18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży (18 TC) – czego spodziewać się w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży to piąty miesiąc, a ponadto drugi trymestr ciąży. Ciąża najczęściej liczona jest przez lekarzy oraz ciężarne w tygodniach. W tym czasie kobieta odczuwa już ruchy dziecka. Jakie jeszcze zmiany następują w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży – wielkość płodu

W określonym czasie dziecko osiąga już 14 cm i waży mniej więcej 140 gramów. W 18 tygodniu ciąży dziecko ma już własne linie papilarne na paluszkach rąk oraz stópek.

18 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W tym czasie maluch zaczyna powoli wypełniać macicę kobiety. Jakie zmiany zachodzą wówczas u maluszka?

 • dziecko ma już niewiele miejsca, można wyczuć pierwsze ruchy dziecka, a więc obroty, łaskotki, boksowanie, czy też kopnięcia,
 • ruchy maluszka są najbardziej skoordynowane, a więc rozprostowuje nóżki, podkurcza, obraca główką, przeciąga się, wierci,
 • nabywa umiejętność ssania kciuka, a także zaciskania dłoni, rozprostowuje także palce,
 • uczy się takich czynności jak ziewanie oraz czkanie,
 • następują modyfikacje w układzie nerwowym maluszka, w otoczeniu komórek nerwowych dochodzi do powstania osłonki mielinowej, która będzie zapewniać im ochronę.

18 tydzień ciąży – jakie zmiany następują w organizmie kobiety?

Kobieta ma wówczas wzmożony apetyt. Jest nieustannie głodna. Pamiętać jednak należy o tym, że wbrew staropolskiemu powiedzeniu nie wolno w tym czasie jesz za dwoje. Ważną zasadą jest, żeby jeść dla dwojga, a więc wyjątkowo rozsądnie.

Jakie jeszcze zmiany zachodzą w tym czasie?

 • pomiędzy 18 a 20 tygodniem odczuwa się pierwsze, bardzo delikatne ruchy maluszka, które można porównać do łaskotania bądź też muskania skrzydłami motyla.
 • kobieta może odczuwać także zawroty głowy, dzieje się tak, gdyż naczynia krwionośne rozluźniają się oraz rozszerzają, ciśnienie krwi jest niższe niż zawsze lub ma się niski poziom cukru we krwi.

W tym czasie ciężarna może odczuwać dokuczliwe bóle pleców. Pojawiają się one, dlatego że powiększający się brzuch sprawia, że chodzi się i stoi w innej pozycji niż przed ciążą (odwodzi się ramiona do tyłu oraz zgina szyję). Zmienia to punkt ciężkości ciała. W celu uniknięcia cierpienia z powodu bólów pleców należy unikać długiego siedzenia. Należy tez unikać podnóżka. Nie należy także podnosić ciężkich przedmiotów. Jeżeli już trzeba to zrobić to lepiej w pierwszej kolejności kucnąć.

18 tydzień ciąży – w jaki sposób rośnie brzuch?

W tym czasie macica osiąga wielkość piłki do koszykówki. Jak do tego dochodzi? Macica nie rośnie w sposób równomierny. Najczęściej tylko jej góra ulega rozrastaniu. Co więcej, przepływ krwi znacznie się zwiększa, więc połączenia naczyń krwionośnych dookoła są liczniejsze bardziej gęste. Taki działania umożliwiają włókna mięśniowe. Ulegają one ciągłemu wydłużaniu oraz szybko powstają nowe.

18 tydzień ciąży – jakie modyfikacje przechodzi ciało kobiety?

Ciało kobiety przygotowuje się do urodzenia malucha. Zmienia się ono, gdy dziecko rośnie w macicy kobiety. Dlatego też warto uświadomić sobie co za tym stoi, wówczas łatwiej jest znieść trudności.

Jakie zmiany wówczas zachodzą?

 • układ hormonalny – przysadka mózgowa ulega powiększeniu o 100%, w jej tylnej części magazynowana jest oksytocyna, dochodzi również do wzrostu produkcji prolaktyny (laktacja), występuje dodatkowy gruczoł endokrynny (łożysko),
 • układ sercowo-naczyniowy – dochodzi do wzrostu objętości krwi o 40-45%, macica przyczynia się do ucisku na duże naczynia, występuje przyspieszone bicie serca w spoczynku,
 • piersi – ulegają powiększeniu już po 2 miesiącach ciąży, brodawki ciemnieją oraz powiększają się, w 16 tygodniu dochodzi do aktywności gruczołów (siara),
 • układ oddechowy – wzrost pojemności oddechowej oraz minutowej o około 40%,
 • układ pokarmowy – modyfikacja w zakresie położenia żołądka oraz jelit, ograniczenie czynności motorycznych żołądka, zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego, a także zgaga,
 • brzuch – powiększa swoje rozmiary w trakcie drugiego trymestru, pęcherz moczowy jest wówczas blisko żeber,
 • układ moczowy – objętość nerek wzrasta o 30%, dochodzi do ucisku oraz rozluźniania mięśni, przepływ krwi przez nerki ulega zwiększeniu o 75%,
 • układ mieśniowo-szkieletowy – dochodzi do przesunięcia środka ciężkości w przód (ciało przechyla się do tyłu), pod wpływem relaksyny wiązadła stają się wiotkiej, stopy kobiety mogą się wówczas powiększyć nawet o jeden rozmiar,
 • skóra – wrasta pigmentacja, skóra się rozciąga, mogą wystąpić pajączki naczyniowe.

18 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

W tym czasie trzeba pamiętać:

o przeprowadzeniu testu obciążenia glukozą (pozwala na sprawdzenie poziomu cukru we krwi po upływie godziny po przyjęciu roztworu glukozy) – takie działanie umożliwia wykrycie cukrzycy ciążowej. Jest to chorzenie, które rozwija się w okresie ciąży i znika po jej zakończeniu. Objawy choroby nie są jednoznaczne.
wzrost zapotrzebowania na kalorie w II trymestrze o zaledwie 300 kalorii. Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze wzrasta o 50, a także nawet o 100 procent.

18 tydzień ciąży – jakie symptomy mogą niepokoić?

W tym czasie może pojawić się pogorszenie widzenia. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Kilka tygodni po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy. Stan ten związany jest ze zwiększoną elastycznością gałki ocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *