odchudzanie bez efektu

Odchudzanie bez efektu – błędy i nieskuteczne odchudzanie

Odchudzanie bez efektu to domena kobiet, które nieustannie są na diecie, jednak wciąż ważą tyle samo. Często to wina zbyt słabej woli, objadania się, złej kompozycji diety, mimo założeń dietetycznych, jednak czasem to nie kwestia wymówek ale faktycznych przeszkód, czy to genetycznych tendencji do otyłości, czy zaburzeń hormonalnych, bądź w pracy układu trawiennego. Spowolniony metabolizm może utrudniać efekt odchudzający.

Odchudzanie bez efektu

Efekty odchudzania bywają mizerne mimo wielkich wysiłków. Jak uniknąć błędów podczas odchudzania i jak przyspieszyć proces zrzucania kilogramów. Niestety odchudzanie musi trwać, nie da się odchudzić z dnia na dzień, a nawet gdyby tak można było, byłoby to niewskazane dla skóry.

Poza tym szybkie zrzucenie na wadze powoduje błyskawiczne przybranie, dlatego też najlepsze efekty odchudzania osiągają osoby stopniowo ograniczające kalorie i jedzące systematycznie ale z umiarem. Nawet jedząc dużo ale systematycznie nie utyjemy tak jak w kilka dni obżarstwa np. świątecznego. To właśnie te kilogramy najtrudniej jest zrzucić.

Najczęstsze błędy w odchudzaniu

Po pierwsze jemy zbyt dużo, nawet gdy dania są dietetyczne spożywamy ich za dużo. Po drugie kusi na spróbowanie potraw podczas gotowania, co niestety nas znacząco tuczy. Podjadanie to problem również miedzy posiłkami. Sięgając co rusz po jakąś przekąskę tyjemy. Jedzenie na stojąco, leżąco inaczej ulega metabolizmowi i stąd też osoby jedzące teoretycznie w biegu tyją bardziej niż ci, którzy tą samą ilość jedzenia spożywają przy stole delektując się nim przez godzinę. Ponadto błędem jest jedzenie na zasadzie „aby się nie marnowało”. Częstym błędem jest dojadanie resztek np. po dziecku.

Nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe mają niebagatelny wpływ na odchudzanie bez efektu. Jedzenie dla 70% populacji to czysta przyjemność. Większość z nas lubi uczucie przepełnienia. Jedzenie pozwala zajeść smutek i rozładować stres. Uwielbiamy podjąć słodycze na poprawę nastroju np. przed okresem. Nie trudno się dziwić w takiej sytuacji, iż odchudzanie przynosi mizerny efekt. Zmiana nawyków często jest bolesna i fizycznie i psychicznie.

By zmienić nastawienie potrzebna jest wiara i przekonanie. Pomaga w tym psychoterapia, jak również ciekawe hobby zajmujące nam sporo czasu. Zamiast gotować, piec lepiej jest się poruszać, a zamiast wyjścia na zakupy spożywcze warto jest zająć się własną uprawą ziół, ogródka.

Umiar w jedzeniu i piciu przede wszystkim

Odchudzanie nie cierpi skrajności, dlatego głodówka nie pomoże w nim, za to umiar owszem. Odchudzanie nie polega na zjadaniu większej ilości produktów dietetycznych ale na ograniczeniu jedzenia. Poza tym nie ma co wierzyć w cuda, jakoby bez aktywności fizycznej można było schudnąć. Zwłaszcza kobiety szukają kolejnej diety zamiast się ruszyć czy to na rower, czy basen. Ruch jest niezbędny aby pobudzić organizm do pracy i zdynamizować metabolizm.

Odchudzając się tracimy nie tylko tkankę tłuszczową ale i masę mięśniową, to dlatego ćwiczenia są tak ważne. Tracąc mięśnie, zmniejszamy swoje potrzeby energetyczne, a zatem po zakończeniu odchudzania możemy zacząć szybciej tyć. Przykładowo, obrazowo należy wykonać 14 minutowy marsz aby spalić kalorie jednego jabłka, przy czym by spalić jedno ciastko musimy chodzić aż 100 minut. Tym samym uważaj na to jesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *