uprawianie sportu w czasie miesiączki

Uprawianie sportu w czasie miesiączki – ćwiczenie dozwolone

Uprawianie sportu w czasie miesiączki jest ryzykowne, ale niekoniecznie niezdrowe. Warto jednak wiedzieć co wolno, a czego nie wolno i stosować się do zaleceń medycznych. Istotna jest także znajomość własnego organizmu. Wiele opinii głosi, iż sport w czasie menstruacji szkodzi i nasila krwawienia, tymczasem nie jest to do końca prawdą.

Uprawianie sportu w czasie miesiączki

Wysiłek fizyczny w czasie okresu jest wskazany i dozwolony o ile jest dostosowany do możliwości organizmu i realizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, higieny oraz z umiarem. Czasem aktywność fizyczna łagodzi bóle menstruacyjne.

Endorfiny, jakie są wytwarzane podczas uprawiania sportów redukują psychiczne objawy okresu takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz eliminują rozdrażnienie i poprawiają koncentrację. Wraz z podwyższeniem poziomu progesteronu tuż przed okresem zdolności fizyczne u kobiety maleją, zwiększa się częstotliwość oddechu.

Ćwiczenie dozwolone

W trakcie miesiączki zwykle kobieta doświadcza bólu brzucha oraz skurczów mięśni. Organizm obejmuje bezsilność, której trudno zaradzić. Nie jest to jednak powód aby rezygnować z codziennych ćwiczeń, gdy regularnie uprawiamy sport. Odmiennie jak przed okresem, w fazie miesiączki zdolności wysiłkowe rosną i warto ten atut wykorzystać. Trening może być wówczas taki sam jak w pozostałe dni miesiąca.

Ostrożność zachować należy jedynie w przypadku ćwiczeń okazjonalnych jak joga raz w tygodniu, czy wycieczka rowerowa raz na jakiś czas. Wówczas należy zwrócić uwagę na intensywność ćwiczeń i nie przesadzać z nią. Preferowanymi dyscyplinami i ćwiczeniami jest joga, pilates, stretching, pływanie oraz marszobiegi.

Indywidualne dolegliwości

Jeżeli miesiączki są obfite i bolesne nie warto jest się forsować, jeżeli jednak dolegliwości są nieznaczne warto jest zadbać o ruch i aktywność fizyczną podczas okresu. Jedynie u niektórych kobiet w wyniku wysiłku fizycznego dolegliwości związane z miesiączką intensyfikują się. Bez wątpienia przeciwwskazane są intensywne treningi wyczynowe, przegrzewanie się oraz forsowanie mięśni brzucha.

Nie ma jednak przeszkód aby korzystać z ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane regularnie poza miesiączką mogą wpłynąć pozytywnie na dolegliwości z jakimi przychodzi się zmierzyć podczas miesiączki. W trakcie okresu niewskazana jest rywalizacja w zawodach, która powoduje dodatkowo stres stojący w sprzeczności z miesiączką.

Gdy mamy zaplanowane zawody sportowe, wówczas zadbać warto o przesuniecie farmakologiczne miesiączki, aby nie kolidowały te terminy. Często krwawienie poza bólem powoduje estetyczny dyskomfort, dlatego też kobiety aktywne i oprawiające sport zawodowo korzystają z antykoncepcji minimalizującej krwawienie do występowania przez 3-4 dni na kwartał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *