wirus HCV

Wirus HCV – skuteczna ochrona, nosiciele HCV, objawy i leczenie

Wirus HCV to inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C i należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Przede wszystkim wirusem zarazić można się uprawiając seks bez zabezpieczenia, stąd też chcąc się zabezpieczyć użyj prezerwatywy, również w czasie seksu oralnego.

Wirus HCV – skuteczna ochrona

Wiele osób zastanawia się nad skutecznością prezerwatyw w kontekście chorób przenoszonych drogą płciową. Jak wiemy prezerwatywa nie daje 100 procentowej ochrony przed zajściem w ciąże, czy w przypadku chorób i wirusa HCV jest podobnie? Na pewno prezerwatywa zmniejsza ryzyko zarażenia jednak go nie eliminuje do zera.

Największym zagrożeniem jest współżycie podczas menstruacji z osobą zarażoną, czy też z osobą o podrażnieniu penisa, odbytu. Wszelkie rany i podrażnienia są wrotami zarażenia. Tak jest w przypadku infekcji pochwy jak i jamy ustnej. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z seksu jeśli mamy świadomość, iż nasz partner lub partnerka są nosicielami HCV i mogą nas zarazić.

Brak świadomości

Niestety wiele osób, nosicieli wirusa zapalenia wątroby typu C nie ma świadomości, iż może zarażać. Tym samym każdy winien troszczyć się o swoje zdrowie we własnym zakresie zabezpieczając się najlepiej jak potrafi. Swoboda seksualna nie sprzyja zdrowiu. Mało akceptowalne jest proszenie partnera o okazanie świadectwa zdrowia i wykluczenie chorób wenerycznych, tymczasem prawdopodobieństwo zarażenia i bycia nieświadomym nosicielem wirusa HCV jest stosunkowo duże.

Wystarczy mieć dwóch partnerów, którzy mieli po dwie partnerki, by kombinacji możliwości zarażenia było wiele. Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo to przejaw odpowiedzialności, która winna być w cenie u partnerów seksualnych. Nie wystarczy zaufanie, chociaż i to jest ważne w związku.

Nosiciele HCV

Statystyka wskazuje, iż w Polsce występuje około 700 tysięcy osób zarażonych. Określa się wirusa HCV cicha epidemią, bowiem w większości przypadków nie ma objawów choroby. Brak objawów nie znaczy iż choroba nie istnieje i wirus nie oddziałuje na organizm. Proces degeneracji tkanki wątrobowej stale postępuje i jest wysokie prawdopodobieństwo, iż dojdzie do zwłóknienia wątroby, jej marskości a także raka wątroby.

Niestety niewiele osób posiada taką wiedzę o wirusie i co za tym idzie nie bada się na obecność wirusa HCV w ich organizmie, co za tym idzie nie leczy i jest potencjalnym zagrożeniem dla innych. To właśnie w ten sposób wirus zbiera nie małe żniwo. Nieświadomość choroby powoduje iż o zmianach w wątrobie dowiadujemy się zbyt późno, a można było zapobiec złemu stanowi organu. Wystarczyłyby kontrole okresowe i badania WN.

Jeszcze kilkanaście lat temu badanie na obecność chorób wenerycznych było rutynowym badaniem medycyny pracy, standardem profilaktyki. Dziś to niezwykle wstydliwy temat a całkowicie niesłusznie, bowiem działa na szkodę całej populacji prowadząc do rozprzestrzeniania się choroby zupełnie nieświadomie. Powszechność prezerwatyw skutecznie ogranicza wirusa, jednak nie jest to metoda na HCV. Nie jest zadaniem kondomów ochrona przed chorobą, gdyż jest to przede wszystkim środek antykoncepcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *