Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia

Grzybica pochwy w ciąży jest dolegliwością, która występuje bardzo często. Dzieje się tak, dlatego że hormony doprowadzają do zmiany pH pochwy z kwaśnego na zasadowy. Fakt ten wpływa na osłabienie bariery ochronnej narządów rodnych. Przyczynia się to do tworzenia środowiska, w którym grzyby rozwijają się bardzo dobrze. Pierwsze symptomy świadczące o grzybicy pochwy to białawe, grudkowate upławy, a także swędzenie okolic sromu.

Grzybica pochwy w ciąży jest rezultatem zmian o charakterze hormonalnym. Niebezpieczeństwo ich powstania jest większe przy antybiotykoterapii oraz podrażnieniu bądź uszkodzeniu tkanki pochwy, cukrzycy, wykorzystywaniu niektórych preparatów, a ponadto niewłaściwym stosowaniu zabiegów higienicznych.

Grzybica pochwy w ciąży – podstawowe symptomy

Sygnałem świadczącym o grzybicy pochwy, która wywołana jest przez drożdżaki to głównie bardzo uporczywe odczucie pieczenia, a także swędzenie pochwy i warg sromowych. W tym przypadku dochodzi do powstania gęstych upławów, które charakteryzują się barwą od mlecznej do żółtawej. Wydzielina pochodząca z dróg rodnych kobiety jest gęsta, bardzo często grudkowata, a także serowata. Wyglądem przypomina ser twarogowy albo zsiadłe mleko. Zapach treści jest praktycznie niewyczuwalny, w odróżnieniu od zakażenia o charakterze bakteryjnym. Niejednokrotnie da się wyczuć słodki zapach drożdży. Bardzo często dochodzi do odczuwania suchości w pochwie. Co więcej, wargi sromowe kobiety mogą być zaczerwienione, a ponadto obrzęknięte.

W przypadku grzybicy koniecznym działaniem jest pozbycie się schorzenia. I to nie dlatego, że związana się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zauważyć należy bowiem, że każdy brak równowagi, zaburzenia flory bakteryjnej przyczyniają się do osłabienia bariery ochronnej pochwy, To sprawia, że bardzo szybko może dojść do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, szczególnie bakterii, które są niezwykle niebezpieczne.

Dlatego ważnym aspektem jest jak najszybsza wizyta lekarska, która pozwoli na postawienie właściwej diagnozy i zlecenie skutecznego leczenia. Jest to istotne, gdyż grzybica może być pomylona z innymi chorobami przydatków. Warto także stosować maść bez recepty, na przykład Klotrimazol, która przyczyni się do złagodzenia objawu pieczenia. Można również przyjmować antybiotyk ginekologiczny, na przykład Lacibios Femina, który zapewni odbudowę właściwej mikroflory pochwy, doprowadzając do przywrócenia kwaśnego pH.

Grzybica pochwy w ciąży – sposoby leczenia

W pierwszej kolejności specjalista przeprowadzi badanie ginekologiczne. W tym celu pobierze także za pośrednictwem wacika wymaz wydzieliny z pochwy. Próba wysyłana jest do laboratorium. Tam zostaje zbadana w celu ustalenia, czy infekcja ma charakter grzybiczy. W przypadku potwierdzenia obecności grzybicy pozwala określić także rodzaj grzyba, który zaatakował drogi rodne kobiety. Specjalista może także dokonać pomiaru pH w pochwie.

Do tego celu wykorzystuje papierek lakmusowy. Test ten trwa kilka sekund. Podkreślić należy fakt, że grzybica pochwy najczęściej obejmuje zarówno pochwę, jak i błony śluzowe zlokalizowane wokół ujścia pochwy, a także cewkę moczową. W związku z tym proces leczniczy grzybicy pochwy polega często na kuracji skojarzonej globulkami dopochwowymi, a także kremem grzybobójczym, który wykorzystywany jest do smarowania skóry znajdującej się wokół ujścia pochwy. Czas trwania leczenia, a ponadto częstość smarowania uzależniona jest od rodzaju preparatu.

W przypadku leczenia grzybicy pochwy w ciąży najczęściej stosuje się środki zawierające składniki grzybobójcze: ekonazol, klotrimazol bądź mikonazol. W przypadku, gdy leczenie z zastosowaniem środków miejscowych nie przynosi rezultatu, może być uzupełnione kuracją wykorzystującą preparaty doustne.

Partner kobiety nie musi poddawać się leczeniu, chyba że doszło do zakażenia. Niebezpieczeństwo przeniesienia grzybicy z pochwy kobiety na prącie jest bardzo małe (mniej niż 5 procent). Gdy dojdzie do zakażenia narządu męskiego, pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, świąd, krostki na napletku oraz prąciu. Podkreślić należy fakt, że stosunek seksualny w czasie kuracji nie jest zabroniony. Prezerwatywa stanowi dobre zabezpieczenie męskiego narządu przed grzybicą. Gdy nie jest stosowana, mężczyzna powinien umyć członek po współżyciu.

Grzybica pochwy w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

W celu ograniczenia niebezpieczeństwa zakażenia grzybica pochwy należy podejmować następujące działania:

  • antybiotyki powinny być wykorzystywane tylko w ostateczności,
  • należy stosować bawełnianą bieliznę a unikać sztucznych majtek oraz rajstop, wilgoć bowiem sprzyja rozwojowi drożdżaków,
  • trzeba bardzo starannie podmywać okolice intymne używając mydła glicerynowego albo płynu o naturalnym pH,
  • nie należy przeprowadzać irygacji pochwy,
  • wkładki higieniczne powinny być stosowane wtedy, gdy jest to konieczne. Przyczyniają się one bowiem do utrudnienia dopływu powietrza, co sprzyja powstawianiu infekcji intymnych.

Grzybica jest chorobą trudną do wyleczenia. Nieleczona może powracać. W przypadku grzybicy nawracającej konieczne jest leczenie długotrwałe (6 miesięcy), podczas którego łączy się stosowanie preparatów doustnych z terapią kremami oraz czopkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *