zespół devica

Zespół Devica – przyczyny i rozpoznanie, objawy, życie z zespołem

Zespół Devica – choroby neurodegeneracyjne w sposób straszliwy i szybki potrafią człowieka zdrowego zmienić w kaleckę. Devica zespół jest jedną z takich chorób. Nierozpoznana i nieleczona potrafi doprowadzić do zgonu!

Zespół Devica przyczyny i rozpoznanie

Przyczyną wystąpienia objawów choroby Devica jest jednoczesne zaistnienie dwóch kryteriów – silnego stresora lub przewlekłego stresu połączonych z silnym osłabieniem organizmu. Nastąpić to może wskutek choroby nowotworowej, silnej infekcji, zapalenia opon mózgowych. Zespoły objawów, które występują w tej sytuacji, są dość wyraźne. Jest to obniżenie czucia i siły mięśniowej. Pojawiają się niedowłady kończyn, może dojść do pogorszenia wzroku. Jest również bardzo wiele innych objawów charakterystycznych dla tego zespołu.

Limfocyty B układu odpornościowego stają się nadaktywne. W normalnych warunkach atakują one komórki chorobotwórcze, patogeny. W przypadku zespołu Devica, limfocyty nie odróżniają własnych komórek mielinowych (osłonek białkowych dla nerwów) od patogenów. Wytwarza się stan zapalny w obrębie samego nerwu, następnie postępuje martwica nerwu.

Inne objawy zespołu Devica

W chorobie Devica występują migreny, zaburzenia równowagi, mdłości, zawroty głowy. Dochodzą porażenia mięśni przepony, zaburzenia mowy, oddychania, oczopląs. Osłabione zostają funkcje zwieraczy czy pęcherza. Zasadniczo dochodzi do bardzo wielu objawów neurologicznych, zdecydowanie pogarszających normalne funkcjonowanie, uniemożliwiających wstanie z łóżka.

Życie z zespołem Devica

Zespół Devica najczęściej ujawnia się u osób dorosłych. Występuje w postaci rzutów – nagłych ataków. Ataki te początkowo nie są zbyt silne. Pojawia się problem z utrzymaniem równowagi, oczopląs, bóle głowy, mdłości, trudności z utrzymaniem się na nogach. Kiedy pierwszy rzut ustąpi, wszystko wraca do normy i stan pozornego uśpienia może trwać nawet kilka lat. Niestety, z biegiem czasu ataki stają się coraz częstsze. Są też bardziej bolesne i dają wyraźniejsze objawy. Po ustąpieniu ataku może dojść do poprawy stanu zdrowia. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Bywa, że chorzy kilka tygodni po ataku odzyskują wzrok. U niektórych jednak wcale się tak nie dzieje.

Zespół Devica bardzo indywidualny przebieg. Można z nią żyć nawet wiele lat i to we względnej sprawności. Ataki mogą być rzadkie i z niewielkimi powikłaniami lub bez powikłań. Choroba nieco utrudnia codzienne życie. Powoduje pewnego rodzaju ubezwłasnowolnienie. Nigdy nie wiemy, kiedy i gdzie nastąpi atak. Chory czuje, jakby spał na tykającej bombie z opóźnionym zapłonem. Trudno jest oszacować częstotliwość wystąpienia ataków i ich siłę. Chory musi być zawsze przygotowany na możliwość ataku.

Po każdym z rzutów na kilka tygodni jest praktycznie wyłączony z życia codziennego, ponieważ musi dojść do siebie. Leczenie choroby o charakterze neurodegeneracyjnym pod kątem przyczynowym jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. W przypadku zespołu Devica wdraza się więc leczenie objawowe i zachowawcze. Fizjoterapia, terapie neurologiczne i ruchowe mają na celu złagodzenie ewentualnych kolejnych ataków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *