Kolendra siewna

Kolendra siewna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kolendra siewna jest rośliną jednoroczną, której częścią użytkową są liście i owoce. Posiada łodygę wzniesioną, bruzdowatą oraz rozgałęzioną. Roślina ta stanowi cenne źródło przypraw o silnym aromacie.  Coriandrum czyli kolendra pochodzi od greckiego słowa koris oznaczającego pluskwę. Z czasem gdy roślina w pełni dojrzeje, jej zapach zmienia się na łagodniejszą, nieco cytrynową woń. Początkowo u niedojrzałych owoców jest raczej mało przyjemny.

Kolendra znana jest już od pokoleń. Najprawdopodobniej pochodzi z Bliskiego Wschodu i południowej Europy, ale od tysiącleci znana jest także w Azji. Można ją napotkać dziko rosnącą w Egipcie i Sudanie oraz na angielskich polach. Wspomniana jest w Biblii w Księdze Wyjścia i w Księdze Liczb, gdzie kolor „manny” porównany jest właśnie z kolendrą.

Kolendra siewna – zastosowanie

Owoce kolendry siewnej charakteryzują się korzennym aromatem i słodkawym smakiem. Pomimo swojego specyficznego aromatu, kolendra jest bardzo chętnie stosowaną przyprawą w kuchni. Kolendra to roślina dorastająca do około 3/4 metra, o liściach nieco przypominających liście pietruszki, a kwiatach podobnych do kopru. Owoce kolendry wydają z siebie przyjemny zapach i to właśnie one stanowią największą wartość w ziołolecznictwie.

Zalecany jest siew na początku kwietnia pod osłonami lub wprost do gruntu, w rzędy co 30 cm. W temp. ok. 20°C wschody następują w ciągu 2 tygodni. Rośliny zakwitają w czerwcu, nasiona dojrzewają w miesiąc później. Po całkowitym wysuszeniu owoce suszy się ponownie. Należy je przechowywać w miejscu suchym  i w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Kolendra zawiera do 1,5% olejku eterycznego. Owoce zawierają liczne lipidy, białka, garbniki, pektyny, cukry oraz witaminę C.

Kolendra siewna – właściwości lecznicze

Istnieje wiele czynników które charakteryzują kolendrę jako zioło, miedzy innymi:
– działa dobroczynnie na układ pokarmowy,
– pobudza trawienie,
– przynosi ulgę przy skurczach przewodu pokarmowego,
– posiada  właściwości wiatropędne,
– wspomaga pracę wątroby,
– w zaburzeniach pracy  pęcherza żółciowego,
– eliminuje zaburzenia układu pokarmowego,
– stymuluje pracę żołądka i jelit,
– jako środek przeciwbólowy,
– przeciwobrzękowo,
– zapobiega kolce,
– hemoroidom,
– wspomagająco w  zapaleniu spojówek,
– przynosi ulgę w chorobach reumatyzmu,
– nerwobólach,
– pomocna w walce z trądzikiem,
– wspomagająco w łojotokowym zapaleniu skóry,
– łagodzi problemy natury ginekologicznej.

Nasiona w postaci kremu stosuje się w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej i jako okład na wrzodów i zakażenia. Ostatnie badania dowiodły, że kolendra na schorzenia żołądkowe zarówno u dorosłych, jak i u cierpiących na kolkę dzieci. Kolendra stanowi idealne uzupełnienie mieszanek ziołowych na bazie kminku, anyżu, kopru i rumianku.

Kolendra zawiera przeciwutleniacz, który zapobiega wchłanianiu się tłuszczów zwierzęcych. Słaba herbatka z kolendry może być stosowana na kolki u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Jest bezpieczna dla niemowląt, uśmierza  ból.

Wysuszone owoce kolendry (całe lub zmielone) używane są jako przyprawa, m.in. do wyrobu wędlin, konserw mięsnych i warzywnych, marynat (np. do marynowania ogórków i grzybów), a także jako dodatek do wódek, likierów i win korzennych. Kolendrę można dodawać do sałatek, zup, dań z roślin strączkowych, potraw z jaj, do drobiu i ryb. Jako przyprawę używa się także świeże ziele kolendry.
Zewnętrznie kolędę stosuje się w problemach skórnych w tym liszajach, owrzodzeniach, oparzeniach, odleżynach, oraz jako lewatywa przy problemach z zaparciami i odbytem.

Kolendra siewna – sposób użycia

Olejek z kolendry

Przepis; należy szklankę mielonego świeżego ziela kolendry spryskać kilkoma kroplami spirytusu, a następnie zalać 250 ml ciepłej oliwy. Odstawić na czas około tygodnia. Po co ? Aby mieszanina zdarzyła się zmacerować, przefiltruj i stosuj w zależności od objawów. Zaleca się w szczególności stosowanie wewnętrzne przy zachowaniu proporcji 1-2 łyżki raz dziennie, stosowanie zewnętrzne- skóra- nasączony wacik przyłóż na ok 30 minut na zmiany skórne 3 razy dziennie, stosowanie zewnętrzne.

Napar

Kolendra siewnaPrzepis; należy łyżkę mielonych owoców lub suchego ziela zalej szklanka wrzątku. Następnie zaleca się odstawienie na co najmniej pół godziny. Po upływie tego czasu należy odcedzić i stosować wedle potrzeby. Zaleca się w przypadku herbaty picie 1-4 razy w ciągu dnia po 100ml naparu.

Napar z kolendry zalecany jest w szczególności problemach ginekologicznych jako płukanka, przy łojotoku i trądziku do przemywania skóry lub w przypadku problemów z układem pokarmowym w formie herbaty

Mieszanka ziołowa

Przepis; należy wymieszać korzenie arcydzięgla (30 g), liście melisy (10 g), owoce kolendry (10 g), kwiaty rumianku (10 g) i zalać 0,75 l białego wina gronowego. Pozostawić w ciemnym miejscu na 14 dni i od czasu do czasu wstrząsając. Odcedzić i stosować łyżkę jako wino na apetyt przed posiłkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *