Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) – objawy i leczenie

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) to śródmiąższowa choroba płuc. Najbardziej narażonymi osobami na ten rodzaj schorzenia są rolnicy i mieszkańcy wsi. Mówi się nawet o płucu farmera.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP)

Choroba ma podłoże zapalne. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku wdychania antygenów pochodzenia organicznego oraz chemicznego. Do antygenów tych zalicza się grzyby, bakterie, białka zwierzęce oraz siarczek miedzi, diizocyjaniany.

AZPP należy do chorób zawodowych układu oddechowego (rolnicy, farmerzy, hodowcy zwierząt, stolarze, drwale oraz pracownicy przemysły spożywczego i chemicznego). Schorzenie rozwija się u 5 do 15% osób z grupy podwyższonego ryzyka. Częstotliwość występowania AZPP w Polsce to 12,6 na sto tysięcy mieszkańców.

Przyczyny zachorowania i objawy

Podobnie jak przyczyn również może być kilka postaci choroby. Wyróżnia się tzw. płuco farmera, to najczęściej występująca postać choroby. Jest to schorzenie diagnozowane głównie u rolników i spowodowane wdychaniem bakterii gram dodatnich pochodzących z siana i ziarna. Ponadto identyfikuje się tzw. płuco hodowcy ptaków.

Ta postać choroby dotyczy hodowców gołębi oraz papug i wynika z wdychania mucyny zawarte w ptasich odchodach. Trzecia postacią jest płuco użytkownika sauny gdzie alergenem jest bakteria Mycobacterium avium-intracellulare oraz Aureobasidium.

Bakterie te znajdują się w wodzie i są rozpylane pod wpływem parowania. Ostatnia z grup choroby jest płuco osób korzystających z klimatyzacji oraz nawilżaczy. W tym wypadku alergizuje woda zanieczyszczona bakteriami. W tej grupie chorób znajdują się tez podtypy jak płuco praczki, czy płuco stolarza.

Leczenie – alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

AZPP leczy się przede wszystkim odstawieniem alergenów. Unikanie kontaktu z alergenem pozwala przywrócić funkcje płuc, jednak to za mało, bowiem jest to stan przewlekły i wymaga leczenia lekarstwami. Głównie stosuje się elki rozkurczowe pomagające oddychać i zapobiegać napadom duszności.

Choroby te dają obraz zmian w płucach, które są wskazaniem do podjęcia leczenia. Zwykle diagnozuje się schorzenie w wyniku kontrolnego RTG medycyny pracy lub po wizycie u pulmonologa, której powodem są dolegliwości z oddychaniem. Wiele osób z AZPP zaczyna swą wędrówkę po specjalistach w niewłaściwym miejscu, podejrzewając u siebie niewydolność serca, tymczasem to kwestia niewydolności płuc i zwężenia dróg oddechowych, co jest objawem alergii.

Niestety przybywa osób, które poprzez warunki pracy są narażone na obcowanie z alergenami, głównie chemikaliami. Pomimo zabezpieczeń, filtrów, masek i kombinezonów ludzie wciąż chorują. Czasem alergia pojawia się w związku z predyspozycjami genetycznymi i podatnością na alergeny, również te substancje które zasadniczo nie są alergizujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *