Antygen gruczołu krokowego

Antygen gruczołu krokowego (PSA) – wskazania do badania, wiarygodność

Antygen gruczołu krokowego (PSA) to wskaźnik określany przy badaniu profilaktycznym prostaty. Jest to antygen gruczołu krokowego, który winien być przedmiotem badania każdego mężczyzny po 40 tym roku życia bez względu na odczuwane dolegliwości lub ich brak.

Antygen gruczołu krokowego

Markery nowotworowe a takim jest PSA służą rozpoznaniu choroby nowotworowej. Warto dodać iż początkowe jej stadium może nie dawać absolutnie żadnych objawów, dolegliwości, dlatego ważne jest profilaktyczne badanie poziomu stężenia PSA. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na leczenie i wydłużenie sobie życia.

Po pięćdziesiątym roku życia zaleca się wykonania badania PSA co dwa lata lub częściej jeśli prezentujemy objawy typowe dla schorzenia prostaty. Marker PSA (z ang. prostate specific antigen) umożliwia wykrycie raka prostaty w bardzo wczesnym stadium rozwoju. To badanie nie jest inwazyjne, wystarczy pobranie krwi. Warto wiedzieć też iż nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.

Możemy zatem samodzielnie się udać do laboratorium i poprosić o wykonania badania PSA. Markery nowotworowe to specyficzne białka, substancje organiczne wytwarzane w tkankach organizmu. Gdy pojawia się nowotwór ich ilość się mnoży. Przedostają się do krwi i wraz z nią krążą po organizmie. Dzięki tej prawidłowości badanie ich stężenia pozwala szybko reagować na pojawienie się raka.

Antygen gruczołu krokowego – wskazania

O ile nie ma przeciwwskazań do wykonania badania to istnieją wskazania. Pierwszym jest wiek. Po 40tce warto wykonać badanie, zaś po 50tce co dwa lata. Ponadto badać należy się tez gdy wystąpią trudności w oddawaniu moczu, ból krocza lub podbrzusza a także krwiomocz. Normy badania są zmienne i zależne od wieku osoby poddanej badaniu.

Wynik nie powinien przekraczać 4 ng/ml. W wieku między 40 a 49 lat normą jest 2,5 ng/ml. Zawyżony wynik wskazuje iż w obrębie prostaty dochodzi do nieprawidłowości, nie musi to wskazywać na rozwój raka, guza, ale może. Co więcej określenie antygen gruczołu krokowego pomaga zdiagnozować małe guzy niewyczuwalne w badaniu fizykalnym prostaty przez odbyt.

Przyczyną zawyżonej wartości PSA może być zapalenie prostaty, również to przewlekłe nie dające charakterystycznym objawów. Ponadto wśród powodów wzrostu PSA wymienia się łagodny przerost prostaty jak również stan po cewnikowaniu pęcherza lub przebyte badanie per rectum.

Antygen gruczołu krokowego – wiarygodność wyników badania

Badanie stężenia PSA nie zawsze jest miarodajne. To wada tej formy diagnostyki. U co drugiego mężczyzny z podwyższonym poziomem antygenu nie występuje schorzenie prostaty,a tym bardziej nowotwór. Zaledwie u jednej czwartej badanych z nieprawidłowym wynikiem prostata wymaga leczenia.

Dlatego też prócz badania PSA należy wykonać USG, czasem biopsję stercza i inne badania, które wespół dadzą obraz pełniejszy umożliwiający postawienie diagnozy. Należy mieć na względzie iż nie wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu krokowego to objaw choroby.

U pacjentów po 50tce często niewielki przerost prostaty to stan fizjologiczny, naturalnego starzenia się organizmu. Dotyczy to zwłaszcza panów z genetyczną tendencją do pogarszania się stanu zdrowia z wiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *