seks oralny

seks oralny i rak jamy ustnej – przyczyny raka, profilaktyka

Seks oralny jest bardzo popularny, tymczasem badania naukowe dowodzą, iż może wywoływać raka. Rak jamy ustnej wywoływany jest przez wirusa HPV, tego samego co odpowiada za nowotwór szyjki macicy. Mimo iż seks oralny wydaje się bezpieczna metoda współżycia, to wiąże się z zagrożeniem zarażeniem się wirusem HPV.

Seks oralny i rak jamy ustnej

Seks francuski bywa źródłem zakażenia HPV co potwierdzają badania wykonane w USA na 17 tysiącach przypadków zachorowań na nowotwór jamy ustnej. Na całej kuli ziemskiej odnotowuje się około 630 milionów osób będących zarażonymi wirusem HPV, zwłaszcza w przedziale wieku 18-28 lat. Zdecydowana większość zakażeń przebiega bez objawów, a jeśli nawet to ustępują one w wyniku reakcji układu odpornościowego.

W sporej części zakażeń dochodzi do rozwoju zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy lub innych narządów układu płciowo-moczowego. Niestety każdy sposób seksu wpływa na ryzyko przeniesienia choroby na partnerkę, partnera. Wraz ze wzrostem rozpoznań raka migdałków, podniebienia i języka wprowadzono panel badań dotyczący przyczyn. Okazało się iż ryzyko nowotworu przy regularnym uprawianiu seksu oralnego wzrasta 32 krotnie.

Inne powody raka jamy ustnej

Przyczyn raka jamy ustnej poza seksem oralnym upatruje się w złej higienie oraz paleniu tytoniu i piciu alkoholu, zażywaniu narkotyków. Jeśli chodzi o seks, to wielość partnerów wzmaga ryzyko zachorowania. Warto wiedzieć iż kluczowym powodem zachorowania na raka jamy ustnej jest wirus HPV, nie zaś sam seks oralny. Warto też wiedzieć iż wystarczy być nosicielem wirusa by zarazić drugą osobę.

Aby upewnić się czy nie jesteśmy nosicielami warto wykonać test. Jest nim badanie molekularne DNA wirusa HPV metoda PCR. To czuły pomiar, który pozwala zidentyfikować wirusa nawet w bardzo wczesnej fazie zakażenia.

Profilaktyka

Nie chcąc zachorować na raka jamy ustnej nie musimy rezygnować z miłości francuskiej. Jednak wskazana jest ostrożność, zwłaszcza w dobieraniu partnerów. Seks oralny uchroni nas przed ciążą, jednak nie uchroni nas przed wirusem HPV. Zestawiając jednak współżycie klasyczne i seks oralny z partnerem będącym nosicielem wirusa i mogącym nas zarazić, nie ma znaczenia w jaki sposób się zarazimy, bowiem konsekwencje będą podobne, jeśli nie te same.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *