wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi – ćwiczenia na wysokie ciśnienie i nadwagę

Wysokie ciśnienie krwi – ruch to zdrowie, jednak mając wysokie ciśnienie krwi należy uważać na to, jaka aktywność się wykonuje. Nie wszystkie sporty i ćwiczenia są wskazane na obniżenie ciśnienia. Ponadto niekoniecznie uprawianie sportu ma na celu obniżenie ciśnienia, tym bardziej powinniśmy dostosować ćwiczenia do możliwości fizycznych organizmu.

Sport na wysokie ciśnienie krwi

Odpowiednie ćwiczenia potrafią sprawić, iż już po miesiącu regularnego treningu ciśnienie obniży się. Niestety źle dobrane ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu i zamiast obniżyć ciśnienie to je podwyższą. Najbardziej odpowiednimi ćwiczeniami dla nadciśnieniowców są ćwiczenia aerobowe, które są aktywnością dotleniającą. Wykonywane być powinny w stałym tempie np. poprzez marsz, jogging, nordic walking, pływanie czy jogę.

Efektywne są również ćwiczenia wytrzymałościowe, które nie wymagają żadnych przyrządów. Poprawiają one wydolność układu krążenia, naczyń krwionośnych oraz oddechu. Ostatecznie maja za zadanie dotlenić wszystkie narządy ciała i wzmocnić serce. Ćwicząc uelastyczniamy naczynia krwionośne oraz poprawiamy pracę serca, przez co serce pompuje więcej krwi w tym samym czasie, a krew w naczyniach łatwiej krąży.

Ćwiczenia na wysokie ciśnienie krwi i nadwagę

Wiele ćwiczeń na nadciśnienie powiela się z tymi mającymi za zadanie nas odchudzić i zapobiec otyłości. Dzięki temu oddziaływaniu również wpływamy na ograniczenie nadciśnienia. Rozładowując napięcie, spalając tkankę tłuszczową zapobiegamy rozwojowi nadciśnienia. Systematyczne ćwiczenia mogą skutkować spadkiem ciśnienia o ok. 11 mm Hg, a rozkurczowego o ok. 6 mm Hg.

Ich doborem winien zająć się profesjonalista, a decyzję o ich podjęciu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Co ważne, podczas wykonywania aktywności puls może przyspieszyć, niemniej nie powinno się odczuwać wyczerpania lub bólu. Unikać należy ćwiczeń w pozycji schylonej, która sprzyja wzrostowi ciśnienia.

Efektywność ćwiczeń

By mówić o skuteczności i efektywności ćwiczenia należy wykonywać systematycznie, nieprzerwanie i dokładnie. Zaleca się by realizować trening minimum piec razy w tygodniu po około 30 do 60 minut. Każdy trening powinien zaczynać się od rozgrzewki i stopniowo narastać wysiłek związany z wykonywanymi ćwiczeniami.

Ćwiczenia oddechowe

Bardzo ważne w ćwiczeniach na obniżenie ciśnienia tętniczego są ćwiczenia oddechu. Należy je realizować w seriach po 2 do 4. każda seria to 12-15 ćwiczeń. Przykładowymi ćwiczeniami jest pozycja w rozkroku z rękoma skrzyżowanymi tak, by prawa dłoń opierała się na lewym, a lewa na prawym biodrze. W tej pozycji należy powietrze wdychać, zaś wydychać unosząc nogę w kolanie na skos. Ćwiczenia należy wykonywać naprzemiennie raz prawą, raz lewą nogą.

Drugim z ćwiczeń jest ustawienie prosto z oparciem przedramion o ścianę (łokcie pod kątem prostym). Wydychając powietrze, napinając pośladek i wymachując nogą do tyłu (stopę przyciągając na siebie). To dziczenie także wymaga naprzemienności nóg.

Ćwiczenia leżące

Ćwiczenia leżące są mniej wymagające ale równie skuteczne. Wystarczy położyć się na plecach z jedną nogą ugięta w kolanie i stopą przyciągniętą ku sobie. W tej pozycji należy zrobić wdech, zaś przy wydechu wyprostowaną nogę unieść do boku. Ważne by podczas ćwiczenia lędźwie spoczywały na podłożu. Alternatywnym ćwiczeniem jest ugięcie obu nóg leząc na plecach, napięcie brzucha i uniesienie bioder. Wydychając powietrze przyciągamy raz jedną, raz drugą nogę do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *