Ochrona przed upałem

Ochrona przed upałem – jak się chronić przed upałem, ochrona skóry

Ochrona przed upałem – upał potrafi obciążyć organizm, a szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci. Ochrona przed upałem winna obejmować ochronę przed odwodnieniem i udarem społecznym, ale również przed poparzeniem. Receptą na upały jest unikanie pobytu na słońcu w nadmiarze oraz spożywanie dużej ilości płynów. Pośrednio chronić się przed słońcem można przez nakrycie głowy, osłonięcie ramion, krem z filtrem itp.

Ochrona przed upałem

Chroniąc się przed udarem słonecznym w upalny dzień należy przebywać w cieniu oraz zadbać o należytą ilość wody. Nie chodzi tu jednak o wodę w basenie, chociaż ochłoda ciała kąpiąc się w basenie również jest wskazana, ale o wodę spożywaną. Warto jest pić wodę, nie napoje słodzone i gazowane,a zwykłą wodę. Jest to ważne u dzieci, których organizm z uwagi na mniejsza masę szybciej się odwadnia.

Ochrona winna też uwzględniać ochronę skóry przed poparzeniami słonecznymi. Skórę głowy chronimy przewiewnym nakryciem głowy, kapeluszem, chustką, najlepiej w jasnych kolorach. Można ja delikatnie zwilżyć aby schłodzić głowę dziecka. Pozostałe części ciała należy smarować kremem z filtrem przeznaczonym dla wrażliwej skóry dziecka. Przede wszystkim chronić należy ramiona, kolana oraz twarz, które najszybciej się opalają. U dzieci aktywnych dbać należy o częste smarowanie, gdyż warstwa kremu może ulegać ścieraniu w wyniku zabawy w wodzie, na zjeżdżalni, piasku.

Ochrona przed przegrzaniem

By dziecko nie uległo przegrzaniu należy dbać ot o, aby nie przebywało zbyt długo na słońcu, a na pewno w godzinach największego upału. Wówczas wskazana jest zabawa i pobyt w cieniu. Aktywność w ostrym słońcu może u dziecka wywołać udar słoneczny. Dodatkowo zadbać trzeba o odpowiedni ubiór, ale i nawodnienie. Często dzieciom należy przypominać o piciu, gdyż nie odczuwając pragnienia nie sięgają po płyny.

Tendencje do aktywności wśród dzieci sprawiają, iż organizm wraz z energią traci wodę. Płyny należy uzupełniać wodą z niską zawartością soli mineralnych. Dziecko w wieku 1-3 lata dziennie winno spożywać 1,3 litra płynu, kiedy siedmiolatek już dwa litry. Nie można zapominać o niemowlętach, również tych karmionych piersią.

Ochrona przed upałem – ochrona skóry

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, zwłaszcza niemowląt, dlatego też potrzebuje szczególnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, iż w upały należy nie wychodzić z dziećmi z domu. Niestety promienie ultrafioletowe przenikają do głębszych warstw skóry malucha niżeli w przypadku dorosłych. Ponadto gruczoły potowe u dzieci działają słabiej i nie są w stanie skutecznie chłodzić ciała.

Z tego względu unikać należy długotrwałej ekspozycji dzieci na ostrym słońcu, zwłaszcza między godziną 11 a 15tą. Pamiętać też należy o kremie ochronnym dedykowanym skórze dziecka. Kremy do opalania dla dorosłych nie spełniają właściwej funkcji u dzieci, mogą szkodzić skórze. Istotna jest też higiena, zwłaszcza u najmłodszych. Częste kąpiele pozwolą uniknąć odparzeń od pieluchy. Warto jest dziecko wietrzyć bez pieluszki. Pomóc mogą tez spraye chłodzące.

Gdy nie ma cienia

jeśli znajdujesz się z dzieckiem w miejscu bez zacienienia zadbaj o parasol, czy to przeciwsłoneczny, plażowy czy też do wózka. Uchroni on dziecko przed udarem i przegrzaniem. Pamiętaj, iż maluch winien mieć nakrycie głowy również będąc w cieniu. Najlepiej gdy nakrycie głowy ma szerokie rondo chroniące oczy i kark. Prócz głowy istotne jest też zabezpieczenie oczu dziecka przez okulary słoneczne z filtrem UV. Podróżując z dzieckiem w upał nie zapomnij o zabezpieczeniu okna obok fotelika dziecięcego roletą lub pieluszką zacieniającą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *