Wirus nCoV

Wirus nCoV – koronawirusy, przyczyny, objawy, leczenie

Wirus nCoV dotychczas na świecie odnotowano 11 przypadków zachorowań na NCOV. Jak dotąd wszystkie infekcje występowały po kontakcie  z chorymi zwierzętami co jednoznacznie wskazuje iż jest to choroba odzwierzęca. Wśród regionów na których doszło do zarażenia wirusem wymienia się Arabię Saudyjską i Jordanię oraz Niemcy i Wielką Brytanię. Istnieje także prawdopodobieństwo iż wirus NCOV może przenosić się także z człowieka na człowieka, na dowód tego przytacza się przypadek jednego z pacjentów który nie wyjeżdżał na Bliski Wschód a doszło u niego do zarażenia.

Zdanie naukowców nowo odkryty wirus rozprzestrzenia się podobnie jak wirus SARS. Niestety cechą wirusów jest możliwość mutacji, co z kolei utrudnia dokonanie precyzyjnych prognoz.

NCoV został odkryty we wrześniu 2012 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Katarczyk, który mieszka w Wielkiej Brytanii i niedawno wrócił z Arabii Saudyjskiej, został zarażony zupełnie nową odmianą wirusa.

Wirus nCoV – przyczyny

Wirus NCOV to stosunkowo nowy wirus nad którym nieustannie trwają badania. Niemniej jednak uznaje się iż wirus ten penetruje w sposób szczególny śluzówkę rozgałęzień płucnych i bardzo często może być mylnie interpretowany jako zwykłe przeziębienie.

Trudno na chwilę obecną o jednoznaczną interpretację wirusa NCOV ponieważ nawet naukowcy nie mają pewności co do pochodzenia wirusa. Eksperci z Britain’s Health Protection Agency sugerują, że pochodzi on od zwierząt, a jego najbliższymi krewnymi są koronowirusy nietoperzy.

Koronawirusy

Koronawirusy to RNA-wirusy. Oznacza to, że ich genom zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

Wśród tej grupy wyróżniamy trzy podgrupy:
– B814,
– 229E,
– OC43,

Warto mieć na uwadze to że dwie ostatnie wywołują epidemie zakażeń dróg oddechowych. Dobrze poznanym reprezentantem tej grupy jest wirus SARS. Do koronawirusów należy również MERS-CoV (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), który od września 2012 roku wykryto u ponad 40 osób, z czego połowa zmarła. Wskazuje to jednoznacznie iż temat nie może być bagatelizowany a wszelkie niepokojące objawy czy tez symptomy które wysyła nam nasz organizm nie powinny być bagatelizowane.

W niektórych przypadkach pierwsze objawy zakażenia koronawirusami bywają podobne do objawów grypy. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów wymienia się:
– wysoka gorączka,
– ból głowy,
– infekcje gardła,
– kaszel,
– uczucie wyczerpania,
– znaczący spadek apetytu,
– ostra choroba układu oddechowego,
– trudności z oddychaniem.

Wirus nCoV – objawy

Koronawirus nCoV wśród najczęściej wymienianych objawów towarzyszących zakażeniu wirusem wymienia się miedzy innymi:
– ostre i przewlekłe choroby układy układu oddechowego. W szczególności do tego stanu można zaliczyć miedzy innymi ciężkie zapalenia płuc, wraz z udziałem silnego kaszlu i wysokiej utrzymującej się gorączki,
– niewydolność nerek,
– zaburzenia pracy układu pokarmowego,
– silne bóle brzucha,
– torsje,
– biegunka,
– dysfunkcje gastryczne.

Wirus nCoVUznaje się iż okres inkubacji wirusa nCoV wynosi średnio od 9 do 12 dni, a nie jak wcześniej przypuszczano, mniej niż 9 dni.

MERS najprawdopodobniej przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa są wielbłądy. Wskazuje się na występowanie wirusa w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku.

Choroba może być transmitowana między ludźmi – po zachorowaniu jednego  z domowników, zwykle na MERS zapada ktoś z członków rodziny.

Nie ma także pewności co do powszechności wirusa wśród ludzi. Dwunastu zakażonych do tej pory pacjentów stanowiło najpoważniejsze przypadki choroby. Istnieje możliwość, że znacznie więcej osób zakaziło się wirusem, jednak w ich przypadku objawy są łagodniejsze.

Wirus nCoV – leczenie

Ze względu na nie do końca poznany patogen wywołujący chorobę nie opracowano także jednolitej metody leczenia. Nadal grono naukowców robi wszystko co w ich mocy aby ostrzec i uchronić jak największa liczbę ludzi od wirusa NCOV. Ze względu na ogólny globalizm i szybkie przemieszczanie się ludzi istnieje ryzyko błyskawicznego przenoszenia się tego wirusa na inne rejony świata. Nie istnieje także szczepionka przeciwko wirusowi nCoV.

Jak do tej pory istnieje tylko zestaw opracowanych zaleceń które mogą nas uchronić przed zarażeniem się wirusem NOCV i zaliczamy do nich; całkowite wyeliminowanie kontaktów z osobami chorymi, zwiększenie dbałości o przestrzeganie zasad higieny osobistej, w tym często myć ręce z użyciem wody i mydła.

W przypadku odbywania podróży zaopatrzyć się w antybakteryjny żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu a także unikanie wszelkiego kontaktu ze zwierzętami oraz ich odchodami, zwłaszcza w czasie zagranicznych podróży.

Wirus ten prowadzi do zapalenia płuc i czasem także do ostrej niewydolności nerek. Póki co potwierdzono 34 przypadki zarażenia i 18 ofiar śmiertelnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *