Jak zadbać o serce? Zdrowe nawyki, o których koniecznie musisz pamiętać

Nie zawsze możemy uniknąć problemów ze zdrowiem. Choroby serca w dużej mierze zależą jednak od naszych codziennych nawyków i stylu życia – dbając o nie, możemy zapewnić sobie znacznie lepszy stan zdrowia! Problemy z układem krążenia dotyczą sporej grupy osób – co możemy zrobić, by się w niej nie znaleźć?

Zdrowa dieta – zdrowe serce

To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Serce człowieka wykonuje każdego dnia ogromną pracę – pompuje tysiące litrów krwi, co jest niemałym wysiłkiem! Pożywienie jest paliwem, jakie dostarczamy swojemu ciału – organizm korzysta z niego, by mieć energię na niezbędne do życia procesy. Zdrowa dieta przyczynia się do utrzymania układu krążenia w jak najlepszym możliwym stanie. 

 

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Nie musimy jeść idealnie – perfekcyjną dietę trudno jest utrzymać. Nawet nieduże zmiany mogą jednak robić różnicę! Przede wszystkim – należy zrezygnować z przetworzonej żywności: słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek i gotowych dań. Jedzenie ich raz na jakiś czas nie zaszkodzi – ale codzienna dawka cukru, soli i nasyconych kwasów tłuszczowych podwyższa ciśnienie krwi, prowadzi często do nadwagi, otyłości i miażdżycy. 

 

Warto zamiast czerwonego mięsa wybierać drób, ryby i owoce morza. Do każdego posiłku dobrze jest dodać warzywa lub owoce, a zamiast tłuszczów zwierzęcych – wybierać te roślinne. 

Regularny wysiłek fizyczny

Nie trzeba być sportowcem, by móc czerpać korzyści z ruchu i aktywnego stylu życia. Nasze serce uwielbia, gdy się ruszamy – nie musi to być ciężki trening, nawet zwykły spacer jest świetnym rozwiązaniem! Możemy biegać, jeździć na rowerze, pływać, chodzić na dłuższe wycieczki lub grać w piłkę – wśród wielu dostępnych sportów każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

Codzienne 20 minut wysiłku wystarczy, by uchronić się przed wieloma problemami. Aktualne zalecenia rekomendują 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu – może się to wydawać dużo, jednak jeśli wyrobimy sobie nawyk aktywnego spędzania czasu, stanie się to naszym przyzwyczajeniem. Ruch to świetny sposób na relaks – zwłaszcza, jeśli zajmujemy się pracą siedzącą. Umożliwia nie tylko poprawę kondycji, ale również odstresowanie i poprawę nastroju po męczącym dniu. 

 

Warto pamiętać o tym, że wysiłek jest równie ważny, jak odpoczynek i regeneracja. Przeciążanie swojego organizmu nie jest dobre – trzeba zadbać o odpowiedni balans. Dla zdrowia naszego serca niezbędny jest sen – dorosły człowiek powinien spać 7-9 godzin każdej nocy. 

Stres – wróg układu krążenia

Mówi się, że stres to prawdziwy zabójca naszych czasów – i nie ma w tym ani trochę przesady! Krótkotrwały stres w niebezpiecznej sytuacji mobilizuje nasz organizm do wytężonej pracy, jednak stres przewlekły bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu. 

 

Gdy się stresujemy, nasz organizm produkuje katecholaminy – związki chemiczne, których działanie ma na celu przygotować ciało do intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego. Podnosi się więc ciśnienie krwi, a praca serca przyspiesza. Długotrwałe narażenie na takie czynniki jest dla serca ogromnym obciążeniem i może prowadzić nawet do zawału!

 

Nie zawsze da się uniknąć stresu – jednak można przynajmniej częściowo go zredukować. Warto zadbać o to, by odnaleźć swoje sposoby na relaks, a jeśli stresujące sytuacje w pracy są dla nas wyjątkowo trudne – pomyśleć o zmianie posady. Zdrowie powinno się stawiać zawsze na pierwszym miejscu!

Regularne wizyty u kardiologa

To, jak żyjemy na co dzień, ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna i unikanie stresu to jednak za mało, gdy pojawią się niepokojące objawy konkretnych chorób. Czasami problemy z sercem mogą pojawić się niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o swoje zdrowie. To właśnie dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne i wizyty u kardiologa. Takie działania pozwalają na wykrycie chorób w jak najwcześniejszym stadium – leczenie jest wtedy najbardziej skuteczne i najmniej skomplikowane. 

 

Jak często odwiedzać gabinet lekarski? Wykonanie badań profilaktycznych raz w roku to świetne rozwiązanie. Warto monitorować swoje ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu. Choroby serca mogą być bardzo groźne, a jednocześnie nie dawać na początku żadnych jednoznacznych objawów. Dobry kardiolog jest więc specjalistą na wagę złota! Kardiolog Nowy Targ – wyszukaj lekarza już dziś i pozwól, by twoim zdrowiem zajęli się doświadczeni profesjonaliści! Zdecydowanie nie warto zwlekać: im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym większa szansa na pełen powrót do zdrowia. 

 

Nasz codzienny tryb życia składa się z wielu drobnych zachowań, nawyków i przyzwyczajeń. Choć pojedyncze rzeczy nie robią aż tak dużej różnicy, regularne wykonywanie ich przez lata całkowicie zmienia postać rzeczy! Pamiętając o zdrowym odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej i adekwatnej dawce wypoczynku i snu, dbamy  stan naszego serca w najlepszy możliwy sposób. Warto również pamiętać o badaniach kontrolnych i regularnych wizytach u kardiologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *