wady budowy macicy

Wady budowy macicy – zagrożenie ciąży, przegroda macicy, badanie

Wady budowy macicy – macica to organ, wewnątrz którego rozwinąć się może nowe życie. Musi ono jednak mieć zapewnione wewnątrz odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Niektóre wady budowy macicy uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu lub nawet zagnieżdżenie zarodka. Na szczęście wiele z nich można wyleczyć.

Przegroda macicy a ciąża

Przegroda macicy to nieprawidłowy rozwój ściany wewnątrz macicy. Na badaniu USG widać wyraźnie macicę podzieloną według którejś z płaszczyzn. Przegroda jest też przyczyną nieprawidłowej budowy błony śluzowej macicy. W wyniku tego często nie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy. Jeśli do niego dojdzie, często zachodzą poronienia nawykowe. Płód może obumrzeć, ponieważ nie ma wewnątrz dość miejsca, by się rozciągnąć i urosnąć.

Kobiety z przegrodą w macicy mogą jednak zostać szczęśliwymi matkami. Wszystko zależy od tego, jak umiejscowiona jest przegroda i gdzie zagnieździł się zarodek. Ciąża ta jest jednak wysokiego ryzyka. Zaleca się rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie.

Tyłozgięcie macicy

Obecnie tyłozgięcie macicy nie jest już uważane za patologiczną budowę macicy. To specyficzne wygięcie trzonu macicy, przez co przyjmuje ona nieco inną pozycję do tyłu. Zazwyczaj wynika ono z innych wad anatomicznych macicy. Kobiety z tyłozgięciem mogą jednak donosić ciążę i rodzić naturalnie. Czasem jedynie borykają się z bólami krzyża podczas ciąży.

Problemem jest tu sama specyfika zapłodnienia. Stosunki mogą być dla kobiety bolesne, a zapłodnienie utrudnione. Kobieta, która zajdzie w ciążę mając tyłozgięcie macicy, musi być pod stałą opieką ginekologa. W niektórych sytuacjach konieczne jest „prostowanie” macicy. Pozwala ono uzyskać dość przestrzeni dla prawidłowego rozwoju płodu.

Podwójna macica

Podwójna macica niestety nie jest powodem do podwójnego szczęścia z powodu ciąży. Ryzyko powikłań, przedwczesnych porodów i poronień jest bardzo wysokie. Macica podwójna powoduje, że płód ma niewiele miejsca, by się rozwijać. Może być nieprawidłowo ułożony. Często dochodzi do przedwczesnego porodu. Niestety, podwójna macica powoduje też problemy z zajściem w ciążę. Scalenie jej w jedno przeprowadza się rzadko. Zwykle dopiero wtedy, gdy są duże problemy z zajściem w ciążę lub występują komplikacje w czasie ciąży.

Wady budowy macicy a zagrożenia ciąży

Ciąża jest stanem dużego wysiłku fizycznego dla kobiety. W przypadku jakichkolwiek schorzeń lub wad anatomicznych, staje się ona dodatkowym obciążeniem organizmu. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej, nie ma się jednak czego obawiać. Kluczem są regularne badania USG i kontrole ginekologiczne. Niestety, wszelkie wady budowy macicy są problemem.

Utrudniają one zajście w ciążę, a także są zagrożone poronieniem. Często wymagają też rozwiązania przez cesarskie cięcie. To dlatego wzmożona kontrola lekarska jest tak istotna. Na szczęście przy wielu wadach anatomicznych macicy ciążę można prawidłowo donosić. Wady budowy anatomicznej często nie są też zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Kobiety mające wady budowy macicy mogą więc starać się o dziecko, a ryzyko urodzenia dziecka chorego jest takie samo jak u kobiet bez wad anatomicznych macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *