cukrzyca brunatna

Cukrzyca i seks – problemy z potencją, impotencja cukrzycowa, leki

Cukrzyca i seks nie idą w parze, głównie z powodu faktu iż choroba cukrzycowa w znacznym stopniu wpływa na potencję. Skoki poziomu cukru we krwi mogą obniżać popęd seksualny i rodzić szereg trudności we współżyciu.

Cukrzyca i seks

Cukrzyca poza negatywnym oddziaływaniem na libido, potencję wpływa również na sen, powodując bezsenność, zmęczenie, apatyczność i bóle głowy. Problemów łóżkowych doznają zarówno kobiety i mężczyźni chorzy na cukrzycę. Komfort życia intymnego cierpi u niemal 20-35% chorych, z czego około 60% stanowią mężczyźni.

Impotencja cukrzycowa

Cukrzyca wpływa na upośledzenie układu krążenia, a to właśnie krew i wydolność krążeniowa leży u podstawy sprawności seksualnej mężczyzny. Co za tym idzie szeroko mówi się o impotencji cukrzycowej. Diabetycy doznają zaburzeń erekcji, które są z początku incydentalne, pojedyncze. Z czasem jednak stają się systematyczne i prowadzą do całkowitej impotencji.

Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie poddają się właściwemu leczeniu cukrzycy. Zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom glikemii uszkadza nerwy, tętnice i nerki, z czego wynika brak zdolności utrzymania wzwodu i ból podczas współżycia.

Libido u kobiet z cukrzycą

Poza zaburzeniami hormonalnymi cukrzyca wpływa na akceptację własnego ja oraz akceptację w otoczeniu. Choroba często objawia się otyłością i nadwagą, która sprawia iż atrakcyjność seksualna kobiety jest niska. Cukrzyca i seks powodują u kobiet liczne infekcje intymne. To największy mankament diabetyczek które cierpią na stany zapalne cewki i pęcherza moczowego, bakteryjne zakażenia pochwy, upławy itp. Te schorzenia generują liczne negatywne dolegliwości jak pieczenie, świąd, problem z oddaniem moczu.

Ponadto diabetyczki trudniej doprowadzić do orgazmu, gdyż narządy są mniej ukrwione. Przed seksem kobiety powstrzymuje również widmo trudnej ciąży.

Leki na cukrzycę a seks

Nie tylko sama choroba ma wpływ na jakość życia seksualnego chorych na cukrzycę, ale tez leki jakie diabetycy przyjmują. Preparaty na nadciśnienie, obniżające poziom cholesterolu jak tez antydepresanty i leki moczopędne nie sprzyjają popędowi seksualnemu. Jest to pewien mechanizm błędnego koła, bowiem brak leczenia cukrzycy i schorzeń z nią współistniejących wcale sytuacji nie poprawia a tylko może pogorszyć.

Rehabilitacja diabetyków

Zabiegi rehabilitacyjne stosowane w leczeniu cukrzycy mają wpływ na seks, podniecenie i chęć odbycia stosunku. Noszenie pompy insulinowej z pewnością nie jest pociągające i wzbudzające pożądanie, podobnie jak ślady wkłuć. Tym samym diabetycy czuja się naznaczeni i odczuwają pewien wstyd z powodu choroby zachowując wstrzemięźliwość seksualną.

Profilaktyka

W profilaktyce ważne jest systematyczne monitorowanie poziomu cukru. Seks nie powinien mieć miejsca w stanie hipoglikemii gdyż grozi niedocukrzeniem. Stad zaleca się badanie przed i po stosunku. Pomóc może również odpowiednia dieta cukrzycowa. Na potencje wpływa korzystnie unikanie tłuszczów odzwierzęcych, alkoholu i żywności typu fast-food oraz dbałość o wagę. Ograniczenie tytoniu także wspomoże popęd seksualny. Profilaktyką warto objąć higienę miejsc intymnych oraz higienę psychiczną w postaci relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *