Drenaż ucha u dziecka

Drenaż ucha u dziecka – na czym polega? Jak wygląda?

Drenaż ucha u dziecka to operacyjny sposób leczenia zapalenia ucha, jaki wykonuje się, kiedy leczenie zachowawcze okazuje się bezskuteczne. Częściej wykonywa się drenaż uszu u dziecka aniżeli u dorosłego, gdyż choroby uszu zazwyczaj dotykają dzieci. Powikłania po zabiegu występują sporadycznie. Ucho jest skomplikowanym narządem.

Dzieli się je na ucho zewnętrzne, środkowe oraz wewnętrzne. Realizuje dwie role – odpowiada za odbiór dźwięków oraz utrzymanie równowagi. Gdyż jest bezpośrednio powiązane ze środowiskiem zewnętrznym, zapewniając człowiekowi ciągły kontakt ze światem dźwięków, jest wrażliwe na choroby oraz zanieczyszczenia. Poszczególne z zaburzeń mogą nawet doprowadzać do głuchoty.

Co to jest drenaż uszu?

Pogorszenie słuchu i ból ucha mogą prezentować na chorobę. Jednym ze sposobów leczenia jest drenaż uszu, operacyjny zabieg laryngologiczny. Dren to specyficzna cienka rurka zawierająca dwa kołnierzyki, jakie zabezpieczają go przed przesuwaniem. Drenaż uszu polega na tym, iż do ucha wprowadzany jest dren przez otwór w naciętej błonie bębenkowej, jaka znajduje się w kości skroniowej oraz oddziela przewód słuchowy zewnętrzny od ucha środkowego. Wykonanie drenażu uszu wywołuje wyrównanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej. Dzięki zabiegowi można wyeliminować śluz, jaki nagromadził się w uchu środkowym.

Drenaż ucha u dziecka – na czym polega? Jak wygląda?

Drenaż wentylacyjny to zabieg, jaki zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Można wykorzystać znieczulenie miejscowe, lecz jedynie u dorosłych. Specjalista za pomocą profesjonalnego noża nacina błonę bębenkową. Potem przez otrzymany otwór wprowadza dren wentylacyjny, więc niewielką, plastikową rurkę, wyposażoną w dwa kołnierzyki uniemożliwiające przemieszczeniu się drenu.

Zabieg trwa blisko 30-45 minut. Po wybudzeniu mogą pojawić się zawroty głowy, jakie ustępują zazwyczaj w przeciągu paru godzin. Po zabiegu niezbędna jest stała kontrola laryngologiczna – badanie słuchu oraz weryfikacja stanu ucha. Na bazie rezultatów tychże badań specjalista może zweryfikować, kiedy można usunąć dren.

Drenaż ucha w zapaleniu ucha środkowego

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia drenażu uszu u dziecka jest zapalenie ucha środkowego, jakie u dzieci występuje niezwykle wielokrotnie oraz zazwyczaj ma postać ostrą. Na ogół jest następstwem przeziębienia lub grypy, jakie mogą doprowadzać do obrzęku i niedrożności trąbki Eustachiusza. We przedwczesnej fazie zapalenie ucha środkowego jest chorobą wirusową, po czym – jeśli się przedłuża – spowodowane jest przez bakterie (np. pneumokoki).

Drenaż ucha wykonuje się, gdy leczenie zachowawcze (nieinwazyjne) nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Drenaż uszu u dziecka lub dorosłego z zapaleniem ucha środkowego umożliwia usunięcie zgromadzonej wydzieliny. Celem zabiegu jest nie tylko wyleczenie choroby, lecz także zapobieżenie nawrotom – niewyleczone ostre zapalenie ucha środkowego może przybrać postać przewlekłą oraz spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Drenaż ucha w wysiękowym zapaleniu ucha

Wskazaniem do zrobienia drenażu uszu u dziecka i u dorosłych jest wysiękowe zapalenie ucha, jakie dotyczy zwłaszcza ucha środkowego oraz częściej występuje u dzieci. W chorobie w jamie ucha środkowego składa się gęsty roztwór, co doprowadza do uszkodzenia słuchu. Przeważnie chorują dzieci przebywające w skupiskach (żłobku, przedszkolu, szkole). Choroba ma związek ze schorzeniami dróg oddechowych.

Także przerost migdałka gardłowego może doprowadzać do zatkania trąbki Eustachiusza, jaka łączy ucho środkowe z gardłem, co powoduje, iż śluz nie może wydostać się z jamy bębenkowej. Choroba może mieć także źródło uczuleniowe. Drenaż uszu stosuje się w trudniejszych wypadkach wysiękowego zapalenia ucha, kiedy leczenie farmakologiczne (środki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe lub rozrzedzające wydzielinę uszną) okazuje się bezskuteczne.

Drenaż uszu u dzieci przeważnie przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, u dorosłych można wykorzystać znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa ok. 30 minut. Większość drenów wentylacyjnych wypada samoistnie po paru miesiącach od zabiegu – gdyż są niedużych rozmiarów, chory ich nie odczuwa. W pewnych wypadkach specjalista może zadecydować o założeniu drenu na czas kilku lat; taki dren zdjąć może jedynie specjalista.

Drenaż ucha u dziecka – powikłania

Po zabiegu z ucha dziecka może wyciekać wydzielina. Jest to przejaw stanu zapalnego rozwijającego się w uchu. W większości wypadków poza wypływaniem roztworu z ucha nie pojawiają się pozostałe symptomy. Wtedy należy udać się do specjalisty. Po zabiegu może dojść do przedwczesnego wypadnięcia drenu czy jego niedrożności (zatkanie przez wydzielinę).

Pozostałe powikłania po drenażu ucha to:

  • skaleczenie oraz stan zapalny kanału słuchowego zewnętrznego
  • krwiak błony bębenkowej czy w jamie bębenkowej
  • zapalenie ucha środkowego

Gdy dren nie spadnie z ucha instynktownie w przewidywanym czasie oraz nie zostanie wtedy usunięty przez specjalistę, może dojść do rozwoju tympanosklerozy, więc stwardnienia ucha środkowego, przewlekłej perforacji błony bębenkowej czy perlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *