Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) – objawy i leczenie

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) to śródmiąższowa choroba płuc. Najbardziej narażonymi osobami na ten rodzaj schorzenia są rolnicy i mieszkańcy wsi. Mówi się nawet o płucu farmera.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP)

Choroba ma podłoże zapalne. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku wdychania antygenów pochodzenia organicznego oraz chemicznego. Do antygenów tych zalicza się grzyby, bakterie, białka zwierzęce oraz siarczek miedzi, diizocyjaniany.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

AZPP należy do chorób zawodowych układu oddechowego (rolnicy, farmerzy, hodowcy zwierząt, stolarze, drwale oraz pracownicy przemysły spożywczego i chemicznego). Schorzenie rozwija się u 5 do 15% osób z grupy podwyższonego ryzyka. Częstotliwość występowania AZPP w Polsce to 12,6 na sto tysięcy mieszkańców.

Przyczyny zachorowania i objawy

Podobnie jak przyczyn również może być kilka postaci choroby. Wyróżnia się tzw. płuco farmera, to najczęściej występująca postać choroby. Jest to schorzenie diagnozowane głównie u rolników i spowodowane wdychaniem bakterii gram dodatnich pochodzących z siana i ziarna. Ponadto identyfikuje się tzw. płuco hodowcy ptaków.

Ta postać choroby dotyczy hodowców gołębi oraz papug i wynika z wdychania mucyny zawarte w ptasich odchodach. Trzecia postacią jest płuco użytkownika sauny gdzie alergenem jest bakteria Mycobacterium avium-intracellulare oraz Aureobasidium.

Bakterie te znajdują się w wodzie i są rozpylane pod wpływem parowania. Ostatnia z grup choroby jest płuco osób korzystających z klimatyzacji oraz nawilżaczy. W tym wypadku alergizuje woda zanieczyszczona bakteriami. W tej grupie chorób znajdują się tez podtypy jak płuco praczki, czy płuco stolarza.

Leczenie – alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

AZPP leczy się przede wszystkim odstawieniem alergenów. Unikanie kontaktu z alergenem pozwala przywrócić funkcje płuc, jednak to za mało, bowiem jest to stan przewlekły i wymaga leczenia lekarstwami. Głównie stosuje się elki rozkurczowe pomagające oddychać i zapobiegać napadom duszności.

Choroby te dają obraz zmian w płucach, które są wskazaniem do podjęcia leczenia. Zwykle diagnozuje się schorzenie w wyniku kontrolnego RTG medycyny pracy lub po wizycie u pulmonologa, której powodem są dolegliwości z oddychaniem. Wiele osób z AZPP zaczyna swą wędrówkę po specjalistach w niewłaściwym miejscu, podejrzewając u siebie niewydolność serca, tymczasem to kwestia niewydolności płuc i zwężenia dróg oddechowych, co jest objawem alergii.

Niestety przybywa osób, które poprzez warunki pracy są narażone na obcowanie z alergenami, głównie chemikaliami. Pomimo zabezpieczeń, filtrów, masek i kombinezonów ludzie wciąż chorują. Czasem alergia pojawia się w związku z predyspozycjami genetycznymi i podatnością na alergeny, również te substancje które zasadniczo nie są alergizujące.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *