Terapia par – kiedy jest potrzebna?

Długoletnie związki czy małżeństwa mogą się borykać z wieloma problemami, które trzeba przepracować. Kiedy dobrze jest zdecydować się na terapię par i komu jest potrzebna? Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Problemy w związku to wyzwanie

Związki mogą przechodzić różne fazy i jest to zupełnie naturalne. Na pierwszym etapie, jakim jest zakochanie się, trudno mówić o jakichkolwiek problemach. Spojrzenie przez różowe okulary, same przyjemności i spotkania bez zobowiązań, to bardzo przyjemny etap. Po około 2-3 latach poznaje się lepiej drugą osobę i najczęściej przychodzi wspólne mieszkanie czy nawet małżeństwo. Pary w małżeństwie czy w długim związku często decydują się na dzieci, a wtedy w oczywisty sposób zmienia się dynamika pary i dwie osoby nie mają już czasu tylko dla siebie, ale muszą się skupić głównie na dziecku. Wtedy może pojawić się pierwszy kryzys. Wyzwania dnia codziennego mogą być dla niektórych trudne w tej sytuacji i pojawia się napięcie i frustracja. Do tego dochodzą problemy w pracy i utrzymanie domu, które na ogół jest źródłem stresu i wymaga odpowiedzialności.

Kiedy zdecydować się na terapię par?

Nie tylko pojawienie się dzieci, codzienne obowiązki i problemy finansowe mogą wpływać na wzajemne relacje. Może pojawić się również zdrada, która zawsze jest ogromnym problemem dla związku i próbą na jego przetrwanie. Często problemy są już tak duże, a komunikacja tak zła i pełna pretensji, że para pozostaje w poważnym kryzysie. Wyjściem z takiej sytuacji może być terapia dla par, jako wspólna i przemyślana decyzja dwojga. Niektórzy próbują skupić się na poprawie życia seksualnego i próbują leki typu Tadalafil Maxon, ale jest to tylko częściowe rozwiązanie problemu. Bliskość fizyczna zbliża, ale nie rozwiązuje źródła problemu, który leży we wzajemnym porozumieniu, szacunku i komunikacji. Wiele osób decyduje się na terapię w gabinecie, aby pokonać narastające problemy.

Jak wygląda terapia dla par?

Po pierwsze musi to być wspólna decyzja, bo osoba przymuszona do terapii niewiele z niej wyniesie. Sama terapia dla par jest sprawdzianem szczerości i wyzwaniem dla dwóch osób i należy wykazać się dużą cierpliwością i zaufaniem do terapeuty i do siebie wzajemnie. Wspólne sesje terapeutyczne są projektowane tak, aby uczyć małżonków czy parę wzajemnego szacunku i wartościowej rozmowy bez oskarżeń, pogardy czy wyzwisk. Terapeuta jest w stanie szybko zorientować się, jakie problemy pojawiły się w związku i jak je rozwiązać. Jeśli dwie strony szczerze opowiadają o związku, czego im brakuje, jakie mają odczucia i jakie sytuacje wywołują ich złość, jest szansa, aby pod okiem terapeuty to przepracować. Warto zawalczyć o związek pod okiem terapeuty niż szukać nowych wrażeń. Osoba, z którą spędziło się lata, zna nas najlepiej i wie, jak się do nas zbliżyć, ale trzeba jej w tym pomóc.

Jaki powinien być dobry terapeuta?

  • powinien mieć doświadczenie,
  • powinien być empatyczny i mieć dobry kontakt z parą,
  • uczciwe podejście do problemu to ważna kwestia,
  • powinien zaproponować różne formy terapii i omówić z zainteresowanymi przebieg terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *