kokorycz pełna

Kokorycz pełna – zastosowanie i sposoby używania w celach zdrowotnych

Kokorycz pełna (Corydalis solida) dorasta do 20 cm wysokości i należy do roślin makowatych. Wywodzi się z Północnej Europy oraz Azji. Roślina ceni sobie stanowiska cieniste i półcieniste, zwykle rośnie w lasach. W Polsce rośnie na niżach, pięknie kwitnie od kwietnia do maja, zaś nasiona dojrzewają między majem a czerwcem. Kwiaty kokoryczy uzyskują ciemnoczerwony kolor, czasem biały i fioletowy. Ziele jest samopłodne.

Kokorycz pełna – charakterystyka

Kokorycz to roślina zielna i rabatowa zarazem. Posiada okrągłą bulwę. Należy do roślin jadalnych. Stosuje się w kuchni gotowany korzeń, który obfituje w skrobię. Kokorycz pełna wykazuje wiele właściwości leczniczych. Między innymi działa łagodząco i kojąco, ponadto kokorycz ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwskurczowe.

Interesująca właściwością jest działanie halucynogenne i uspokajające. Rdzenni Amerykanie stosowali kokorycz pełną na kaszel pijąc mocna herbatę z ziela. Popularny,m zastosowaniem były niegdyś kąpiele z kokoryczą by zniwelować obrzęki i zapewnić odprężenie w czasie chronicznego zmęczenia.

Skład kokoryczy

Skład rośliny zasługuje na zainteresowanie, bowiem głównym składnikiem są alkaloidy fenantrenoizochinolinowe, a wśród nich protopina, kryptopina i korydyna itp. Wykorzystuje się właściwości uspokajające w celu leczenia nadpobudliwości ruchowej, bez uszczerbku na napięciu mięśniowym. Spożywanie ziela nie ma negatywnych skutków dla zdrowia, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.

Ziele pomaga wielu chorym na Parkinsona, pomagając w niwelowaniu drżeniu nerwów. Kokorycz pełna jest znana przez ponad tysiąc lat, głównie w medycynie chińskiej jako preparat przeciwbólowy. Surowcem jadalnym i zielarski jest anodyna, czyli bulwa. Działa ona antybakteryjnie, skutecznie hamuje ataki astmy. Z uwagi na działanie łagodzące pozytywnie wpływa na układ nerwowy a przy okazji pozwala ograniczyć reakcje alergiczne.

Zastosowanie kokoryczy

Kokorycz stosowana jest wewnętrznie jako środek leczniczy. Kokoryczą leczy się bezsenność. Skuteczność leku sprawdza się także jako środek przeciwbólowy w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, jak też w przypadku urazów i bóli lędźwiowych. Zastosowanie kokorycz pełna znajduje też w celu obniżenia ciśnienia tętniczego, jak i w kuracjach nadczynności tarczycy i terapii kory nadnerczy.

Kokorycz doskonale reguluje cykl miesiączkowy, jak też częstotliwość wypróżnień, zapobiegając biegunkom. Leki z kokoryczy leczą również zapalenie oskrzeli, choroby serca a także bóle gardła i brzucha. Kokorycz jest stosowana zewnętrznie jako balsam w bolące miejsca, rany i obrzęki. Kokorycz można łączyć z wieloma innymi ziołami jak chociażby z kozłkiem lekarskim oddziałując pozytywnie na układ nerwowy wyciszając.

Uwaga!

Łącząc kokorycz pełną z suplementami diety powodującymi rozrzedzenie krwi może dojść do krwotoku. Wynika to z tendencji jaką wykazuje zioło do minimalizowania płytek krwi.

Nalewka z kokoryczy

Nalewka z kokoryczy pełnej może być stosowana zarówno do picia jak też do okładów na przykład na hemoroidy zmniejszając przekrwienia guzków. Nalewka pomaga również w leczeniu stanów chorobowych dróg moczowych, zwłaszcza ograniczając częstomocz, niwelując ból przy oddawaniu moczu. Ponadto nalewka ziołowa z kokoryczą wspiera układ limfatyczny, a także działa odwadniająco, moczopędnie dzięki czemu minimalizuje obrzęki i żylaki.

Nalewka wchłaniana jest przez jelito cienkie stymulując drenaż limfatyczny układu trzewnego, tym samym poprawia wchłanianie się tłuszczu przez układ chłonny. Warto pamiętać iż kokorycz wpływa na organizm żółciopędnie, wspierając funkcje wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *