jak prawidłowo myć zęby

Jak prawidłowo myć zęby? Nici dentystyczne, szczotkowanie zębów

Jak prawidłowo myć zęby? Higiena zębów jest niezwykle ważna, aby zachować zdrowe zęby jak najdłużej. Istnieją techniki mycia zębów. Co ważne, prawidłowe mycie zębów to nie tylko ich szczotkowanie, wybór dobrej pasty do zębów, ale także używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

Myjąc zęby prawidłowo i dbając o higienę jamy ustnej należy kierować się czterema etapami, na które składają się: używanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między zębami, szczotkowanie zębów, oczyszczenie języka oraz płukanie jamy ustnej.

Jak prawidłowo myć zęby – nici dentystyczne

Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębami. Znajdują się tam drobne ilości pokarmu, które należy usunąć, aby nie gromadziły się bakterie. Najlepiej robić to przed szczotkowaniem i płukaniem jamy ustnej. Należy urwać kawałek nici. uwiązać jej końce wokół dwóch palców i wsunąć nić między przestrzenie. Lekko należy owinąć podstawę zęba i przesuwać nić w dół jednocześnie wykonując ruchy do boku.

Górne zęby czyścić przesuwając nić od góry do dołu, aby zanieczyszczań nie wsuwać głębiej do dziąsła, lecz je wyprowadzić na zewnątrz do wolnej powierzchni. Dolne zęby należy czyścić od dołu do górny. Czyszcząc kolejne miejsca nie zaleca się używania tego sama kawałka nici, którym czyściło się wcześniej, ze względu na pozostające tam usunięte wcześniej zanieczyszczenia. Należy skorzystać z nowego miejsca na nitce. Nitkowanie zębów powinno trwać około 2 minuty

Jak prawidłowo myć zęby – szczotkowanie zębów

Nie tylko technika szczotkowania zębów jest ważna, ale również sama szczoteczka do zębów. Biorąc pod uwagę zwykłe, nieelektryczne szczoteczki do zębów, są one produkowane z trzeba rodzajami włosia: miękkim, średnio-twardym oraz twardym. Szczoteczki z włosiem miękkim polecane są osobom, które mają bardzo wrażliwe i krwawiące dziąsła. Najbardziej polecane są szczoteczki z włosiem średnio-twardym.

Dobrze, jeśli dana szczoteczka ma także giętką szyjkę, które dopasuje nacisk na zęby i dziąsła. Zalecane jest czyszczenie w pierwszej kolejności zewnętrznych miejsc zębów, ruchami okrężnymi. Następnie rozchylając bardziej usta należy czyścić powierzchnie zębów w miejscu żucia, a potem przechodzić do wewnętrznej części zębów. Warto zrobić 6 – 8 powtórzeń ruchów w jednym odcinku, który obecnie się czyści. Szczoteczki nie można mocno dociskać do zębów. Może wystąpić wtedy uszkodzenie szkliwa lub odsunięcie szyjek zębowych.

Jak prawidłowo myć zęby?

Zdaniem dentystów czyszczą one dokładniej niż zwykłe szczoteczki. Posiadają mniejszą główkę, która dociera dokładniej w różne miejsca, a ruch obrotowy jest bardzo szybki i nie jest możliwe wykonywanie takiej ilości ruchów poprzez dłoń w tym samym czasie. Zalecane jest jednak kupienie szczoteczki u dobrego producenta, ponieważ szczoteczki u nieznanych sprzedawców mają mniejszą zdolność czyszczenia i nadają się bardziej jako szczoteczki awaryjne lub tymczasowe.

Dobre szczoteczki elektryczne posiadają wiele funkcji, które podpowiedzą nam w jaki sposób szczotkować. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać około 3 minuty, a niektóre elektryczne szczoteczki posiadają funkcję odliczającą minuty. Działa to w ten sposób, że po każdej minucie szczotka na sekundę spowolni ruch i zasygnalizuje, ze minuta minęła. Po dwóch minutach szczoteczka spowolni ruch dwukrotnie i dzięki temu będziemy mogli pilnować zalecanego czasu. Także jeśli ucisk na zęby będzie za mocny szczoteczka zatrzyma się, aby nie uszkodzić szkliwa.

Szczoteczkę zwykłą lub główkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać do 2 lub 3 miesiące i po każdej infekcji jamy ustnej. Nie należy stosować tej samej szczoteczki przez kilka osób. Po każdym szczotkowaniu trzeba wypłukać szczoteczkę pod bieżącą wodą i ustawić ją w pozycji pionowej do wyschnięcia. Szczoteczki nie mogą się ze sobą stykać.

Czyszczenie języka

Na języku, zwłaszcza na jego tylnej części mogą pozostawać resztki jedzenia i bakterie. Należy także zadbać o jego higienę usuwając nalot i bakterie. Możemy użyć do tego specjalnej szczoteczki do zębów, która na swojej tylnej części posiada specjalną skrobaczkę. Należy przesuwać skrobaczką po języku zbierając zalegający nalot, przepłukać skrobaczkę pod wodą i powtarzać czynność na całej powierzchni języka, przepłukując po każdym ruchu szczoteczkę. Istnieją także do zakupienia specjalne szczoteczki do czyszczenia tylko języka jak również pasty, które rozprowadza się po języku, a następnie szczoteczką zbiera się ją wraz z nalotem.

Płukanie jamy ustnej

Dopełnieniem prawidłowego mycia zębów jest wypłukanie jamy ustnej płynem do płukania. Należy wcześniej zastanowić się jakiego płynu potrzebujemy. Jeśli chcemy płyn, które pomoże nam utrzymać świeży oddech unikajmy stosowania płynu z alkoholem, ponieważ może on potęgować halitozę, czyli występowaniem przykrego zapachu z ust. Istnieją płyny przeznaczone dla słabych dziąseł, na suchość jamy ustnej lub przeznaczone dla osób z nadwrażliwością zębów. Przed użyciem trzeba przeczytać ulotkę, ponieważ użycie niektórych płynów wymaga wcześniejszego rozcieńczenia z wodą.

Trzeba codziennie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku. Nie robienie tego może skutkować zapaleniem dziąseł. Wystąpi krwawienie i obrzęk. Ponadto pojawi się nieświeży oddech, będący wynikiem bakterii w jakie ustnej. Można także nabawić się próchnicy. Powodują ją bakterie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *