane w wachlarzowatą wiechę. Owocem jest kulista torebka zawierająca około dziesięciu błyszczących, spłaszczonych, żółtobrunatnych

Len używany jest do produkcji płyt paździerzowych wykorzystywanych w budownictwie i meblarstwie. W przemyśle włókienniczym stosuje się go do wyrobu przewiewnych tkanin (koszule, pościel, ręczniki), sznurków i worków. Olej z lnu zaś używany jest jako emulgator do produkcji m.in. farb i lakierów. Nasiona lnu i olej lniany są często składnikiem pasz dla zwierząt, a siemię lniane podawane im w przypadku problemów niestrawnościowych.

Len zwyczajny – właściwości lecznicze

Len posiada szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie jak i przemyśle. Z siemienia lnu wytłacza się bowiem miedzy innymi olej lniany wykorzystywany do  celów farmaceutycznych. Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu produktu to olej lniany stosuje się np. do wyrobu mydła szarego. Należy pamiętać iż nie jest to jego jedyne zastosowanie i stanowi on także doskonały środek leczniczy w szczególności przy oparzeniach , a także jako główny składnik różnych maści. Właściwości lecznicze lnu znajdują swoje zastosowanie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i nieżytach żołądka, a także w przypadku odmrożeń, trudno gojących się ran.

Wśród najczęściej wymienianych zalet lnu zwyczajnego wskazuje się na takie działania jak:
– w stanach zaparć różnego pochodzenia,
– zespół jelita wrażliwego;
– nieżytach żołądka i jelit;
– stanach zapaleniach  jelit,
– chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy,
– w przeroście prostaty,
– nowotworach prostaty,
– raku piersi,
– stosowany w profilaktyce chorób nowotworowych,
– w stanach zapalnych skóry,
– czyrakach,
– ropniach,
– wysypce alergicznej,
– licznych oparzeniach jamy ustnej gorącymi płynami,
– odleżynach,
– uszkodzeniu błony śluzowej jelit substancjami żrącymi,
– podwyższony poziom cholesterolu,
– miażdżyca,
– regeneracja i zwiększenie elastyczności skóry.

Len zwyczajny a w szczególności nasiona stosowany jest przy zatwardzeniach oraz biegunkach. Konsumowanie nasion zioła to również świetny sposób na dostarczenie wielu cennych substancji naszemu organizmowi. Siemię lniane zawiera dużo śluzu, jest stosowane w przypadkach suchego kaszlu, gdyż śluz zwiększa wilgotność śluzówki.

Z nasion lnu wytwarza się także olej, który wykorzystuje się do przygotowania potraw. Olej ten obniża poziom cholesterolu, a dawniej dodawano go do potraw wigilijnych. Roślina ta wykorzystywana jest także w kosmetyce jako składnik kremów, mydeł i maseczek oraz maści leczniczych, działający regenerująco, zmiękczająco i przeciwzapalnie.

Len zwyczajny – sposób użycia

Odwar

Len zwyczajnyPrzepis; należy wymieszać 2 łyżki całych nasion zaleca się zalać 1,5 szklanki letniej wody i gotować 15 minut pod przykryciem. Wymiennie zamiast wody można użyć jogurtu, kefiru lub soku owocowego.
Zaleca się tak przygotowanego odwaru pić  średnio dwa razy dziennie.

Zawiesina z nasion lnu

Przepis; należy wymieszać 2 łyżki rozdrobnionego lnu zalać pół szklanki letniej wody i zostawić na 30 – 60 minut. Po upływie tego czasu zaleca się picie  pół szklanki dwa razy dziennie.

Prażone nasiona lnu

Przepis; Nasiona lnu po uprażeniu na patelni można zastosować jako dodatek do sałatek lub spożywać z dodatkiem miodu czy dżemu.

Okład z nasion lnu

Przepis; należy 50 g rozdrobnionych nasion zalać pół szklanką wrzącej wody, zagotować i odstawić. Zaleca się w szczególności przykładanie na chore miejsca zawinięte w płótno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *