ginekomastia

Ginekomastia – przyczyny i operacja pomniejszenia piersi u mężczyzny

Ginekomastia – ponad połowa mężczyzn boryka się z problemem powiększonych piersi. Ginekomastia to właśnie przerośnięcie gruczołu piersiowego w wyniku zaburzenia hormonalnego. Piersi u mężczyzny to wstydliwy problem, na który receptą jest operacja zmniejszenia lub modelowania piersi.

Ginekomastia – Piersi u mężczyzny

Powiększenie piersi u mężczyzn to nie rzadki problem, często jest to wynik zaniedbania i nadwagi, chociaż najczęstszą przyczyną schorzenia jest ginekomastia. Choroba polega na przeroście gruczołu piersiowego. Towarzyszy jej lipomastia, która jest nadmiernym zgromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy piersiowej. Gdy obydwa zaburzenia występują łącznie piersi mężczyzny wyglądają karykaturalnie w porównaniu zresztą sylwetki.

Mimo iż ginekomastia nie powoduje żadnych ubytków zdrowotnych w sensie fizycznym to jest dużym obciążeniem psychicznym. Bywa powodem depresji u mężczyzny, stad też mężczyźni coraz częściej szukają pomocy w medycynie estetycznej. Ratunkiem nie zawsze jest schudniecie i zdrowa dieta, a potrzebna bywa terapia hormonalna i zabieg operacyjny.

Zabieg pomniejszania piersi u mężczyzn

Zanim poddasz się zabiegowi odwiedź endokrynologa i zbadaj poziom hormonów, bowiem zabieg zmniejszania piersi nie rozwiąże twoich problemów jeśli za powiększeniem piersi stoją zaburzenia hormonalne. Pomniejszone piersi z czasem wrócą do poprzedniego stanu, jeśli nie będziemy leczyć przyczyn choroby. Gdy produkcja testosteronu ulega zaburzeniu wymagana jest farmakoterapia.

Często zabiegu można uniknąć, bowiem zmiany w obszarze gruczoły piersiowego cofają się pod wpływem działania maści i zastrzyków hormonalnych aplikowanych pacjentom. Warto pamiętać, iż leczenie ginakomastii nie jest refundowane z NFZ. Wyjątkiem jest współwystępowanie innych chorób. By zabieg pomniejszenia piersi miał szansę powodzenia uprzednio wykonuje się USG piersi, badania krwi, moczu i EKG. Na dwa tygodnie przed zabiegiem wskazana jest rezygnacja z palenia papierosów, przyjmowania sterydów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wiele wariantów

Zabieg zmniejszenia piersi u mężczyzny ma wiele wariantów. Gdy chodzi wyłącznie o lipomastię stosownym wariantem jest liposukcja w znieczuleniu miejscowym oraz z wykorzystaniem ultradźwięków. Koszt takiego zabiegu to przedział kwot od 3 do 7 tysięcy złotych. Niestety znacznie częściej problem jest złożony i nie wynika z nadwagi ale przerostu gruczołu. W takim przypadku wykonuje się cięcie w obrębie granicy otoczki brodawki i wycina nadmiar gruczołu.

W skrajnych przypadkach wykonuje się dodatkowo nacięcie dolne i usuwa nadmiar skóry. Pomniejszenie gruczołu piersiowego wykonywane jest zawsze w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi te wymagają 1-2 dniowej hospitalizacji. Zwykle nie pozostawiają blizn, a możliwym powikłaniem jest brak czucia w brodawce. Najczęściej efekt pomniejszenia piersi jest trwały, chociaż zdarzają się nawroty, jeżeli ginekomastia jest nieleczona.

Przyczyny ginekomastii

Istnieje wiele podejrzeń co do przyczyn ginekomastii. Wymienia się wśród nich zarówno czynniki genetyczne, jak i sterydy anaboliczne i nadużywanie alkoholu, czy marihuany. Główną przyczyną zawsze są zaburzenia hormonalne, nie zawsze natomiast ginekomastia wiąże się z otyłością. Na tę dolegliwość cierpią i młodsi i starsi, również chudzi mężczyźni.

Lipomastia za to często tyczy się panów, którzy w krótkim czasie zrzuci znacząco wagę i tłuszcz pozostał jedynie w obrębie piersi, chociaż częściej dotyczy panów z nadwagą. Ginekomastia może ujawnić się już w okresie dojrzewania, u dorosłych często wynika ze zbyt niskiego poziomu testosteronu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *