ból głowy

Ból głowy – poznaj jego trzy rodzaje i dowiedz się jak go unikać

Ból głowy to najczęstszy problem zdrowotny, który dotyka populacji w każdym wieku, niezależnie od płci. Prawdopodobnie na świecie nie ma ani jednej dorosłej osoby, która przynajmniej raz w życiu nie borykałaby się z silną migreną, bólem i ogólnym dyskomfortem. Okazuje się, że w zależności od przyczyny bóle głowy mogą być czasowe, lub przewlekłe. W każdym przypadku wpływają znacząco na jakość życia.

W leczeniu bólu głowy najważniejsze jest to, aby rozwiązać przyczynę. Tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział jak najwięcej o podłożu bólu, będziesz mógł na stałe pozbyć się kłopotu i wyleczyć go raz, na zawsze.

Ból głowy – zapoznaj się z poniższymi faktami:

Zrozum bóle głowy!

– Siedem na dziesięć osób ma ból głowy każdego roku

– wśród amerykanów na chroniczny ból głowy cierpi 45 milionów osób

– większość ataków bólu głowy trwa krótką chwilę, ale są takie które mogą trwać tygodniami!

Typy bólów głowy:

Bóle napięciowe

Najbardziej „popularny” typ bólu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Opisywany jako ściskający tępy ból po jednej lub po obydwu stronach głowy. Trwa od kilku minut do kilku dni. Często zaczyna się z tyłu głowy i przenosi na przód.

Najczęstsze przyczyny: stres, złość, lęk, wysiłek. Może być także spowodowany uciskaniem mięśni ramienia, szyi, głowy lub szczęki.

Sposób na ten typ bólu: 60% osób mających ten typ bólu głowy stwierdza, że mija on podczas aktywności fizycznej (sport)

Bóle migrenowe

Zaczyna się tępym bólem który szybko staje się nie do zniesienia – „skrobiący” lub pulsujący ból który trwa od kilku godzin do kilku dni. Ten ból może zajmować lewą jak i prawą połowę głowy. Przy poruszaniu się jego natężenie rośnie.

Może spowodować nudności, wymioty, uwrażliwienie na światło i hałas.

Aura – poprzedza migrenę. Opisywania jako widzenie “halo” lub/i poszarpanych lub falistych linii, punktów lub migających światełek. Niektórzy doświadczają widzenia tunelowego a także ślepych punktów w jednym lub w obojgu oczu. 20% osób cierpiących na migrenę doświadcza aury.

Migrena najczęściej pojawia się przed 30. rokiem życia. Może być spowodowana pogodą, niektórymi pokarmami, odstawieniem kofeiny, niewyspaniem lub alkoholem.

Migrena jest najbardziej powszechnym typem bólu głowy u pacjentów hospitalizowanych z tego powodu.

Bóle klastrowe

Ostre, niepulsujące bóle pojawiające się najczęściej za oczami. Mogą pojawić się kilkanaście razy dziennie, atakując grupowo (w kilku miejscach jednocześnie). Uważa się że chemiczne reakcje powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu mogą być ich przyczyną.

Symptomy: zaczerwienienie oczu, łzawienie, cieknący nos, ból z boków głowy.

Badania pokazują, że mężczyźni mają bóle klastrowe częściej niż kobiety.

Fakty o bólach głowy:

 • Trzy na cztery ataki bólu głowy spowodowane są uciskiem szyi lub głowy
 • Rozpoznano ponad 150 rozróżnialnych typów bólu głowy. Główne kategorie to ból pierwotny (napięcie, migrena, bóle klastrowe) oraz ból wtórny/organiczny – spowodowany urazem.
 • Dość często stan zapalny zatok jest przyczyną bólu głowy.
 • 70% osób cierpiących na ból głowy bagatelizuje go i nie kontaktuje się w tej sprawie z lekarzem

Jak unikać bólu głowy?

 • Stosuj zdrową dietę
 • Zapisuj datę i godzinę, rodzaj i czas trwania bólu – jeśli ból będzie się cyklicznie powtarzał – skontaktuj się z lekarzem!
 • Unikaj kofeiny, alkoholu i tytoniu
 • Staraj się rozładowywać stres
 • Uprawiaj ćwiczenia fizyczne
 • Jedz regularne posiłki
 • Dużo odpoczywaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *