Alkoholizm jako problem u coraz młodszych osób

Po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Działa on szczególnie szkodliwie na ich organizm, w tym przede wszystkim na tkankę nerwową. U małoletnich alkoholików stosunkowo szybko dochodzi do obniżenia sprawności intelektualnej. Jak pomóc nastolatkowi, który zmaga się z uzależnieniem? Jak rozmawiać z nim o alkoholizmie wśród młodzieży? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Skąd bierze się potrzeba picia alkoholu u młodzieży?

Picie alkoholu jest częścią polskiej tradycji. Liczne toasty wznosi się np. na: chrzcinach, urodzinach, weselach czy imieninach. Zwyczaje te przenikają również do kręgów młodzieżowych, gdzie często dowodem dorosłości i męskości staje się ilość wypitych napojów procentowych. Wielu nastolatków, nawet jeśli nie lubi piwa czy wódki, boi się odmawiać ich spożycia, aby nie narazić się na docinki ze strony kolegów czy całkowite wykluczenie z towarzystwa. Te przyzwyczajenia stanowią największą trudność w walce z alkoholizmem wśród nastolatków. Najczęściej sięgają oni po „napoje wyskokowe”:

  • z ciekawości,
  • aby się rozluźnić,
  • chcąc poznać ich smak czy działanie,
  • żeby się dobrze bawić – bez alkoholu nie może odbyć się żadna impreza.

Czasem młodzież zapija traumatyczne przeżycia, np. śmierć bliskich – chce zapomnieć, załagodzić stres, uciec od problemów. Coraz częstsze picie może popchnąć młodego człowieka w spiralę uzależnienia. Tylko szybka reakcja i terapia mogą pomóc nastolatkowi wyjść z nałogu.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o problemie alkoholowym?

Alkoholizm u młodzieży to drażliwy temat i należy dokładnie przemyśleć scenariusz rozmowy z nastolatkiem. Musisz wziąć pod uwagę, że jako osoba małoletnia myśli on zupełnie inaczej niż dorośli. Jemu imponują koledzy. Trudno więc wymagać od niego, że zawsze będzie postępować zgodnie z oczekiwaniami rodziców. Zakazy i nakazy nie są najlepszym rozwiązaniem.

Słuchaj, co młody człowiek ma do powiedzenia. Zapytaj, co sądzi na temat picia wśród młodzieży i staraj się uświadomić mu, jak poważnym zagrożeniem jest alkoholizm u nastolatków. Wyjaśnij, jak napoje procentowe wpływają na organizm człowieka.

Błędem jest ciągłe pouczanie, wytykanie wad i przedstawianie pretensji. W czasie rozmowy z nastolatkiem podkreśl lepiej, jak bardzo jest on dla Ciebie ważny i kochany. Pamiętaj też, aby samemu dawać dobry przykład. Jeśli młody człowiek widzi, że dorośli spożywają alkohol przy każdej okazji, np. dla odprężenia, odstresowania czy poprawienia sobie humoru, może to być dla niego złym wzorcem, który będzie powielać. Dlatego, jeśli chcesz, aby wyszedł on z nałogu, sam musisz zachować abstynencję. Pokaż mu, że zabawa bez napojów procentowych też może być przednia.

Jak pomóc nastolatkowi w problemie alkoholowym?

Skoro dorośli często nie dopuszczają do siebie myśli, że mają problem alkoholowy, trudno oczekiwać tego od młodych ludzi, którzy są jeszcze niedojrzali i rozchwiani emocjonalnie. Alkoholizm to podstępna choroba, z którą nastolatek sam sobie nie poradzi, potrzebuje pomocy z zewnątrz. Niezbędne jest też odcięcie go od kolegów, z którymi ma okazję pić.

Dlatego warto namówić nieletniego na dobrowolny odwyk i pobyt w zamkniętym ośrodku uzależnień. Leczenie nałogu wymaga wielotorowej terapii. Powinno się odbywać pod okiem specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, jak zapanować nad syndromem odstawiennym i przeprowadzić detoks organizmu w bezpiecznych warunkach. Zapewnij nastolatkowi bezwarunkowe wsparcie podczas całego procesu leczenia.

Kolejnym etapem jest terapia alkoholowa, która ma na celu pokazać młodemu człowiekowi, że alkohol nie jest dobrym sposobem na rozwiązywanie trudności życiowych. Praca z terapeutą ma nauczyć uzależnionego radzenia sobie z emocjami i dotarcie do źródła problemu – znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego sięgnął po używki. To znacznie zwiększy szansę na wyjście z alkoholizmu.

Ośrodek uzależnień Vita Libera jako jedno z rozwiązań

Według ogólnopolskich badań aż 80% uczniów w wieku 15-16 lat przyznało się do sporadycznego spożywania alkoholu. Zdarza się, że po napoje procentowe sięgają już dzieci w wieku 11-12 lat. Coraz więcej nastolatków jest też objętych programami profilaktycznymi prowadzonymi, m.in. przez Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niestety, państwowych placówek, gdzie młodzi ludzie dotknięci uzależnieniem i ich bliscy mogą otrzymać pomoc, jest ciągle za mało. Dlatego coraz więcej rodziców rozważa pobyt dziecka w prywatnym ośrodku, takim jak np. Vita Libera. Specjalizuje się on w leczeniu alkoholizmu u młodzieży i dorosłych – oferuje różne formy terapii – indywidualnej oraz grupowej.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *