zapętlanie tętnicy kręgowej

Zapętlanie tętnicy kręgowej – VALF – przyczyny, objawy

Zapętlanie tętnicy kręgowej – VALF to neuralgia, czyli nerwoból. Jak dochodzi do tej choroby? Jak ja poprawnie zdiagnozować?

Przyczyny i charakterystyka choroby

Tylna część mózgu jest zaopatrywana przez tętnice kręgowo-podstawne. Jeśli dojdzie do ich zwężenia, wówczas tętnice stają się niewydolne. Do mózgu nie dociera wtedy dość krwi. Przyczyną zwężenia tętnicy jest prawdopodobnie uraz. Może też do niego dojść na skutek wydłużenia się tętnicy lub zwężenia przestrzeni dyskowej. Wśród dotychczas zdiagnozowanych przypadków wykryto zapętlanie tętnicy kręgowej – VALF wrodzone i nabyte.

Zapętlanie tętnicy kręgowej – VALF – objawy

Objawy choroby mogą być przewlekłe lub krótkotrwałe. Pojawiają się zawroty i bóle głowy. Chorzy skarżą się na nadmierną senność, a także na zaburzenia widzenia, słuchu, mowy. Pojawiają się drżenia kończyn, nadmierna potliwość, chorzy wykonują nagłe ruchy. Objawy te generują większe ryzyko upadków, które mogą być fatalne w skutkach.

Objawy neurologiczne choroby dotyczą też bólu. Występują zaburzenia czucia wraz z bólem lub bez nasilonego bólu. Ból może promieniować w stronę potylicy, barku, do górnych części klatki piersiowej. Chorzy skarżą się na przeszywające bóle szyi oraz górnej części pleców. Mogą się pojawić zawroty głowy

Co więcej, u niektórych osób zapętlanie może przebiegać bezobjawowo! Najważniejszym badaniem diagnostycznym w przypadku zaobserwowanych objawów jest tomografia i rezonans magnetyczny. Wykonuje się również diagnostykę różnicową pod względem guzów, cyst i innych zmian.

Sposoby leczenia

VALF jest chorobą uleczalną. W większości przypadków stosuje się jedynie leczenie zachowawcze i objawowe. W niektórych przypadkach może być konieczne operowanie zapętlających tętnic. Preferuje się chirurgiczną dekompresję nerwów rdzeniowych. Aby przynieść choremu ulgę w bólu i dolegliwościach czuciowych, stosuje się ciepłe okłady. Dobre rezultaty przynosi również noszenie kołnierza ortopedycznego oraz rehabilitacja ruchowa.

Choroba oprócz bólu przynosi też możliwość nadżerki kręgów. Powoduje ona ucisk na nerwy przebiegające w rdzeniu kręgowym. Może się przyczynić do powstania niewydolności kręgowo-podstawnej. Szyja jest częścią ciała niezwykle delikatną, a przy tym niezwykle ruchomą.

To właśnie tutaj przebiegają nerwy rdzenia kręgowego. Szyja każdego dnia nosi spore obciążenie i jest obszarem niezwykle wrażliwym na uszkodzenia mechaniczne. Gdy dojdzie do zapętlania tętnic, każdy ruch głową jest bardzo bolesny. Ból pojawia się również przy spoczynku. Skutecznie uniemożliwia to normalne funkcjonowanie. Dlatego też zaleca się, aby chorzy obserwowali się uważnie. W przypadku bólu lub zaburzeń czucia w obrębie szyi należy się udać do neurologa.

Im szybciej wykryjemy chorobę, tym krócej będziemy męczyć się z dolegliwościami. Poza tym, zapobiegamy pogłębianiu się choroby. Jeśli choroba nie zostanie wykryta, może dojść do uszkodzenia tętnic w przypadku przeprowadzania operacji chirurgicznej. Dlatego też lepiej nawet krótkotrwałe dolegliwości konsultować ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *