cukrzyca w podróży

Cukrzyca w podróży – jak planować wyjazd, ograniczenia, leczenie

Cukrzyca w podróży – cukrzyca to choroba, która wymaga zaangażowania w leczenie, ale i pełna ograniczeń. Z uwagi na konieczność aplikacji insuliny, częstego monitoringu poziomu cukru chorzy rezygnują z rozrywek, podróży, wakacji zamykając się w domu i spędzając czas w jego pobliżu. Mimo wszystko diabetykom nie zabrania się wyjeżdżać, kwestią organizacji jest zapewnienie sobie warunków do leczenia i wypoczynku zarazem. Coraz więcej ośrodków wczasowych oferuje wyżywienie dietetyczne również dietę cukrzycową.

Cukrzyca w podróży – jak planować wyjazd

Bez wątpienia wyjazd, każdy, dłuższy czy krótszy musi być zaplanowany. Warunki na miejscu nie mogą ans zaskoczyć, musimy być przygotowani na różne scenariusze zdarzeń. Warto zawsze wiedzieć gdzie się udać po pomoc medyczną gdyby okazała się potrzebna, wybierać miejsca niezbyt daleko oddalone od punktów medycznych. Ponadto pamiętaj o rutynowym badaniu cukru. Tutaj nie ma taryfy ulgowej, wakacje, nie wakacje życie iż drowie jest ważniejsze i nie można sobie odpuścić.

Podobnie z dietą, na wakacjach również obowiązuje. Z rzeczy istotnych dla podróżnika ważne jest aby nie siadać za kierownicą przed zbadaniem cukru o poranku. Diabetycy winni zwrócić uwagę na posiłek i zażycie insuliny przed jazdą samochodem, by uniknąć problemów za kółkiem.

Gdy poziom cukru tuż przed podróżą jest niższy niż 90 mg%, pamiętaj o szybkim spożyciu posiłku bogatego w węglowodany, to istotne zwłaszcza przed wylotem. Na pokładzie samolotu nie zawsze można jeść, a i trudno jest zabrać na pokład jedzenie. Warto też rozważyć wprowadzenie terapii analogowej która ogranicza napady hipoglikemii w ciągu dnia.

Jazda autem a cukrzyca

Podróż samochodem, zwłaszcza jako kierowca to potężny wysiłek dla osoby chorej na cukrzycę. Cukrzyca w podróży wybija organizm z rytmu i nawet jeśli na co dzień nie doznajemy częstych napadów hipoglikemii to właśnie w czasie podróży mogą się nam zdarzyć. Dobrze jest zawsze mieć pod ręką słodki płyn, glukozę w tabletkach czy batonika.

Poza tym koniecznie w podróż zabierz legitymację diabetyka. To ważne dla osób trzecich udzielających Ci ewentualnej pomocy na wypadek doznania ataku i utraty świadomości. Jeśli jest taka opcja to unikaj jazdy autem nocami. Gdy tylko poczujesz się gorzej zatrzymaj się, zmierz poziom cukru, zjedz coś słodkiego i odpocznij.

Gdy podróż trwa długo staraj się robić postoje, gdy jesteś pasażerem autobusu rozprostuj kości, przejdź się przez pojazd. Pamiętaj iż nadmierne jedzenie w podróży powoduje senność, to niebezpieczne jeśli jesteś kierowcą. Zadbaj o towarzystwo w podróży. Będzie ci raźniej, poczujesz się bezpiecznie kiedy będzie koło Ciebie osoba, która zna Twoje problemy zdrowotne, wie jak reagować.

Ekwipunek podróżnika

Koniecznie zabierz ze sobą w podróż insulinę klasyczną a także tzw. analogi. Pamiętaj o zabezpieczeniu lekarstw właściwie, by nie straciły swych właściwości i były zawsze dostępne pod ręką. Zwłaszcza altem nie zostawiaj leków w nagrzanym aucie, zimą natomiast dbaj o dodatnią temperaturę przechowywania. Chowaj preparaty insulinowe przed słońcem, dobrze jest zabrać ze sobą pojemnik termiczny na leki.

Dbaj o stopy w podróży

Cukrzyca w podróży to niestety ryzyko wystąpienia tak zwanej stopy cukrzycowej. Kiedy wybierasz siew daleka podróż pamiętaj o zabraniu wygodnego, najlepiej skórzanego obuwia. Gdy jesteś kierowcą prowadź samochód jak najczęściej na tempomacie. Często ruszaj placami u stóp. Ponadto co kilka godzin zmieniaj buty. Zabieraj zawsze kilka par.

Analogi i bezpieczna podróż

nowoczesne metody leczenia cukrzycy zapewniają większy komfort wyjazdów diabetykom. Analogi są po prostu wygodne. Zmniejszają one ryzyko hipoglikemii pomiędzy posiłkami. Wstrzyknąć można analog insuliny zarówno w czasie posiłku jak i tuż po nim, co jest niezwykle przydatne i praktyczne w podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *