Staw biodrowy

Staw biodrowy – przyczyny i objawy bólu, leczenie i diagnoza

Staw biodrowy znajduje się na skrzyżowaniu kości udowej z miednicą. Jego zadaniem jest zapewnienie swobody ruchu nóg we wszystkich płaszczyznach. Staw biodrowy jest największym stawem ciała i odgrywa decydującą rolę w zapewnieniu wyprostowanej postawy. Ból w stawie biodrowym występuje dość często i może być spowodowany różnymi problemami. Dokładne umiejscowienie bólu w biodrze może dostarczyć wskazówek do zrozumienia jego pierwotnej przyczyny.

Staw biodrowy – przyczyny bólu

Choroby stawu biodrowego zwykle powodują ból w biodrze lub w pachwinie. Zewnętrzny ból biodra, który biegnie wzdłuż ud i pośladków, zwykle spowodowany jest przez problemy z mięśniami, więzadłami, ścięgnami i innymi tkankami miękkimi otaczającymi staw biodrowy.

Czasami ból stawu biodrowego może być spowodowany przez choroby i problemy w innych obszarach ciała, na przykład w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub w kolanach. Ten typ bólu nazywany jest bólem „odbitym”. Większość przypadków bólu stawu biodrowego można leczyć w domu.

Ból biodra może pochodzić ze struktur znajdujących się w obrębie stawu biodrowego, jak również struktur otaczających biodro. Staw biodrowy posiada potencjalną przestrzeń, co oznacza, że znajduje się w minimalnej ilości cieczy, która pozwala szyjce kości biodrowej ślizgać w panewce. Każda choroba lub uraz spowodowany stanem zapalnym prowadzi do wypełnienia tej przestrzeni płynem lub krwią. W rezultacie torebka biodrowa jest rozciągnięta, co prowadzi do pojawienia się objawów bólowych.

Szyjka kości biodrowej i panewka są pokryte chrząstką stawową, która umożliwia kości poruszanie się wewnątrz stawu z minimalnym tarciem. Dodatkowo, obszar panewki jest pokryty sztywną chrząstką. Podobnie jak w przypadku innych chrząstek stawowych, obszary te mogą trzeć lub pękać, co powoduje ból.

Istnieją duże torebki maziowe (zamknięte woreczki wypełnione cieczą) otaczające obszar stawu biodrowego i umożliwiające łatwiejsze przesuwanie się mięśni i więzadeł ponad kostnymi wypukłościami. Każda z tych struktur może ulec stanowi zapalnemu.

Ból w udzie z przepukliną międzykręgową kręgosłupa lędźwiowego

Ból w udzie może wystąpić z przepukliną międzykręgową odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przepuklina międzykręgowa wiąże się z problemami z dyskiem umieszczonym pomiędzy kościami kręgosłupa, nałożonymi na siebie i tworzącymi kręgosłup. Przepuklina może podrażniać pobliskie nerwy. Jeśli występuje przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, to jednym z jej objawów może być ból w biodrze. Charakteryzuje się bólem wzdłuż tylnej lub bocznej powierzchni biodra.

Złamanie szyi biodra

Upadek jest najczęstszą przyczyną złamania szyjki kości biodrowej u osób starszych. Złamanie w tym przypadku występuje w wyniku dwóch problemów związanych ze starzeniem się – osteoporozy (przerzedzenie kości) i utratą równowagi. W zależności od mechanizmu uszkodzenia kość udowa może się nie złamać. Początkowo ból może być odczuwany w obszarze kości biodrowej, ale badanie i prześwietlenia mogą ujawnić inne źródło bólu. Uraz może również powodować przemieszczenie stawu biodrowego, w którym szyjka kości biodrowej rozciąga się od panewki. Jest prawie zawsze związany ze złamaniem kości miednicy.

Zamknięte urazy stawu biodrowego

Zamknięte urazy takie jak: stłuczenia, skręcenia i rozciąganie mięśni i ścięgien mogą być skutkami urazu, a nawet, jeśli kość pozostaje nietknięta, może powodować silny ból. Podczas chodzenia lub skakania, a także wykonywania jakiejkolwiek aktywności, występuje znaczny nacisk masy ciała na staw biodrowy.

Urazy spowodowane przeciążeniem

Ból w stawie biodrowym może również wiązać się z urazem spowodowanym przeciążeniem, w którym jest stan zapalny mięśni, ścięgien i więzadeł. Obrażenia te mogą być spowodowane codziennymi czynnościami powodującymi nadmierne napięcie w stawie biodrowym lub szczególnym energicznym ruchem. Przeciążenie może również powodować stopniowe usuwanie chrząstki stawu biodrowego, co prowadzi do artretyzmu.

Zapalenie worka maziowego (kaletki maziowej)

Woreczek maziowy stawowy jest torebką na zewnętrznej stronie biodra, która chroni mięśnie i ścięgna w miejscu, w którym krzyżują się z kręgosłupem kości biodrowej. Zapalenie stawu biodrowego jest związane z zapaleniem torebki maziowej. Worek maziowy może przechodzić stan zapalny z różnych powodów, w tym z powodu urazu lub przeciążenia.

Artretyzm

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną bólu stawu biodrowego u osób po 50 roku życia, jednak istnieją inne rodzaje zapalenia stawów. Należą do nich: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów związane z nieswoistymi zapaleniami jelit.

Niektóre choroby ogólnoustrojowe wiążą się z bólem w stawie biodrowym, na przykład anemia sierpowata. U osób przyjmujących długookresowo kortykosteroidy może wystąpić martwica jałowa szyjki kości biodrowej. W tej sytuacji szyja bioda traci ukrwienie, osłabia się i powoduje ból w stawie biodrowym.

Staw biodrowy – objawy bólowe

Często trudno jest opisać ból w stawie biodrowym. Lokalizacja, charakter, natężenie bólu, czynniki wpływające na poprawę lub pogorszenie stanu zależą od uszkodzonej struktury i dokładnej przyczyny stanu zapalnego lub urazu. Ból stawu biodrowego może być odczuwany, jako ból w pachwinie lub jako ból w pośladkach. Czasami pacjenci mogą skarżyć się na ból w kolanach, który w rzeczywistości pochodzi z biodra.

  • Uraz biodra: z upadkiem, bezpośrednim uderzeniem, zwichnięciem lub rozciągnięciem ból pojawia się niemal natychmiast.
  • Uraz z powodu przeciążenia: ból może pojawić się w ciągu kilku minut lub godzin, kiedy stan zapalny mięśni otaczających staw biodrowy powoduje gromadzenie się płynu.
  • Ból: najczęściej ból odczuwany jest w przedniej części stawu biodrowego, ale staw ma trzy wymiary. Ból może również przebiegać wzdłuż biodra lub nawet być odczuwany w okolicy pośladka.
  • Utykanie: utykanie (kulawizna) jest próbą zminimalizowania wagi, jaką biodro powinno udźwignąć podczas chodzenia. Kulawizna powoduje niewłaściwe obciążenie innych stawów, w tym pleców, kolan i kostek, a jeśli kulawizna się utrzymuje, obszary te mogą również stać się stanem zapalnym i powodować dalsze objawy.
  • Ze złamaniem szyi biodra, ostry ból pojawia się na chwilę i pogarsza się prawie przy każdym ruchu. Mięśnie biodra powodują przemieszczenie złamania, podczas gdy noga może wydawać się mniejsza lub skierowana na zewnątrz.
  • Zapalenie stawów: Ból stawów ma tendencję do pogarszania się po okresie bezczynności i zmniejsza się wraz z aktywnością, ale jeśli aktywność wzrasta, ból powraca.

Diagnostyka bólu stawu biodrowego

Jeśli nie ma ostrego i bardzo uciążliwego bólu w wywiadzie z pacjentem, a ból połączony jest z bólem pleców, pierwszym rodzajem badań najczęściej jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i kontakt z neurologiem. Po urazie należy skontaktować się z traumatologiem. Inne badania to RTG i CT stawu biodrowego oraz biopsja skład płynu maziowego.

Leczenie bólu w stawie biodrowym

Leczenie zależy od przyczyny. Więc na ból stawu biodrowego lepiej wybrać leczenie zachowawcze i leczenie chirurgiczne.

Zazwyczaj są to konserwatywne metody, które obejmują:

  • Terapię ćwiczeń
  • Masaż
  • Terapia manualna
  • Terapia ogólnoustrojowa.

Ponadto można wykonać blokadę stawu biodrowego, co może całkowicie wyeliminować ból i zmniejszyć stan zapalny. Jednocześnie ryzyko działań niepożądanych jest praktycznie wykluczone. Ponadto ortopeda może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz maści o takim działaniu. Czasami mogą zostać zalecone zastrzyki kierowane wprost do stawu biodrowego.

Jeśli leczenie nie zakończyło się powodzeniem lub wystąpiły poważne komplikacje, może być konieczne leczenie chirurgiczne. Podczas operacji, wspólne jamy stawowe są otwarte i oczyszczone z ropnych mas. Najpoważniejszym powikłaniem septycznego zapalenia stawów jest ropienie głowy kości biodrowej. W tym przypadku, po ustąpieniu stanu zapalnego staw biodrowy zostaje zastąpiony endoprotezą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *