Zatoki w ciąży

Zatoki w ciąży – problemy z zatokami w ciąży. Co na zatoki w ciąży?

Zatoki w ciąży, mogą błyskawicznie ulec zainfekowaniu, zresztą tak samo, jak w przypadku innych osób. Zapalenie zatok to przypadłość, jakiej nie winno się ignorować. Wracający katar może być groźny szczególnie kiedy planujesz powiększenie rodziny. Ciąża to nie najlepszy okres na rozwiązywanie długotrwałych kłopotów zdrowotnych. Chociażby czasowo „uśpione” źródło zapalne w każdym aparacie może w określonych sytuacjach stawać się zarzewiem pełnego zarażenia oraz stanowić prawdziwe ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Kiedy jesteś w ciąży, ponadto obarczony organizm jest mniej sprawny, natomiast wytrzymałość jest osłabiona, więc infekcja długotrwała o delikatnym dotychczas przebiegu może przyjąć ostrą formę, potrzebującą natychmiastowych działań.

Zapalenie zatok w ciąży

Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej nosa oraz zatok obocznych (szczękowej, sitowej, czołowej oraz klinowej). Wnętrze jam nosa oraz zatok wysłane jest takim samym nabłonkiem, jaki podczas stanu zapalnego podlega opuchnięciu oraz pokrywa się gęstą, ropną wydzieliną, powodującą ogromny ból głowy i katar. Przypadłość może mieć charakter ostry lub długotrwały. Ostre zapalenie zatok trwa zazwyczaj do dwunastu tygodni, tymczasem długotrwałe przedłuża się w czasie oraz obejmuje czas dłuższy aniżeli trzy miesiące. Należy ową dolegliwość różnicować z przeziębieniem.

Podstawowymi winowajcami stanu zapalnego zatok są bakterie Gram-dodatnie, m.in. streptokoki. Zapalenie zatok to dolegliwość poważniejsza od standardowego zaziębienia. Gdy katar w ciąży nie przechodzi mimo leczenia, natomiast symptomy patologiczne przyjmują na sile (bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, ropna wydzielina z nosa itp.), można przypuszczać bakteryjne zapalenie zatok. Czasami do wykrycia potrzebne jest zrobienie prześwietlenia (RTG bądź tomografia komputerowa), aby wyeliminować bądź stwierdzić obecność ropy w zatokach.

Podstawy zapalenia zatok w ciąży

W wielu wypadkach, system immunologiczny przyszłej matki jest zmniejszony, co doprowadza do licznych chorób dróg oddechowych. W efekcie licznych stanów zapalnych, rzęski nie są w stanie wyeliminować śluzu składającego się w drogach oddechowych tak efektywnie, jak w naturalnych warunkach. Jednak zalegająca w gardle wydzielina jest dobrym miejscem do rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. Drobnoustroje szkodliwe żywią się wydzieliną, wytwarzając substancje umożliwiające rozwój chorób dróg oddechowych. W efekcie zapalenia oraz przekrwienia błony śluzowej doprowadzających do zalegania śluzu, u kobiety może rozwinąć się zaburzenie nazywane zespołem kaszlowym połączonym z górnymi drogami oddechowymi. Wskutek owego zaburzenia śluz spływa w dół tylnej części gardła.

Symptomy zapalenia zatok w ciąży

Ze względu na szereg przypadłości, jakie towarzyszą ciąży, niezwykle niejednokrotnie ciężko jest stwierdzić to zaburzenie w odpowiednio szybkim czasie. Zapalenie zatok w ciąży okazuje się ogólnym wyczerpaniem, temperaturą oraz katarem (nos jest wówczas wręcz zatkany), lecz również bólem zębów oraz nieświeżym oddechem. Ta cała grupa symptomów może informować o wielu pozostałych zaburzeniach. W ciąży może nastąpić jednakże odmienny specyficzny symptom, jaki niezwykle niejednokrotnie decyduje o tymże, iż ma się do czynienia w danym wypadku właśnie z zapaleniem zatok. Jest to ból oraz rozpieranie, jakie pojawiają się podczas schylania się.

Zapalenie zatok – leczenie

W leczeniu zatok, w pierwszej fazie, przeważnie stosowane są bezpieczne dla pań w ciąży środki przeciwbólowe, krótkotrwałe środki obkurczające naczynia krwionośne, środki rozrzedzające wydzielinę oraz obniżające obrzęk śluzówki nosa. Leczenie zatok w ciąży jest skomplikowane, gdyż nie można wykorzystać pierwszego z brzegu środka z drogerii lub apteki. Mnóstwo kropli lub aerozoli do nosa, jakie mają oddziaływanie obkurczające błonę śluzową, nie są bezpieczne w ciąży (chociaż można je zakupić bez recepty).

Więc zawsze swój dobór należy skonsultować ze specjalistą bądź farmaceutą. Jeśli zapalenie zatok w ciąży nie przechodzi, zwiększa się, kiedy pojawia się temperatura, zielono-żółta gęsta wydzielina, dokucza ogromny ucisk głowy, przypadłości się zwiększają – należy skontaktować się ze specjalistą. Tenże zaleci odpowiedni środek: np. steryd, natomiast gdy podejrzewa zapalenie bakteryjne, antybiotyk (nie wszelkie antybiotyki można wykorzystywać w ciąży).

Inhalacje oraz płukanie zatok w ciąży

Skuteczną techniką leczenia zatok w okresie ciąży są inhalacje na zatoki. Do miseczki nalewamy ciepłej wody z solą bądź kilkoma kroplami ekstraktów eterycznych (miętowego, eukaliptusowego, kompozycji ekstraktów na drogi oddechowe – w aptekach, można także zrobić pachnący wyciąg poprzez dodanie ziół na zatoki – majeranku, szałwii bądź rumianku). Nad taką substancją pochylamy się oraz przykrywamy głowę ręcznikiem, tak żeby zrobić namiot, dzięki któremu zdrowotne opary będą otrzymywane około twarzy oraz staramy się oddychać poprzez nos. Taki zabieg powtarzać należy codziennie poprzez min. 7 dni.

Żeby wyleczyć zatoki nie szkodząc dziecku, należałoby wykorzystać również płukanie zatok oraz nosa płynem soli fizjologicznej bądź gotowymi zestawami dostępnymi w aptece bez recepty. To efektywny sposób na oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny. Przygotowujemy blisko szklankę zagotowanej wody w temperaturze pokojowej oraz rozpuszczamy w niej torebkę ze specjalistycznym proszkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *