Anencefalia

Anencefalia (bezmózgowie) – wada cewy nerwowej, badania prenatalne

Anencefalia czyli bezmózgowie to choroba brzmiąca strasznie i rzeczywiście straszna. Jest to choroba wad cewy nerwowej, jedna z występujących najczęściej. Dotyczy aż 1 na 1000 ciąż! Co to za choroba, czym się objawia, czy można z nią żyć?

Anencefalia – co to jest?

Jest to choroba wrodzona, dotycząca wad rozwojowych cewy nerwowej. Jej przyczyna jest połączenie wad genetycznych z oddziaływaniem środowiska. Między innymi z powodu tak dużej częstotliwości występowania choroby, zalecana jest profilaktyka. Każda kobieta planująca zajść w ciążę powinna spożywać kwas foliowy. Suplementacja kwasem foliowym zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej.

Już w pierwszym miesiącu ciąży dochodzi do rozszczepów czaszkowo-mózgowych u płodu. Upośledzają one proces prawidłowego zamknięcia tzw. rynienki nerwowej. Brak suplementacji kwasem foliowym to nie jedyna przyczyna choroby. Może nią być także cukrzyca, otyłość, stosowanie niektórych leków. Głównie są to leki przeciwpadaczkowe. Tragiczne w skutkach może być nawet narażenie płodu na przegrzanie – na przykład w saunie.

Bezmózgowie jest dokładnie tym, co się przez to rozumie. U płodu nie są wytwarzane półkule mózgowe ani móżdżek. Nie wykształcają się też typowe struktury czaszki. Głowa urodzonego z anencefalią dziecka jest zdeformowana – nie ma w niej czaszki, a często nawet skóry.

Dzieci urodzone z bezmózgowiem

Mózg to najważniejszy organ człowieka. Steruje on wszelkimi procesami życiowymi, takimi jak oddychanie. Bez mózgu nie ma w ogóle mowy o jakimkolwiek funkcjonowaniu organizmu, nawet w formie „warzywa”. Dzieci urodzone z anencefalią najczęściej rodzą się martwe. Jeśli urodzą się żywe, nie dożywają nawet kilku dni. Nie ma w ogóle możliwości leczenia tej choroby.

Nie da się wyhodować dziecku mózgu, bez którego nie jest ono w stanie wykonywać podstawowych czynności fizjologicznych. Nawet wczesne wykrycie w łonie matki bezmózgowia nie ułatwia leczenia. Najczęściej dochodzi do poronień jeszcze we wczesnej fazie ciąży. Czasem dzieje się to bez świadomości matki o tym, na co cierpiało jej dziecko. Świat poznał przypadki urodzenia dzieci z anencefalią. Niestety, są to przypadki beznadziejne. Czasem jedynie urodzenie żywego dziecka daje rodzicom możliwość pożegnania się z noworodkiem.

Badania prenatalne

Właśnie między innymi ze względu na częstotliwość występowania anencefalii rekomenduje się badania prenatalne. Pozwalają one wykryć tę chorobę już na wczesnym etapie. Do zdiagnozowania choroby wystarczy badanie krwi matki. Po 12. tygodniu ciąży możliwe jest rozpoznanie tej choroby na badaniu USG. W przypadku stwierdzenia anencefalii lekarze rekomendują dokonanie aborcji. Jest ona w tym przypadku legalna.

To właśnie ona oraz samoistne poronienia doprowadzają do tego, że tak rzadko spotyka się dzieci urodzone z bezmózgowiem. Jeśli chodzi o moralne dylematy dotyczące aborcji, w tym przypadku ten zabieg powinien być całkowicie usprawiedliwiony. Skazanie dziecka na urodzenie się bez mózgu i bez szans na przeżycie jest okrucieństwem zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *