Joga na ból miesiączkowy

Joga na ból miesiączkowy – asany a menstruacja, główne zasady ćwiczeń

Joga na ból miesiączkowy – joga wpływa pozytywnie na kondycję ciała i ducha, również podczas menstruacji. Nie wszystkie jednak asany są polecane na ból miesiączkowy. Niektóre zaś są wręcz wskazane, bowiem skutecznie redukują ból kręgosłupa. Ćwiczenia nie powinny być jednak zbyt intensywne, a przybrać charakter bardziej relaksacyjny niż wysiłkowy.

Ból miesiączkowy

Ból miesiączkowy potrafi być uciążliwy. Są jednak sposoby na jego minimalizowanie bez potrzeby korzystania z farmakologii. Ćwiczenie jogi w trakcie miesiączki rozluźnia, odpręża, ale i wzmacnia. Rozciągając wybrane partie mięśni można uniknąć skurczów i bólu krzyża, jak też podbrzusza. Kluczowe jest przygotowanie organizmu na jogę.

Niewskazane jest rozpoczynanie jogi w okresie miesiączki. By skutek był zgodny z zamierzonym warto jest w środku cyklu stopniowo wprowadzać ćwiczenia rozciągające. Należy zwrócić szczególna uwagę na prawidłowy oddech. To od niego zależy czy ćwiczenie ma wartość i czy jest odpowiednio wykonane, co za tym idzie czy można się po nim spodziewać pozytywnych skutków.

Joga na ból miesiączkowy – oddech jogiczny

Zanim sięgniemy po skomplikowane asany warto jest rozeznać teorię jogi jak tez przećwiczyć tak zwany oddech jogiczny. Synchronizacja oddechu z ruchami jest niezbędna do uzyskania skutku odprężenia i wzmocnienia. Stosowne dotlenienie w czasie ćwiczeń jest bardzo ważne. Niestety to brak tlenu ponosi winę za skurcze mięśni, w tym skurcze maciczne powiązane z krwawieniem miesiączkowym. Panowanie nad oddechem uskutecznia relaks nie tylko podczas menstruacji ale przydaje się w sytuacjach stresowych, występowania skurczy itp.

Joga na ból miesiączkowy – główne zasady

Ćwiczenia jogi należy odpowiednio dopasować do stanu w jakim się znajdujemy. Brzuch i jego mięśnie powinny być rozluźnione. Wszelkie napięcie w tym obszarze powoduje kumulacje toksyn, jakich winniśmy się jak najszybciej wyzbyć. Poprzez asany możemy dotlenić ciało i zmniejszyć opuchliznę rozciągając mięśnie. Ponadto ćwiczenia jogi powodują wydzielanie endorfin, które działają przeciwbólowo i poprawiają humor.

Warto zauważyć iż joga uprawiana regularnie zmniejsza ilość krwi wydzielanej podczas okresu bez uszczerbku na menstruacji. Ćwiczenia jogi wpływają również na ogólną kondycję ciała, potrzebę ruchu i mięśnie dna macicy, od jakich zależy funkcjonowanie układu rozrodczego. To dzięki asanom możemy nie martwić się o zapłodnienie, czy trudny poród, bądź też bolesne miesiączki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *