Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów – wskazania do zabiegu, przebieg, przeciwwskazania

Piaskowanie zębów należy do higienizacyjnych zabiegów dentystycznych. W jego przebiegu usuwane są nieestetyczne przebarwienia, osady nazębne oraz drobiny kamienia (często powstałe podczas skalingu, czyli usuwaniu kamienia nazębnego). Jest to metoda całkowicie bezbolesna. Osoby o wrażliwych dziąsłach mogą odczuwać po piaskowaniu zębów krótkotrwały dyskomfort.

Smak piasku dentystycznego (charakterystyczny, lekko słonawy) także może się utrzymywać przez jakiś czas. Najbardziej trudnym doznaniem jest konieczność siedzenia z otwartymi ustami około 20 minut do pół godziny. Strumień wody może też trafić odbić się od zęba i trafić w dziąsło, język lub policzek, co również może być nieprzyjemne. Jednak – pomijając te drobne niedogodności – zabieg jest dość przyjemny a co najważniejsze bardzo skuteczny.

CO TO JEST PIASKOWANIE ZĘBÓW?

Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą skierowanego na zęby strumienia wody z dodatkiem drobin czyszczących. Należą do nich: wodorowęglan sodu, erytrytol, glicyna. Dodatkowo zawarte są inne substancje (między innymi pęcherzyki powietrza). Woda jest pod ciśnieniem, co pomaga dotrzeć do najbardziej odległych zakamarków jamy ustnej.

Zabieg piaskowania zębów wykonuje higienista stomatologiczny lub lekarz stomatolog. Głównym zadaniem piaskowania jest systematyczne, dokładne oczyszczenie powierzchni każdego z zębów. ze wszystkich jego stron. Ze względu na gromadzenie się w ustach zawiesiny (woda z drobinami substancji ścierających), w czasie zabiegu pacjent powinien być czujny, bo co chwila konieczne jest wypluwanie.

Alternatywą jest umieszczenie w jamie ustnej odsysacza, za pomocą. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowany jest jedynie na powierzchnię zębów, ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.

Piaskowanie może być również stosowane do leczenia próchnicy. W tej wersji zabiegu strumień cząsteczek wypuszczanych strumieniem pod ciśnieniem powoduje usuwanie chorobowo zmienionych tkanek zęba. Jednocześnie zdrowe części pozostają nietknięte.. Jest to metoda, którą można zastąpić tradycyjne borowanie. Zdecydowanym plusem jest fakt, że jest ona całkowicie bezbolesna.

WSKAZANIA DO PRZEPROWADZENIA PIASKOWANIA ZĘBÓW

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu piaskowania zębów są:

 • długotrwałe palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, które powodują powstawanie nalotu na zębach;
 • picie znacznych ilości używek takich jak kawa i herbata czy też cola;
 • noszenie przed dłuższy czas aparatów ortodontycznych;
 • posiadanie tzw. stłoczonych zębów (tzn. umiejscowionych bardzo blisko siebie);
 • przebyty zabieg skalingu (wybielanie zębów).

Wskazane jest, aby zabieg piaskowania zębów był powtarzany co kilka miesięcy. Ponieważ jest to zabieg profilaktyczny, najlepiej wykonywać go przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu zęby pozbawione osadów i przebarwień będą nie tylko zdrowo i ładnie wyglądać. Dodatkowo ulegnie zahamowaniu rozwój bakterii powodujących próchnicę, choroby zębów, przyzębi czy też dziąseł. Wzrasta wówczas ogólne samopoczucie, które jest zauważalnie lepsze.

Zabieg piaskowania zębów – jak już wspomniano – często jest kolejnym po przeprowadzonym wybielaniu zębów, czyli skalingu. Wówczas pozostają na zębach kawałki kamienia usuwanego podczas procesu wybielania. Piaskowanie zębów sprawia, że zostają do końca usunięte, co daje doskonały efekt estetyczny.

PRZEBIEG ZABIEGU PIASKOWANIA ZĘBÓW

Zabieg piaskowania zębów przebiega w kilku etapach. Całość trwa około 20 do 30 minut. Wymaga od pacjenta cierpliwości i jak najmniejszego ruchu, aby sprawnie został przeprowadzony. Koszt zabiegu zależy od miejsca wykonania, zaczyna się od około 100 – 120 zł.

Za pomocą specjalnego urządzenia (piaskarki) zostaje nakierowany na każdy ząb strumień wody pod ciśnieniem, w której zawarty jest drobny proszek. Można w ten sposób dotrzeć do najdalszych zakamarków jamy ustnej – łącznie z wszelkimi bruzdami powierzchniowymi zębów, jak też również przestrzeni międzyzębowych.

Zawiesina powstała podczas zabiegu jest na bieżąco wypluwana przez pacjenta (bardzo rzadko) lub odsysana przy pomocy specjalnej końcówki umieszczonej pod językiem pacjenta. W celu wzmocnienia efektów piaskowania i zapobieganiu pękania szkliwa, zalecana jest często fluoryzacja (lakierowanie) jako kolejny zabieg.

Mimo, że piaskowanie jest niezwykle skuteczną metodą usuwania przebarwień i osadów, nawet ono nie jest w stanie usunąć pewnych zmian. Należą do nich m.in.

 • wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa,
 • przebarwienia po stosowaniu antybiotykoterapii,
 • początkowe plamy próchnicowe.

PIASKOWANIE ZĘBÓW – ZALECENIA PO ZABIEGU

Po zakończeniu zabiegu piaskowania, osoba wykonująca przedstawia pacjentowi zasady postępowania, aby jak najdłużej utrzymać efekty stosowanej metody. Przede wszystkim do 3 godzin należy unikać papierosów, kawy, wina oraz wszelkich potraw i napojów, które mogą barwić zęby (np. buraki). Zęby po piaskowaniu mają bardzo wrażliwe, podatne na przebarwienia szkliwo.

Konieczne jest także przestrzeganie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej (m.in. szczotkowanie po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej itp.). Można zastosować także fluoryzację, w celu zwiększenia i utrzymania na dłużej efektów piaskowania.

CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO PIASKOWANIA ZĘBÓW?

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zabieg piaskowania. Powinni unikać go:

 • alergicy (uczulenie na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu);
 • osoby, u których jest stwierdzony stan zapalny dziąseł i jamy ustnej;
 • osoby z owrzodzeniem narządów układu pokarmowego (np. wątroby, żołądka);
 • osoby z zaburzeniami czynności płuc (takie jak: astma czy pylica);
 • osoby, u których pojawiają się rany lub bolesność błon śluzowych jamy ustnej.

Możliwość wykonania zabiegu piaskowania należy skonsultować z lekarzem stomatologiem. Konieczne jest powiedzenie o wszelkich dolegliwościach, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *