Rzucanie palenia

Rzucanie palenia – skutecznie pozbądź się nałogu

Rzucanie palenia to niełatwa sprawa, to wręcz wyzwanie i przedsięwzięcie, do którego należy się przygotować, zwłaszcza kiedy od lat jest się nałogowym palaczem. Rzucić palenie bez skutków ubocznych dla zdrowia wcale nie jest łatwo. Gdy dojrzałeś do decyzji o rzuceniu palenia zrób pierwszy krok.

Rzucanie palenia – pożegnaj papierosy

Każdy z nas wie jak złe dla zdrowia jest palenie tytoniu, jednak dla wielu osób ten nałóg jest silniejszy niż rozsądek i własna wola. To tym osobom najtrudniej jest porzucić palenie. Co niektórzy boja się rzucenia papierosów z uwagi na dolegliwości jakich mogą wówczas doznać.

Faktycznie rzucanie palenia niesie ryzyko dolegliwości, niemniej znacznie mniejsze niż samo palenie. Do palaczy przemawiać maja obrazy jakie są zamieszczane na opakowaniach, jednak czy to może skutecznie zrazić do palenia? Wymowne bywają też statystyki. Co roku w skali świata w związku z paleniem papierosów umiera 3,5 miliona osób. Mimo wszystko wiele osób nie bierze sobie to zbytnio do siebie, wydaje im się ze ich to nie dotyczy, im papierosy nie szkodzą.

Rzucanie palenia – przygotowanie się do zerwania z nałogiem

Przede wszystkim potrzebne jest przekonanie o tym, ze rzucanie palenia to słuszny wybór, ze palenie to zło, a nałóg nas zabija. To przekonanie jest doskonała motywacją do zerwania z nałogiem. Warto w nim wytrwać.

Jeśli wielokrotnie rzucałeś palenie bezskutecznie tym bardziej ważne jest uświadomienie sobie jak ważne jest rzucenie i jak bardzo tego chcesz. Nie rzucisz palenia z założeniem może kiedyś znów zacznę, tylko ograniczę, tylko an rok, dwa. Jeśli będzie Ci to pomocne wypisz na kartce wszystkie argumenty za rzuceniem palenia, wszelkie korzyści z rzucenia palenia a zobaczysz jak wiele jest powodów dla których warto podjąć próbę rzucenia plaenia, nawet jeśli jest to ponowna próba.

Gdy poprzednim razem się nie udało przeanalizuj co było powodem powrotu do papierosów, a łatwiej będzie ci uniknąć tego błędu kolejny raz. Dla dobrego przygotowania istotny jest też termin, wiążącą dla umowy z własnym sobą od kiedy rzucam i do kiedy muszę wytrwać by móc mówić iż się udało.

Rzucanie palenia – termin

Termin rozpoczęcia walki z nałogiem najlepiej ustalić na chwilę obecną, jednak jeśli dziś to niezbyt fortunna okazja możesz odłożyć w czasie ten moment. Istotne znaczenie ma też termin graniczny, który pozwala cieszyć się z małych sukcesów np. już tydzień nie palę.

Nie powinien być on jednak odcinany w czasie bowiem nie oznacza iż po tym terminie możesz zapalić. Aby łatwiej było rzucić palenie otaczaj się osobami niepalącymi. To podtrzymuje na duchu, nie kusi by sięgnąć po papierosa. Jeżeli martwi cię głód nikotynowy możesz poradzić się farmaceuty lub lekarza jak go pokonać inaczej niż samym papierosem.

By zapomnieć o pokusie dużo pij i ruszaj się. Pamiętaj, by głodu nikotynowego nie zajadać bo utyjesz i wpadniesz w inny nałóg np. jedzenia słodyczy lub picia kawy, co również zdrowe nie jest. Staraj się tez wysypiać, to pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej i fizycznej. Pochwal się swoim postanowieniem rzucenia palenia innym, wówczas trudniej będzie ci się wytłumaczyć ze jednak odniosłeś porażkę.

Rzucanie palenia – by nie zwariować

Papierosy są metodą na rozładowanie napięcia i stresu. Zatem rezygnując z nich czujemy podenerwowanie, rozdrażnienie. Jak nie zwariować odrzucając nikotynę? Nie zamartwiaj się a wszelki stres spróbuj rozładować aktywnością. Zaopatrz się w gniotki i inne akcesoria zajmujące ręce w razie zdenerwowania, a także korzystaj ze sportu.

To także pomaga nie przytyć. Rzucenie palenia zazwyczaj łączy się z nadmiernym łaknieniem. Brak papierosa to poprawa węchu i odkrywanie aromatów, smaków. Zatem poza pokusami w nikotynie również w jedzeniu czyha na Ciebie sporo pokus przed którymi trzeba się obronić.

Sposobem na to jest żucie gumy bądź źdźbła trawy itp. bardzo częstym problemem palaczy na głodzie jest dekoncentracja. W takiej sytuacji suplementuj magnez, selen, cynk i witaminy, możesz też wesprzeć się preparatami uspokajającymi i poprawiającymi skupienie. Może się zdarzyć, ze od czasu do czasu nie wytrzymasz i sięgniesz po papierosa. Mimo to nie poddawaj się i trwaj w postanowieniu. Statystycznie po około roku niepalenia nikną szanse na powrót do nałogu, jednak to kwestie indywidualne, jednym zajmuje kilka miesięcy a innym kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *