remisja łuszczycy

Remisja łuszczycy – jak wydłużyć czas remisji, ochrona skóry

Remisja łuszczycy – łuszczyca jest nieuleczalną chorobą, z która trzeba nauczyć się żyć. Można jednak znacząco zmniejszać jej objawy oraz nauczyć się wydłużać czas remisji. Remisja łuszczycy to czasowe zmniejszenie się lub cofnięcie objawów choroby. Dla chorego oznacza to względnie normalne życie bez ukrywania swojej przypadłości.

Dlaczego łuszczyca jest tak przykra

Łuszczyca to choroba dermatologiczna. Dotykać może różne partie ciała, również owłosione części głowy lub twarz. Skóra pokryta jest zaczerwienieniem, na którym pojawiają się srebrzyste łuski. Ich zdrapanie powoduje krwawienie. Może też przyczyniać się do większej podatności na infekcje. Jest to bardzo przykra choroba, szczególnie dlatego, że – nieuleczalna. Nieestetyczne zaczerwienienia nie mogą być przykrywane żadnymi kosmetykami.

Często występują w miejscach widocznych dla innych. Powodują dyskomfort ponieważ stale trzeba mieć na uwadze swoją chorobę. Trzeba przyglądać się uważnie swoim kosmetykom, uważać z ekspozycja na słońce, nie drapać ran. To dlatego remisja łuszczycy jest dla chorych niczym zbawienie. Wreszcie przez jakiś czas wyglądają i czują się normalnie.

Remisja łuszczycy – jak długo trwa

Remisja łuszczycy to czas pomiędzy jednym z drugim jej wysiewem, czyli nasileniem objawów dermatologicznych. Czas ten może być bardzo różny. Czynniki, które wpływają na czas remisji również są bardzo rozległe. To przede wszystkim stopień zaawansowania choroby. To również stopień dbałości o skórę i stosowanie profilaktyki. Pacjent z łuszczycą powinien bardziej niż pacjent zdrowy dbać o swoją skórę. Często może to być podstawowym warunkiem wystąpienia remisji oraz jej wydłużenia.

Jak wydłużyć remisję

Pacjenci z łuszczycą powinni szczególnie dbać o poziom nawilżenia skóry. Absolutnym minimum jest u nich wypijanie dwóch litrów wody dziennie. Powinni też zadbać o swoją dietę. Musi ona być bogata w kwasy tłuszczowe nienasycone oraz witaminy i minerały. Odpowiednio wysoka zawartość kwasów tłuszczowych to polepszenie kondycji skóry. Skóra jest wtedy odpowiednio natłuszczona. Podaż przeciwutleniaczy, szczególnie wit. A, E i C również dobrze wpłynie na kondycję skóry. Dieta i picie wody – to absolutna baza jakiejkolwiek terapii przeciwłuszczycowej.

Ochrona skóry

Skóra chorego na łuszczycę jest bardziej wrażliwa na infekcje, zadrapania oraz promieniowanie UV. Należy więc unikać ekspozycji na słońce. Nie jest wskazane opalanie się w ogóle, nawet na solarium. W ciepłe dni odkryte partie skóry należy smarować kremami z wysokim filtrem.

Odnośnie kremów – chory powinien niemal stale nosić na sobie ochronną warstwę balsamów. Należy uważnie czytać skład wszelkich mleczek, kremów i balsamów. Nie powinny być perfumowane, a ich skład musi być jak najbardziej naturalny. Do kąpieli należy używać kosmetyków z emolientami, solidnie nawilżających skórę. Niewskazane są również długie gorące kąpiele. Dużo lepszy jest krótki, letni prysznic z użyciem nawilżającego żelu. Następnie skrę należy osuszyć i nasmarować nawilżającym i natłuszczającym balsamem. Dobrze jest wybierać kosmetyki do kupienia w aptece, polecane przez dermatologów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *