Odżywki i suplementy diety co to jest?

Czym są odżywki i suplementy diety? Jak sprawdzić czy ich potrzebujesz?

Czym jest suplement diety?

Suplement diety większości kojarzy się z cudownymi właściwościami magicznych specyfików. Inni kojarzą go wręcz z czymś  z pogranicza dopingu. Jeszcze inni za „suplementy” uznają wszelkie kapsułki, tabletki i proszki, bez rozróżnienia na ich zastosowanie. Jeśli natomiast przyjrzymy się literze prawa zauważymy, że suplement diety ma ściśle określoną definicję. Przede wszystkim jest to środek spożywczy, a więc „coś” traktowane jako żywność. Idąc dalej musimy podkreślić, że celem stosowania suplementu jest wzbogacenie codziennej diety, wspomożenie funkcjonowania organizmu, umożliwienie/przyspieszenie/ułatwienie określenia poszczególnych celów np. sportowych, podkreślając jednocześnie że stosowanie suplementów diety nie może być okraszone zaburzeniem podstawowych funkcji fizjologicznych naszego organizmu. Z polskiego na nasze – suplement może pomagać Ci utrzymać zdrowie, sprawność, dobre samopoczucie i formę sportową, nie może jednak „namieszać” w Twoim organizmie. No, przynajmniej nie powinien.

W jakiej formie mogę je kupić?

Popularne „suple” dostaniesz w niemal dowolnej formie podania – jako tabletki, kapsułki z proszkiem lub płynem – do picia „na łyki” lub „na krople”, jeśli producent wyposażył butelkę w kroplomierz. Napotkasz także drażetki, proszek, żel, płyn, czy baton. Warunkiem koniecznym jest by przyjmowanie suplementu nie skutkowało naruszeniem/przerwaniem/przebiciem powłoki skórnej – w skrócie – nie możesz ich przyjmować jako zastrzyki domięśniowe ani podskórne, jak również wlewy.

Czym nie jest suplement diety?

Jak wspomniałem wyżej – suplement diety nie może być środkiem który będzie istotnie wpływał na zmianę funkcjonowania naszego organizmu – powodował zaburzenie jego funkcji fizjologicznych, to jednak nie wszystko. Żaden z suplementów nie powinien charakteryzować się działaniem leczniczym. Producenci nie mają także prawa przypisywać tego typu właściwości swoim produktom (tak, nawet jeśli będą to prozdrowotne kwasy omega-3witaminy czy składniki mineralne). Produkty które charakteryzuje działanie lecznicze powinny być klasyfikowane jako produkty lecznicze i podlegać prawu farmaceutycznemu, a nie żywnościowemu.

Do czego służą suplementy diety?

Suplementy diety, co można zaobserwować już w ustawowej definicji, a także dostrzec na etykiecie lub opakowaniu każdego z nich – służą wsparciu/uzupełnieniu urozmaiconej diety.

Co równie istotne – nie służą one jej ZASTĄPIENIU a UZUPEŁNIENIU. Czyli że co? Nadal masz starać się jeść zdrowo i świadomie wybierać produkty spożywcze, a nie liczyć że tabletka z witaminami i minerałami, odżywka białkowakreatyna i aminokwasy wszystko załatwią? Ano niestety muszę Cię zasmucić – Tak.

Owszem, jeśli w Twoim jadłospisie z jakimś składnikiem jest krucho – możesz sobie pomóc, jednak nie licząc na to że suple zrobią wszystko za Ciebie. No, ale o tym niżej.

Czy potrzebujesz odżywek i suplementów diety?

Suplementy i odżywki to grupa niezmiernie wygodnych i przydatnych produktów spożywczych, nie wszystkich jednak potrzebujesz. Czemu „nie wszystkich”, a nie „nie każdy”? Otóż mamy nieco składników które przyjmować MUSIMY . Po witaminę D powinni sięgać wszyscy, po B12 osoby na diecie roślinnej, po omega-3 stroniący od ryb, a po DHA, kwas foliowy i jod- ciężarne.

Jeśli jednak nie znajdujesz się w grupie ryzyka, nie jesteś ciężarną ani karmiącą, nie stosujesz diety eliminacyjnej – stosuj tylko witaminę D i te suplementy których realnie potrzebujesz – składników mineralnych, witamin i makroskładników jeśli nie możesz ich dostarczyć wraz z dietą, a ergogenicznych (kreatyna, beta alanina i inne których szeroki wybór oferują m.in. internetowe sklepy z suplementami) – kiedy poważnie podchodzisz do sportu i dopiąłeś już sprawy związane z żywieniem, treningiem i regeneracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *