Kompletna apteczka

Kompletna apteczka, czyli co zabrać w podróż, na wakacje

Kompletna apteczka to ważny element bagażu podróżnego nie tylko wtedy, gdy chorujemy przewlekle, nie tylko wtedy gdy wyjeżdżamy na tydzień czy dłużej. Warto być zawsze dobrze przygotowanym. Jeśli wyjeżdżasz samochodem, pewne minimum wymaga prawo.

Kompletna apteczka – co powinna zawierać i kiedy ją zabierać ze sobą

Każdy w swoim domu zapewne ma apteczkę. Zawiera ona różne leki i środki opatrunkowe. W podstawowym zakresie winna być taka sama u cukrzyka, jak i osoby chorej na wieńcówkę, czy osoby całkowicie zdrowej. Co powinna zawierać?

Przede wszystkim powinna mieścić w sobie opatrunki tamujące rany, wodę utlenioną (nie przeterminowaną!), plastry, nożyczki oraz kompres. Według najnowszych wytycznych nie powinno siew apteczce przechowywać leków wydawanych na receptę, za wyjątkiem osób, które przyjmują lekarstwa na stałe. Tym samym możemy w apteczce mieć pod ręka krople na żołądek, węgiel na biegunkę oraz paracetamol przeciwbólowy.

Znaleźć się też powinna maść na stłuczenia, maść rozgrzewająca, witaminy itp. Co jednak zabrać ze sobą w podróż? Warto być przygotowanym na różne okoliczności. Nie am też co przesadzać. W rzadkich przypadłościach zawsze możemy skorzystać z pogotowia, pomocy lekarskiej itd. Natomiast warto mieć pod ręką plastry, chociażby na odciski, czy otarcia naskórka. Przydać się może opaska uciskowa, bandaż, jak też podstawowe leki na najpopularniejsze dolegliwości, zwłaszcza pomagające na przeziębienie, czy niestrawność.

Kompletna apteczka podróżna

Apteczka zawsze winna być odpowiednio zabezpieczona przed dziećmi oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią. Ponadto należy pamiętać, aby apteczkę uzupełniać i sprawdzać przydatność zawartych w niej leków. Przede wszystkim w podróży podatni jesteśmy na wszelkie odparzenia, skaleczenia, odciski, dlatego nie powinniśmy żałować różnorodności środków opatrunkowych.

Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje letnie dobrze do apteczki wpakować Panthenol i inne preparaty na oparzenia słoneczne, chłodny kompres. Gdy są to podróże w porze zimowej przydać się może Altacet na stłuczenia jak też rozgrzewająca maść, czy witamina C. obojętne kiedy wyruszamy w podróż zawsze dobrze mieć przy sobie syrop na kaszel, krople na katar, jak też krople żołądkowe, tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej.

Podróż z dziećmi wymaga szczególnego przygotowania i rozbudowania apteczki o leki mogące się przydać na wypadek nagłego zachorowania. Jeśli jesteśmy alergikami również należy zabrać ze sobą leki przynoszące ulgę, czasem ihalator. W przypadku dzieci przydać się mogą elki zbijające gorączkę, także w czopku. Dzięki lekom pierwszej pomocy mamy szanse uniknąć komplikacji i rozchorowania się na dobre poza domem. Nie musimy też szukać apteki w środku lasu czy za granicą.

Kompletna apteczka – biegunka

Najczęstsza dolegliwością w podróży jest biegunka. Wynika ze zmiany żywienia, zmiany powietrza, czasem nadkażonej wody, a czasem po prostu ze stresu. Dlatego do podręcznej apteczki należy zapakować Smectę oraz węgiel.

Uzupełnienie elektrolitów jest istotne podobnie jak w wstrzymanie biegunki. Pamiętajmy jednak iż apteczkę w przypadku podróży samolotem należy schować w bagażu głównym, gdyż na pokład samolotu możemy zabrać wyłącznie leki przepisane przez lekarza wraz z zaświadczeniem o potrzebie ich przyjmowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *