dieta antystresowa

Dieta antystresowa – stres a odżywianie, magnez na stres

Dieta antystresowa – stres ogarnia nas z każdej strony, dotyczy dzieci, dorosłych, seniorów. Często sami siebie stresujemy zupełnie niepotrzebnie. Aby ograniczyć negatywny wpływ stresu na organizm jak również by rozładować nieco stres powstała dieta antystresowa. Poprzez odpowiednią kompozycje potraw jesteśmy w stanie uniknąć stresu, zminimalizować jego dawkę dla zdrowia.

Dieta antystresowa to nie mit

Zazwyczaj w sytuacji, gdy dopada Cie stres sięgasz po słodycze i puste węglowodany, również używki takie jak alkohol i jego kalorie. Stres uwielbiamy wprost zajadać przekąskami, oczywiście najmniej zdrowymi jak chipsy, fast foody itp. Dlaczego? Bowiem cukry, konserwanty i tłuszcze trans nas relaksują, dostarczają nam złudnej przyjemności, poczucia szczęścia. Gdy nasz nastrój się poprawia znika stres, a my mamy ochotę na coraz większe ilości niezdrowego jedzenia. To szybka droga do uzależnienia, zwłaszcza przy stresowym trybie życia, stresogennej pracy zawodowej. Z tego powodu dieta antystresowa przyda się każdemu.

Stres tuczy

Stres nie wprost ale pośrednio tuczy. Jak? Otóż stresując się nie zważamy na to co jemu i ile jemy, a jeśli już to wybieramy jedzenie najmniej zdrowe, często jemy w pospiechu, byle co i byle jak, słodycze i przekąski, które wpływają na nadwagę i odkładają się w tkance tłuszczowej. Nagły skok kortyzolu, hormonu stresu sprawia iż nasz metabolizm zwalnia a procesy przemiany materii są zaburzone. To pogarsza nasza sytuację, dlatego warto jest stosować się do diety antystresowej, nie pozwalającej na przejecie kontroli nad naszym ciałem stresowi.

Zminimalizowanie skutków stresu

Zadaniem głównym diety antystresowej jest utrzymanie organizmu w równowadze i uniknięcie niedoborów ważnych składników odżywczych. Największe niedobory w wyniku stresu dotyczą grupy witamin B, jaka jest odpowiedzialna za prace układu nerwowego. W stresie kluczowe jest spożywanie produktów bogatych w witaminy B jak jaja, zielenina, dziczyzna, czy warzywa strączkowe, chudy ser. Wspomóc nas może tez wątróbka, brązowy ryż i migdały.

Kwasy nienasycone

Układ nerwowy wymaga dostarczenia kwasów nienasyconych omega-3, stąd też dieta antystresowa winna uwzględniać ich dawkę. Znajdziemy je w rybach takich jak makrela, śledź czy sardynka, a także oleju lnianym i rzepakowym. Ponadto źródłem kwasów omega-3 są też orzechy włoskie. Niedobór kwasów nienasyconych szybko potrafi wpędzić nas w stan depresji, smutku i przygnębienia. Chcąc mu zapobiec sięgajmy po potrawy zawierające kwasy omega-3.

Magnez na stres

Magnez poprawia koncentrację i samopoczucie, ale również niweluje stres. Niestety używki, głównie kawa i alkohol wypłukują magnez z organizmu. Gdy zauważymy, że drżą nam ręce, nie potrafimy się skupić i jesteśmy rozkojarzeni sięgnijmy po magnez w naturalnej postaci. Niedobór magnezu doskonale uzupełnimy szpinakiem, kakao, fasolą, czy migdałami, a także rybami takimi jak dorsz, halibut. Dla poprawy kondycji psychicznej i suplementacji diety antystresowej warto jest codziennie wypić herbatę z rumiankiem, melisą która może być doskonałą alternatywą dla kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *