ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa – nietypowe objawy, drętwienie rąk, zawroty głowy

Ból kręgosłupa mogą zwiastować rozmaite objawy, nie tylko płynące z kręgosłupa. Symptomami problemów z kręgosłupem może być drżenie rąk, ból głowy czy nieregularna menstruacja. Do nietypowych objawów zaliczyć należy również wzdęcia, zaparcia, zawroty głowy i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Początkowo mogą być to objawy mylące, jednak w drodze diagnostyki sprowadzają problem do kręgosłupa.

Ból kręgosłupa i różne jego oblicza

Bóle pseudozawałowe wcale nie muszą oznaczać problemów kardiologicznych. Trudności w oddychaniu i ucisk klatki piersiowej to objawy przeciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa. Zbyt długo utrwalona pozycja schylona prowadzi do podrażnienia nerwów i wówczas występuje ból kojarzony z płucami oraz sercem. Faktycznie ból ten pochodzi z kręgosłupa. By jednak się o tym przekonać warto skontrolować serce i wykluczyć problemy z sercem i krążeniem, podobnie wyeliminować płuca jako przyczynę bólu. Aby uniknąć bólu odcinka piersiowego pamiętaj o wyprostowanej postawie ciała jak też odpowiedniej pozycji przy dźwiganiu ciężarów.

Drętwienie rąk

Mrowienie w dłoniach, drętwienie i drżenie rąk, jak też od barku do łokcia powodowane jest zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa. Osoby z takim problemem odczuwają mniejsze czucie w rękach, przedmioty nie rzadko wypadają im z rak, trudno im o koordynacje ruchów, zwłaszcza gdy rozchodzi się o drobne przedmioty. Rada na uniknięcie takich objawów jest częste rozprostowanie się przy pracy za biurkiem lub w pozycji siedzącej. Ponadto nawyk unoszenia głowy do góry ogranicza ucisk w odcinku szyjnym, podobnie jak spanie na poduszce ortopedycznej.

Ból głowy, zaburzenia równowagi i zawroty głowy

Dolegliwości bólowe związane z odcinkiem szyjnym często wywołują ból głowy, migreny i inne schorzenia wynikające z niedokrwienia, niedotlenienia mózgu. Nieodpowiednia pozycja, przeciążenie karku i mięśni podpotylicznych owocuje bólem rzadko kojarzonym z kręgosłupem. Sposobem na wyeliminowanie dolegliwości jest nie pochylanie głowy za bardzo do przodu. Szczególnie duży wpływ ma tutaj pozycja pracy przy komputerze. Nie chcąc narazić się na ból warto monitor ustawić na wprost siebie, w odległość pół metra, a także stosować podkładki pod laptop. Wskazane są tez mikroćwiczenia w trakcie pracy poprzez odwrócenie głowy, uniesienie wzroku.

Bolesne miesiączki a kręgosłup

Często nieregularność cyklu i bolesne okresy wiążemy z miednicą i schorzeniami w jej obrębie, tymczasem odcinek lędźwiowy kręgosłupa może mieć niebagatelny wpływ na ból miesiączkowy. Nieregularne miesiączki bywają zaś spowodowane tzw. hiperlordozą – kręgosłup w dolnej części jest bardziej zaokrąglony i uciska na macicę i jajniki, zaburzając ich pracę. Pomocnym ćwiczeniem jest półminutowe stanie przy ścianie idealnie wyprostowaną. Pomóc mogą również ćwiczenia splatających się rąk za plecami oraz wyciąganie się na krześle. Problemy w odcinku lędźwiowym rzutują również na prace układu pokarmowego. Uciski na nerwy mogą być przyczyną zaparć i wzdęć. W tym p wypadku należy unikać pochylania tułowia oraz podnoszenia ciężarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *