Zobacz jak się odżywiać przy nadczynności tarczycy – przykłady diety

Nadczynność tarczycy to zwiększone wydzielanie hormonów tarczycy ponad ilości, których potrzebuje organizm. Nadczynność tarczycy zwana jest często hipertyreozą. Na nadczynność tarczycy narażone są przede wszystkim kobiety. W ciągu życia zachoruje, co sześćdziesiąta kobieta oraz jedynie, co siedemsetny mężczyzna.

Objawy nadczynności

jak się odżywiać przy nadczynności tarczycyNadwrażliwość na ciepło, nadmierna potliwość, drażliwość, nerwowość, drżenia palców, kołatanie serca, osłabienie mięśni nóg, dolegliwości skórne, pogarsza się kondycja włosów i paznokci, duszności, nieregularne miesiączki, zaburzenia trawienia, łzawienie.

Dieta- z czego lepiej zrezygnować?

Najlepiej unikać produktów obciążających przewód pokarmowy takich jak: kapusta, brukselka, groch, soja, orzechy migdały, kasze gruboziarniste. Negatywny wpływ mają również ostre przyprawy m.in. papryka, pieprz, chili. Tłuszcz w diecie powinien pochodzić z roślin, należy zrezygnować ze smalcu, podrobów, konserw. Należy odrzucić produkty, które dostarczają nam pustych kalorii, czyli słodycze, ciasta, słone przekąski.  Jeżeli ciągle jest nam gorąco odczuwamy związany z tym dyskomfort powinniśmy zrezygnować z gorących napoi, zup. Ograniczyć picia kawy herbaty.

Jak się odżywiać przy nadczynności tarczycy – co jeść?

Bardzo istotne znaczenie ma sposób przygotowywania posiłków. Aby nie prowokować biegunek, bezpieczniejsza jest dieta lekko strawna, a więc bez potraw tłustych i smażonych. Mięsa, ryby i warzywa najlepiej gotuj na parze, duś bez obsmażania lub piecz w folii.

W nadczynności tarczycy wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza A, C, B1. Ilość warzyw i owoców w diecie nie powinna być zbyt duża, ze względu na dużą zawartość błonnika. Ogranicza on przyswajanie składników energetycznych z diety. Najlepszym źródłem witaminy C jest natka pietruszki, papryka czerwona, brokuły, szpinak, cytryny i pomarańcze, kiwi, truskawki.  Witamina A wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Można ją znaleźć w marchwi, papryce, pomidorach, brokułach, morelach, brzoskwiniach. Źródłem witaminy B1 powinny być produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, jajka, ryby. Wzrasta również zapotrzebowanie na wapń, co za tym idzie należy zwiększyć ilość spożywanego mleka i przetworów mlecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *