Materac zmiennociśnieniowy – skuteczne remedium na odleżyny?

Osoby obłożnie chore są szczególnie narażone na powstawanie odleżyn. Prawidłowa pielęgnacja i opieka nad osobami spędzającymi całą dobę w łóżku w połączeniu z odpowiednim materacem działa jednak cuda i pozwala skutecznie zapobiegać występowaniu tych niebezpiecznych i bolesnych dolegliwości. Jako skuteczny sposób na odleżyny proponowany jest materac zmiennociśnieniowy. Czym charakteryzuje się to nowoczesne akcesorium i czy rzeczywiście jest w stanie skutecznie chronić osoby obłożnie chore przed odleżynami?

Czym są odleżyny? Jakie czynniki sprzyjają ich występowaniu?

Pod pojęciem odleżyn kryje się miejscowa martwica tkanek. Dochodzi do niej wskutek stałego i długotrwałego ucisku przez wystające części układu kostnego. Odleżyny najczęściej pojawiają się u osób obłożnie chorych, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, w łóżku. Występują bez względu na pozycję, w której wypoczywa chory – mogą pojawić się zarówno w czasie leżenia na plecach, boku, jak i na brzuchu. Miejscowe niedokrwienie prowadzi do uszkodzeń skóry, a w dalszej perspektywie do martwicy tkanek. To bardzo niebezpieczne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać.

Na profilaktykę odleżynową składa się szereg czynności. Przede wszystkim, należy dbać o regularną zmianę pozycji osoby obłożnie chorej, aby nie doszło do zbyt długiego nacisku na daną część ciała. Ważna jest także dieta, która będzie usprawniała gojenie się powstałych ran, a także odpowiednia organizacja miejsca wypoczynku. Pościel musi być równo ułożona, a chory powinien korzystać ze specjalnych akcesoriów antyodleżynowych. Najważniejszym spośród nich jest materac, na którym osoba obłożnie chora spędza całą dobę. Najczęściej polecanym przez specjalistów materacem antyodleżynowym jest materac zmiennociśnieniowy. Czym wyróżnia się on na tle innych materacy?

Materac zmiennociśnieniowy. Czym się charakteryzuje?

Materac zmiennociśnieniowy to najlepszy wybór dla osób obłożnie chorych. Oferuje bowiem najlepsze obciążenie ciała chorego – ciało osoby spoczywającej na takim materacu jest podpierane na zmianę w różnych punktach. W efekcie, nacisk na poszczególne partie ciała ulega zmniejszeniu, poprawia się także ukrwienie tkanek i termowentylacja samej skóry. Materac zmiennociśnieniowy jest zasilany specjalną pompą, której zadaniem jest tłoczenie powietrza do komór materaca. Mechanizm pompy dba także o dostosowanie ciśnienia powietrza w komorach materaca, co skutecznie przeciwdziała odleżynom.

Materac zmiennociśnieniowy jest zbudowany z kilkunastu komór, które na zmianę są napełniane powietrzem i z niego opróżniane. Pozwala to na wyeliminowane stałego nacisku na ciało chorego, a dodatkowo zapewnia delikatny masaż poszczególnych partii ciała. Dzięki takiej specyfice działania, materac zmiennociśnieniowy tworzy warunki wypoczynku zbliżone do naturalnych, którym podlegają osoby zdrowe, w pełni sił.

Skuteczność materacy zmiennociśnieniowych w profilaktyce odleżyn została także potwierdzona w badaniach naukowych. Według ekspertów z EPUAP (European Pressure Ulcer Advisory Panel) oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, materac zmiennociśnieniowy stanowi obecnie najbardziej skuteczny sposób prewencji oraz terapii odleżyn. Jest to więc zdecydowanie akcesorium, w które warto zainwestować, jeśli zależy nam na poprawie komfortu życia osoby obłożnie chorej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *