Zespół Lamberta-Eatona

Zespół Lamberta-Eatona – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Lamberta-Eatona to jedna z chorób o pochodzeniu nowotworowym. W wielu przypadkach wiąże się z rakiem drobnokomórkowym płuc. Ciekawe są zarówno objawy tej wyniszczającej choroby, jak i przyczyna jej powstawania.

Zespół Lamberta-Eatona – przyczyny zespołu

Powstawanie nowotworu jest procesem, z którym najpierw nasz organizm próbuje się rozprawić „na własną rękę”. Walcząc z rakiem organizm może uszkadzać również zakończenia nerwów w mięśniach. Prowadzi to do wystąpienia charakterystycznych objawów ze strony układu ruchu.

Co interesujące, czasami zdarza się, że objawy zespołu Lamberta-Eatona poprzedzają wystąpienie i zaobserwowanie objawów samego nowotworu! Jest to niejako potwierdzeniem tezy o uszkadzaniu nerwów przez własny organizm zwalczający raka. Organizm walczy z rakiem jeszcze zanim zauważymy, że mamy z nim do czynienia! Zostaje osłabiona zdolność komórek nerwowych do wysyłania sygnałów do mięśni. Sprawia to, że siła mięśni zostaje znacząco osłabiona.

Zespół Lamberta-Eatona – objawy

Objawem choroby jest osłabienie mięśni. Ponieważ mięśnie niemal cały czas są w ruchu, bardzo łatwo jest zaobserwować pierwszy spadek siły mięśni. Zwykle nie przypisujemy go jednak postępującemu procesowi choroby mięśni. Raczej zrzucamy to na karb niewłaściwej diety, przepracowania, spadku kondycji fizycznej. Zwykle chory zdaje sobie sprawę z tego, że cierpi na cos poważnego, gdy obserwuje poważne trudności z wchodzeniem po schodach.

Choroba zwykle obejmuje najmocniej mięśnie ud i ramion. Trudno jest też podnosić ramiona do góry. Dodatkowe objawy choroby to na przykład suchość w ustach. Może się pojawić zmniejszone łzawienie i zaburzenia potliwości, u mężczyzn zdarza się impotencja. W niektórych przypadkach zdarza się również spadek ciśnienia tętniczego po tym, jak chory przyjmie pozycję stojącą – po wstawaniu.

Choroba raczej nie jest bolesna. Sprawia jednak ogromny dyskomfort, ponieważ uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, niewielki wysiłek fizyczny w przypadku tej choroby może przynieść poprawę i ulgę. Pacjent czuje się też gorzej po przebudzeniu, a nieco lepiej wieczorem.

Zespół Lamberta-Eatona – leczenie

Ponieważ podstawową przyczyną choroby zwykle jest nowotwór, leczenie jest głównie przyczynowe. Im wcześniej zdiagnozuje się Lamberta-Eatona, tym łatwiejszy do usunięcia będzie nowotwór. Stosuje się zatem leczenie onkologiczne. Dodatkowo podaje się choremu leki, które mają zwiększać przewodnictwo nerwowe w zakończeniach nerwów. Stosuje się plazmaferezy. Jest to oczyszczanie krwi z przeciwciał skierowanych przeciw mięśniom pacjenta.

Taki zabieg ma na celu nie dopuszczać do rozwoju choroby. Podaje się tez immunoglobuliny. Leczenie jest więc przyczynowo-objawowo-zapobiegawcze. Kompletnie przeprowadzona terapia daje dość dobre rokowania na przyszłość. Warunkiem jest jednak skuteczne wyleczenie raka. W przeciwnym razie chory będzie co jakiś czas przeżywał zaostrzenie choroby i pogłębianie się objawów. Życie z chorobą nie należy do łatwych, dlatego warto udać się do specjalisty, gdy tylko zaobserwuje się oznaki niezwykłego osłabienia siły mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *