Domowe sposoby na suche pięty

Chyba dla nikogo nie jest przyjemny moment, w którym jego pięty stają się przesuszone, zrogowaciałe a często także spękane. Nie wygląda to estetycznie, a dodatkowo niekiedy powoduje dolegliwości bólowe. Dlatego też trzeba zająć się jak najszybciej, od razu na etapie pojawienia się pierwszych jej objawów. Podpowiadamy jak dbać o pięty domowym sposobem. Samodzielne skuteczne działanie może nas doskonale ochronić przed koniecznością późniejszych wizyt u specjalisty i zakupu drogich preparatów leczniczych.

Jak nawilżyć pięty – domowe sposoby

Zbyt sucha skóra na piętach może się pojawić z kilku powodów. Należą do nich zaburzenia w pracy hormonów, czynniki genetyczne, przewlekłe schorzenia, nadwaga czy dieta uboga w witaminy i inne cenne mikroelementy. Zanim więc zastosujemy poniższe domowe sposoby na pięty warto poznać podłoże dolegliwości. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, udajmy się na konsultację do dermatologa bądź podologa.

Gdy diagnozę mamy już za sobą, należy przejść do usuwania przyczyn, czyli leczenia schorzenia, rozbudowania diety czy walki z nadwagą. Równocześnie można jednak zastosować domowy sposób na suche pięty. Jako pierwszy krok takiej pielęgnacji zazwyczaj proponowana jest kąpiel zmiękczająca naskórek. Do jej stworzenia potrzebna jest miska o wielkości pozwalającej na włożenie stóp, woda o temperaturze około 40°C oraz sól kuchenna.

 

Krok numer dwa to domowy peeling na suche pięty. Pomoże on pozbyć się warstw martwego, nieprzepuszczającego wody naskórka oraz sprawi że zaaplikowane później kosmetyki będą wchłaniały się lepiej. Tego typu domowe kosmetyki do pięt są bardzo skuteczne, a przy tym niedrogie i niezwykle łatwe w wykonaniu. Zazwyczaj udaje się je zrobić wyłącznie z tego, co i tak już mamy na kuchennych półkach. Do niego również możesz wykorzystać drobną sól kuchenną, ale równie dobrze sprawdzi się także drobnoziarnisty cukier. Dodajemy kilka łyżek oleju naturalnego (oliwa z oliwek, olej kokosowy czy olej z pestek migdałów) i parę kropli ulubionego eterycznego olejku (na przykład z mięty pieprzowej). Gotowe!

A może jako domowe sposoby na suche pięty soda oczyszczona? Przy jej użyciu możemy wykonać kąpiel dla stóp (sól z powyższego przepisu zastępujemy sodą i po sprawie), ale też delikatny peeling do którego dodamy wyłącznie sody i wody. Po każdym takim zabiegu suche pięty domowe sposoby należy uzupełnić o aplikację kosmetyku nawilżającego, natłuszczającego i regenerującego. Wzmocni on działanie domowych kuracji i zabezpieczy skórę na długi czas.

Podsumowanie

Suche pięty mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak brak nawilżania skóry, niewłaściwa higiena stóp, noszenie niewłaściwego obuwia, czy też pewne problemy zdrowotne. Groźby dla posiadaczy suchych pięt mogą obejmować pęknięcia i otarcia, gdy sucha skóra łatwo może pękać, co zwiększa ryzyko infekcji. Infekcje grzybicze również stanowią ryzyko, ponieważ sucha skóra stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów, co może prowadzić do grzybicy stóp. Dodatkowo, suchość skóry może powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia czy noszenia obuwia. Aby zapobiegać tym problemom, zaleca się regularną pielęgnację stóp wg. naszych przepisów, unikanie zbyt ciasnego obuwia, stosowanie odpowiedniej higieny stóp, a w przypadku problemów dermatologicznych, skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *