Kaszel w ciąży

Kaszel w ciąży – jak pozbyć się kaszlu w ciąży? Jakie leki stosować?

Kaszel w ciąży może przydarzyć każdej ciężarnej. Kaszel w ciąży jest niejednokrotnie podejmowanym tematem, gdyż kobiety ciężarne nie mogą stosować popularnych, wszechstronnie dostępnych środków, jakie błyskawicznie likwidują symptomy przeziębienia. Co więcej, mnóstwo przyszłych matek obawia się, iż odruch kaszlu może zaszkodzić dziecku. Oraz chociaż mały jest w takiej sytuacji bezpieczny, kaszel należy jednak wyleczyć. Na szczęście są środki na kaszel w ciąży.

Kaszel w ciąży

Zwykle kaszel zaczyna się po paru dniach trwania choroby kataralnej, zazwyczaj wywołanej zaziębieniem. Gdy pojawia się kaszel, lepiej nie leczyć go na własną rękę, ale od razu iść do specjalisty. Uzna, czy kaszel jest wywołany tylko spływającą do gardła wydzieliną kataralną, lub także pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi także, czy kaszel jest suchy oraz należy go blokować, stosując preparaty przeciwkaszlowe, lub także wilgotny oraz potrzebne są preparaty wykrztuśne. Być może potrzebne będzie wykorzystanie antybiotyku.

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

Kaszel jest zdrowym odruchem obronnym organizmu pomagającym oczyścić drogi oddechowe z występujących oraz drażniących je zabrudzeń (śluz, ciało obce, wirusy). Obok kataru lub bólu gardła, przeważnie pojawia się on w trakcie choroby dróg oddechowych tzw. przeziębień (kaszel suchy bądź kaszel mokry), lecz również w efekcie podrażnienia poprzez ciało obce lub nawet chłodne powietrze. Uporczywy kaszel to również jeden spośród symptomów dolegliwości długotrwałych układu oddechowego w tymże astmy, na jaką cierpią również panie w ciąży. W trakcie kaszlu uruchamiane są w organizmie odruchy niezależne od naszej woli wywołujące skok ciśnienia w jamach opłucnowych oraz szybki odpływ powietrza z dróg oddechowych.

Nieustający kaszel w ciąży – jak zmniejszać symptomy?

Prócz używania leków farmaceutycznych, należałoby wspierać się podczas kaszlu w ciąży własnymi rozwiązaniami, szczególnie naturalnymi syropami. Dobór domowych sposobów na kaszel uwarunkowany jest od jego typu – kaszel suchy bądź mokry z odkrztuszaniem wydzieliny. Po opcjonalne lekarstwa należałoby sięgnąć szczególnie podczas pierwszego trymestru ciąży. Występuje wtedy mechanizm organogenezy, podczas którego kształtują się organy dziecka. Bez względu na typ kaszlu przyszła matka musi pamiętać, żeby nawilżać śluzówkę gardła i nawilżać organizm, spożywając ogromne ilości płynów. Należałoby dostarczać organizmowi duże ilości witaminy C, stosować inhalacje z soli fizjologicznej, i również zadbać o właściwe warunki w pomieszczeniu, w jakim się przebywa – niejednokrotnie je wietrzyć, wyeliminować nieprzyjemne zapachy, utrzymywać odpowiednią temperaturę blisko 22°C.

Jak leczyć kaszel w ciąży?

Przed pojawieniem się dziecka kobieta mogła stosować takie środki, na jakie jedynie miała chęć. Jednakże w okresie ciąży wszystko się zmienia oraz należy myśleć nie jedynie o sobie, lecz również o maleństwie w brzuchu. Jest niezwykle dużo leków oraz form leczenia kaszlu lub zaziębienia w ciąży, jednakże należałoby zapamiętać również, jakich należy się wystrzegać. Przede wszystkim szerokim łukiem należy omijać starą, wypróbowaną aspirynę. Jej składnik – kwas acetylosalicylowy – jest zwłaszcza groźny w III trymestrze, wywołuje ponieważ wczesne zarośnięcie przewodu arterialnego u dziecka, rozcieńcza krew oraz może doprowadzić do ogromnego krwawienia w okresie porodu. Ibuprofen z kolei blokuje akcję porodową, może spowodować reakcje alergiczne. Jest zwłaszcza niebezpieczny w III trymestrze, ponieważ wywołuje powikłania kardiologiczne u zarodka.

Domowe metody leczenia kaszlu w okresie ciąży

Najpowszechniejsze domowe lekarstwa na kaszel, takie jak herbatka z sokiem malinowych, miód oraz naturalne syropy (z cebuli, kopru włoskiego oraz anyżu) są zupełnie bezpieczne dla zarodka, więc powinny być podstawą leczenia kaszlu u ciężarnych pań. Z herbatką należy jednakże uważać w ostatnich miesiącach ciąży, ponieważ jej mocno ogrzewające oddziaływanie może spowodować kurcze oraz przyspieszyć poród. Jedna filiżanka ciepłej herbatki z sokiem malinowym dziennie to pod koniec III trymestru odpowiednia ilość. Dla urozmaicenia terapii można stosować witaminę C.

Czy środki na kaszel są bezpieczne w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży, szczególnie czas pomiędzy 4. natomiast 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wówczas formują się wszelkie narządy oraz organy dziecka. Więc w tymże okresie zwłaszcza nie wolno ci stosować poszczególnych środków, ponieważ mogą one zakłócić odpowiedni rozwój twojego dziecka. Doświadczenia specjalistów oraz spółek farmaceutycznych pozwoliły wybrać poniektóre specyfiki zupełnie zabronione dla przyszłych matek. Jest jednakże jeszcze mnóstwo środków, jakich efekty uboczne nie zostały do końca odkryte (nie można testować środków na pacjentkach w ciąży, więc nie można sprawdzić, jak oddziałują one na rozwój zarodka).

To dlatego na wielu lekarstwach odnajdziesz wiadomość: Brak dowodów na niebezpieczne oddziaływanie na płód, lecz nie poleca się używania w czasie ciąży oraz karmienia. Pośród takich niezalecanych leków są, niestety, powszechne środki dostępne w aptece bez recepty, jakie dotychczas stosowałaś w wypadku lekkich reinfekcji kataralnych lub grypopodobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *