Ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup – ćwiczenia wzmacniające kręgosłup bez obciążeń

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie go wzmocnić nie obciążając. Polecane są wszystkim osobom otyłym, jak również cierpiącym na ból kręgosłupa w wyniku jego zwyrodnień i krzywizn. Warto wiedzieć które ćwiczenia fizyczne są wskazane na kręgosłup, a których lepiej unikać gdy ans boli. Niektóre dyscypliny sportowe są wręcz odradzane i zabronione, gdyż są niebezpieczne dla kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup ale jakie?

Przede wszystkim winny być to ćwiczenia bezpieczne, takie które nie obciążając odcinka lędźwiowego. To on jest newralgicznym elementem naszego ciała. Poprzez jego zwyrodnienie bolą nas zwykle plecy. Aby ćwiczenia dały zamierzony efekt powinny zmuszać do pracy mięśnie brzucha, grzbietu oraz mięśnie głębokie. Odradzane jest bieganie, skakanie i wszelkie dyscypliny które mogą narazić kręgosłup na urazy. Ponadto nie poleca się ćwiczeń z ciężarami.

Bardzo dobrą dyscypliną dla kręgosłupa jest pływanie. Basen i ćwiczenia w wodzie poprawiają kondycję ciała, mięśni nie wpływając negatywnie na kręgosłup. Woda powoduje iż stawy są odciążone i układ kostny, ponadto woda rozluźnia ciało co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Niestety również na basenie należy uważać, bowiem taki styl jak żabka może nadwyrężyć obręcz barkową i dolną część pleców. Dobrą radą jest wykorzystanie tych stylów pływackich które zachowują naturalne krzywizny kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup – joga

Joga to przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, ale i rozciąganie. Ma ona zbawienny wpływ na kręgosłup. Odpręża, relaksuje i dodaje giętkości ciała. Większość dolegliwości bólowych, zwłaszcza w okolicach lędźwi, wynika z przykurczów mięśniowych. Pozycje jogi, czyli asany, znakomicie rozciągają całe ciało, a tym samym pomagają w przywróceniu równowagi mięśniowej. Podobnie jak z pływaniem, w jodze też należy wybrać odpowiednie asany na kręgosłup. Bez wątpienia nie są wskazane te, w których występują duże przerosty kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup – pilates i fit ball, orbitek

Pilates to trening wzmacniający, również mięśnie grzbietu, mięśnie głębokie stabilizujące kręgosłup. Bezpiecznym zestawem ćwiczeń jest fit ball wykorzystujący piłkę gimnastyczną. Piłka może służyć jako podpora, amortyzator dla kręgosłupa i odciążenie. Świetnym ćwiczeniem jest balansowanie na piłkę, turlanie i skakanie. Ten rodzaj treningu przeznaczony jest dla osób po urazie kręgosłupa, z wadami w jego budowie. Poza piłka w ćwiczeniach na kręgosłup wspomoże nas orbitek. To zdrowe ćwiczenia pozwalające na szereg ćwiczeń o ruchach anatomicznych, które odchudzają i usprawniają.

Ćwiczenia na powietrzu

Polecanymi dyscyplinami sportu i aktywnościami na kręgosłup są nordic walking oraz rower. W przypadku spaceru z kijami istotne jest tempo i wyprostowana sylwetka. Marsz jest wsparty na kijach dając stabilność i zabezpieczenie przed ewentualnym upadkiem, jak też odciążenie stawów. Jest to niewymagający sport dla każdego, w każdym wieku. Konkurencją dla kijów jest rower. Jednak tutaj dużo zależy od te tego w jakiej pozycji jeździmy.

Niektóre sposoby jazdy zamiast przynosić ulgę plecom powodują intensyfikacje dolegliwości. Niewskazane jest jeżdżenie na rowerach miejskich z niskim siodełkiem i wysoką kierownicą – przy takim ustawieniu cały ciężar ciała opiera się na odcinku lędźwiowym. Wskazane jest ustawienie siodełka i kierownicy na tej samej wysokości dając podparcie dla rąk i odciążenie stawów nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *