mizoginizm

Mizoginizm – przyczyny, objawy, leczenie, typy mizoginista

Mizoginizm jest zazwyczaj nieświadomą nienawiścią, którą mężczyźni tworzą na początku życia, często w wyniku traumy związanej z zaufaną postacią kobiecą. Obelżywa lub niedbała matka, siostra, nauczyciel lub dziewczyna mogą zasadzić ziarno głęboko w podkorowej części mózgu.

Ziarno kiełkuje i zaczyna rosnąć, maleńki korzeń wkracza w obszary przetwarzania strachu i pamięci mózgu, ponieważ jego maleńka łodyga przenika do czołowych obszarów mózgu, wpływając na emocje i racjonalne podejmowanie decyzji . W większości przypadków mizoginicy nawet nie wiedzą, że nienawidzą kobiet.

Co to jest mizoginizm?

Seksizm i mizoginizm stały się przedmiotem gorących dyskusji. Ale co właściwie oznaczają te terminy? Zacznijmy od zdefiniowania trzech kluczowych pojęć: patriarchatu, seksizmu i mizoginii. Terminy te są różnymi mechanizmami stosowanymi do tłumienia lub ograniczania kobiet i możliwości kobiet, aby uczynić je drugorzędnymi lub podporządkowanymi tym, które mają mężczyźni, terminom, które wzmacniają się nawzajem, ale także różnią się w kluczowych sposobach.

 • Patriarchat: struktura społeczna charakteryzująca się męską dominacją i uciskiem kobiet.

Na przykład, zanim kobiety mogły głosować lub uczestniczyć w pracach, Stany Zjednoczone funkcjonowały jako formalny patriarchat.

 • Seksizm: system przekonań lub dyskryminująca postawa wobec kobiet, wszystkich ras i orientacji seksualnych, która uważa je za gorsze od mężczyzn lub mniej zdolne niż mężczyźni do wykonywania pewnych zadań lub pracy.

Kiedy mężczyzna zakłada, że kobieta nie byłaby dobrym urzędnikiem publicznym lub dyrektorem generalnym, ponieważ mężczyźni są lepszymi przywódcami.

Ale mizoginia jest ciemniejsza i bardziej gniewna niż seksizm. Mizoginia przyjmuje seksistowskie postawy i działa na nie w sposób wrogi lub gwałtowny i często ujawnia się poprzez poniżające komentarze. Nie chodzi tylko o to, że te warunki istnieją niezależnie. Te terminy – i te zjawiska – działają w tandemie, w połączeniu z innymi strukturalnymi siłami ucisku.

Klasa, rasa, tożsamość płciowa i orientacja seksualna łączą się z seksizmem i mizoginią, aby tworzyć różne, często bardziej niebezpieczne wariacje ucisku i uprzedzeń.

Objawy mizoginizmu

Pierwsze oznaki mizoginii są ledwo zauważalne, ale z dodatkowym narażeniem na zaniedbanie, nadużywanie lub brak leczenia. To behawioralne zasiewanie stanie się większe i bardziej widoczne. Ale nawet gdy mizoginia osiągnie dojrzałość, a tendencja do działania z nienawiścią do kobiet nie może już być kontrolowana. Mizoginista i kobiety wokół niego często nie zauważą tego stanu, dopóki nie będzie za późno.

Jakie cechy są typowe dla mizoginistów?

Typowy mizoginista:

 • Wskoczy na kobietę i wybierze ją jako swój cel. Jej naturalna obrona może być osłabiona, ponieważ na początku jest zalotny, ekscytujący, zabawny i charyzmatyczny . Z czasem zaczyna ujawniać osobowość Jekylla i Hyde’a . Może szybko zmienić się z nieodpartego w nieuprzejmy, a z niegrzecznego na nieodparty.
 • Będzie składał obietnice kobietom i często nie dotrzyma ich. Z kolei u mężczyzn prawie zawsze dotrzyma słowa. Spóźni się na spotkania i randki z kobietami, ale z mężczyznami będzie dość punktualny.
 • Jego zachowanie w stosunku do kobiet ogólnie jest wspaniałe, zarozumiałe, kontrolujące i egocentryczne.
 • Nieświadomie będzie traktował kobiety inaczej niż mężczyzn w miejscu pracy i otoczeniu towarzyskim, pozwalając mężczyznom na różne swobody, za które będzie krytykował koleżanki lub przyjaciół.

Mizoginiz

 • Będzie przygotowany (nieświadomie) na wykorzystanie wszystkiego, co jest w jego mocy, aby kobiety czuły się nieszczęśliwe. Może żądać seksu lub powstrzymywać seks w swoich związkach , żartować o kobietach lub upubliczniać je, „pożyczać” swoje pomysły w kontekstach zawodowych bez udzielania im kredytu, lub pożyczać od nich pieniądze, nie zwracając ich.
 • Na randce będzie traktował kobietę odwrotnie niż ona woli. Jeśli jest damą w starym stylu, która woli „dżentelmena”, będzie traktował ją jak jednego ze swoich męskich kumpli, zamawiał dla siebie i pozwalał jej płacić cały posiłek. Jeśli jest bardziej niezależnym typem, który woli zamówić własny posiłek i zapłacić za siebie, on niegrzecznie zamówi oba i zapłaci za czek, podczas gdy ona pójdzie do łazienki.
 • Seksualnie lubi kontrolować kobiety i nie przykłada zbytniej wagi do przyjemności seksualnej. Gra wstępna, jeśli w ogóle występuje, jest tylko środkiem koniecznym do końca. Lubi seks oralny, ale tylko jako odbiorca. Jego ulubione pozycje pozwalają mu nie patrzeć kobiecie w oczy.
 • Będzie zdradzał kobiety, z którymi się spotyka, lub w związku. Monogamia to ostatnia rzecz, jaką czuje, że jest winna kobiecie.
 • Może nagle zniknąć z związku, nie kończąc go, ale może wrócić trzy miesiące później z wyjaśnieniem mającym zwabić kobietę z powrotem.

Rzadko mizoginista posiada każdą z tych cech, co utrudnia ich identyfikację. Ich umiejętność wabienia kobiet swoim urokiem i charyzmą zwiększa trudność w dostrzeganiu znaków wczesnego ostrzegania. Za każdym razem, gdy mogą skrzywdzić kobietę lub skrzywdzić jej uczucia, nieświadomie czują się dobrze, ponieważ w głębi ukrytego mózgu ich złe zachowanie jest nagradzane dawką przyjemnej chemicznej dopaminy – która sprawia, że chcą powtarzać to zachowanie raz za razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *