Abstynencja seksualna – jak sobie radzić, przyczyny

Abstynencja seksualna – Seks to bardzo ważna sfera naszego życia. Warto dbać o to, by mieć go jak najwięcej – dla własnego zdrowia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak sobie radzić z abstynencją seksualną?

Przyczyny abstynencji seksualnej

Ludzie uprawiają seks z wiadomych powodów. Nie zawsze jednak tak oczywiste są powody jego nieuprawiania. Mogą one mieć przyczyny zdrowotne, biologiczne, psychiczne lub społeczne. Z przyczyn zdrowotnych nie uprawiamy seksu, by nie przenieść swojej choroby na partnera. Często choroba ta jest związana z dyskomfortem w czasie uprawiania seksu. Wówczas zniechęcamy się do stosunków na czas leczenia choroby. Wśród biologicznych przyczyn abstynencji seksualnej jest na przykład impotencja lub oziębłość seksualna u kobiet. Zwykle przyczyn należy się tu doszukiwać w stresującym trybie życia czy niewłaściwym odżywieniu organizmu.

Nadmiar używek w codziennym życiu nie prowadzi do niczego dobrego również w sferze łóżkowej. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a szkoda. Przyczyna psychiczną abstynencji może być na przykład trauma po gwałcie lub molestowania. Może być nią też niedostateczna więź ze stałym partnerem lub problemy w związku. To wtedy blokujemy swoją seksualność i nie dopuszczamy do siebie drugiej osoby.

Społeczną przyczyna abstynencji seksualnej może być na przykład celibat narzucony przez różne zgromadzenia zakonne. Może to być też brak stałego partnera lub czekanie z seksem do ślubu. Bez względu na przyczyny, brak seksu może prowadzić do poważnych problemów somatycznych i psychicznych.

Abstynencja seksualna – jak jej zaradzić

Chcąc walczyć ze swoja abstynencją, należy najpierw dokładnie zidentyfikować jej przyczynę. W naszym związku układa się dobrze, ale nie jesteśmy w stanie zmusić się do odczuwania podniecenia na widok partnera? Być może problemy są natury biologicznej. Chcemy uprawiać seks, ale czujemy wewnętrzną blokadę moralną? To pewnie przez naciski społeczeństwa w tej sferze. Aby radzić sobie z abstynencją seksualna, koniecznie musimy poznać jej korzenie, wtedy łatwiej będzie dobrać metody pomocy.

Pokonywanie fizycznych i psychicznych barier

Ważne jest, by pokonać bariery, które blokują nas przed uprawianiem seksu. Problemy natury biologicznej pomoże rozwiązać seksuolog, psychicznej – psycholog. Często przydatne mogą się okazać: zmiana dotychczasowego trybu życia oraz suplementy diety zwiększające libido. W przypadku abstynencji ze względów zdrowotnych zaleca się przeczekać, aż miną wszelkie dolegliwości i wyleczyć się. Z pewnością przywróci to dawne funkcje seksualne.

Masturbacja – lek na abstynencję

Niektóre osoby nie uprawiają seksu, ponieważ nie znajdują ku temu odpowiedniego partnera. Rzeczywiście, abstynencja seksualna jest lepszym rozwiązaniem niż seks z przypadkowymi partnerami. W swojej samotności nie wolno dopuszczać do siebie ryzyka niechcianej ciąży lub choroby. Abstynencja może też wynikać z dłuższej nieobecności stałego partnera.

Wówczas zdradzanie go z przygodnymi partnerami też byłoby naganne. Seksuolodzy w takich sytuacjach zalecają masturbację. Jest to zdrowy, bezpieczny sposób na rozładowanie napięcia seksualnego. Regularna masturbacja pozwala też dokładnie poznać swoje ciało i swoje reakcje. To z kolei ułatwia stosunki seksualne z partnerami w przyszłości, po zakończeniu okresu niemożności uprawiania seksu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *