Płuca palacza

Płuca palacza – jak wyglądają? Jakie choroby płuc mogą powstać?

Płuca palacza wyróżniają się tym, że są czarne jak smoła. Do tego dochodzi, ze względu na systematyczne wdychanie dwutlenku węgla, substancji smolistych, nikotyny, które są zawarte w papierosach. Określone związki przyczyniają się do zmniejszania ilości tlenu, która dostarczana jest za pośrednictwem krwinek czerwonych. Takie działanie doprowadza do tego, że w płucach osoby palącej papierosy substancje te tworzą lepką konsystencję. Upośledzenie najważniejszego narządu oddechowego sprawia, ze osoby palące papierosy narażone są na wiele schorzeń, w tym także chorób nowotworowych. Na jakie choroby narażony jest palacz?

Płuca palacza – jak wyglądają?

Płuca osoby palącej papierosy narażone są na bardzo niebezpieczne działanie dymu papierosowego zawierającego blisko 4000 substancji chemicznych, które wykazują dużą szkodliwość dla zdrowia. Ze wszystkich związków najgroźniejsze są trzy:

  • tlenek węgla – przyczynia się do ograniczenia ilości tlenu przekazywanego do płuc za pośrednictwem krwinek czerwonych,
  • substancje smoliste – tworzą w płucach lepką substancję,
  • nikotyna – jest to związek toksyczny, dawka śmiertelna wynosi od 0,06 do 0,1 grama.

Systematyczne pobieranie i wchłanianie określonych wyżej substancji wpływa na upośledzenie makrofagów pęcherzykowych. Są one rzęskami, które wyścielają płuca człowieka. Mają za zadanie mechaniczne oczyszczanie powietrza wdychanego z zanieczyszczeń pyłowych, kurzu oraz innych niebezpiecznych substancji, które przedostają sie do płuc za pośrednictwem naszych dróg oddechowych.

W normalnych warunkach zanieczyszczenia te usuwanie są, gdy kaszlemy. Jednakże systematycznie powstające w płucach niebezpieczne związki, przyczyniają się do uszkodzenia rzęsek, które przestają pełnić swoje oczyszczające zadanie. Prowadzi to do magazynowania coraz większej ilości niebezpiecznych i szkodliwych substancji, przez co płuca palacza stają się coraz ciemniejsze.

Płuca palacza- jakie choroby płuc mogą powstać?

Pobudzanie płuc do wytwarzania coraz większej ilości substancji śluzowej oraz uszkodzenie rzęsek, wpływa na upośledzenie pracy płuc. Sprzyja to powstaniu wielu schorzeń i niebezpiecznych chorób. Najważniejsze z nich to: nowotwór płuc, astma, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Nowotwór płuc – największe znaczenie w niebezpieczeństwie zachorowania na nowotwór płuc ma przewlekłe wdychanie dymu papierosowego, w którym zlokalizowanych jest ponad 4000 różnych niebezpiecznych związków. Podkreślić należy fakt, że niebezpieczeństwo zachorowania pojawia się także w przypadku biernego palenia. Symptomy świadczące o nowotworze płuc to przede wszystkim kaszel, ból w klatce piersiowej oraz krwioplucie. Zdiagnozowanie choroby jest możliwe przez badanie histopatologiczne, a więc badanie wycinków guza pod mikroskopem. Pozwala to na dokonanie oceny charakteru procesu chorobowego. Materiał biologiczny pobiera się na przykład podczas bronchoskopii, która jest badaniem endoskopowym dróg oddechowych.

Astma – jest chorobą związaną z obecnością przewlekłego stanu zapalnego prowadzącego do reaktywności dróg oddechowych. Działanie to objawia się przez skurcz oskrzeli. Symptomy świadczące o obecności astmy to najczęściej napady duszności, szczególnie w porze nocnej, nad ranem, po wzmożonym wysiłku fizycznym, po zmianie temperatury pojawiającej się w sposób nagły bądź w kontakcie z dymem papierosowym, Dodatkowo, osoba chora ma trudności związane ze złapaniem tchu oraz odczuwa ucisk w piersiach. Wyróżniającymi objawami świadczącymi o astmie są również świsty podczas procesu oddychania, a także kaszel: z gęstą wydzieliną bądź suchy.

Płuca palacza – choroby

Rozedma płuc – jest chorzeniem pojawiającym się w wyniku niewłaściwego zwiększenia się pęcherzyków płucnych oraz pękania struktur ich ścian. W rezultacie prowadzi to do ograniczenia ich ilości. Takie działanie przyczynia się do zakłócenia mechanizmu przekazywania wdychanego tlenu z płuc do krwiobiegu. W pierwszej fazie pojawiają się symptomy takie jak kaszel, trudności z oddychaniem, duszności.

Zapalenie oskrzeli – jet przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się bolesnym odczuciem przy kaszlu, podczas którego dochodzi do odkrztuszania gęstej wydzieliny, gorączką, bólem za mostkiem, problemami związanymi z oddychaniem oraz charakterystycznym świszczącym oddechem.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawia się przez duże zwężenie dróg oddechowych, co prowadzi to tego, ze pacjent ma trudności z nabraniem powietrza z płuc, a takze jego wydychaniem. Najbardziej popularne objawy to w tym przypadku: ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność oraz ucisk w klatce piersiowej. Diagnostyka określonej jednostki chorobowej polega na przeprowadzeniu spirometrii, badaniu stężenia gazów we krwi, RTG płuc, pluskosymetria, która pozwala zmierzyć zawartość tlenu we krwi.

Płuca palacza – jak można uchronić się przed chorobami związanymi z paleniem papierosów?

Przed chorobami płuc powstałymi na skutek palenia papierosów można uchronić się przez:

  • rzucenie palenia,
  • unikanie miejsc, w którym przebywają osoby palące papierosy,
  • unikanie miejsc zanieczyszczonych spalinami, pyłem węglowym bądź kominowym,
  • w sezonie grypowym należy unikać dużych zgromadzeń ludzi,
  • prowadzenie zdrowego trybu życia,
  • ograniczenie soli, żywności przetworzonej oraz naojów gazowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *