homeopatia

Homeopatia – co to jest? Dlaczego homeopatia jest skuteczna?

Homeopatia od co najmniej dekady stała się modna. Coraz więcej osób ceni metody naturalne w leczeniu od klasycznej medycyny i farmakoterapii. Homeopatyczne leki i homeopatia jest oficjalnie uznaną metodą leczniczą. Mitów na jej temat narosło przez lata wiele, wynikają one głównie z niewiedzy.

Homeopatia – walka z mitami

Mitem krążącym powszechnie jest to ze brak jest dowodów na skuteczność leków homeopatycznych. Faktycznie są pozytywne badania i opinie dotyczące leków naturalnych. Stan wielu pacjentów poprawia się po leczeniu niekonwencjonalnymi metodami medycyny naturalnej, w tym lekami homeopatycznymi.

Warto też nadmienić, ze szereg leków tradycyjnych jest oparta na bazie naturalnych składników wykorzystywanych właśnie w homeopatii. Zazwyczaj leki homeopatyczne maja spowolnione działanie i to może powodować mniejsza ich skuteczność, jednak doskonale sprawdzają się w profilaktyce zdrowotnej. Kiedy przyjmowane długotrwale uodparniają i wzmacniają organizm chroniąc go przed chorobami, infekcjami.

Istnieje prawie 300 randomizowanych, w większości podwójnie zaślepionych badań klinicznych w zakresie leczenia homeopatycznego. Homeopatia doskonale działa w leczeniu górnych dróg oddechowych u dzieci. Ponadto skuteczna okazuje się też w stanach depresji, nadpobudliwości, bezsenności. Co potwierdzają francuskie badania z 2008 roku, zatwierdzone przez naczelną francuską radę lekarską. Większość badań nad homeopatią jest nieliczna ale łączy się je w metaanalizy.

Lekarstwo czy placebo

Sporym zarzutem wobec leków homeopatycznych jest to, iż są porównywane z placebo. Zaprzeczeniem tego mitu jest skuteczność homeopatii u zwierząt, które bez wątpienia nie maja przekonania co do skuteczności leku i jego zażywania. Przykładem jest leczenie biegunki u prosiąt lekami homeopatycznymi.

Pierwszy raz homeopatia została uznana w 1976 roku. Zwolennicy tej metody stosują wysoko rozcieńczone substancje, które mają leczyć choroby. Obecnie rozwija się także agro-homeopatia jako jedna z metod zwalczania szkodników roślin.

Pamięć wody nie istnieje

W wysoko rozcieńczonych substancjach nie ma już składnika czynnego i dlatego pojawia się pytanie, jak to może działać. Mit ten nie jest ani prawdziwy ani nieprawdziwy, ale prawdopodobny. Nie wiemy w tej chwili, w jaki sposób to działa, ale działa, i są na to dowody naukowe. Informacje jakie posiadamy dotyczą struktury wody. Homeopatia jest stosowana od 2000 lat i wciąż się rozwija.

Homeopatia nie może zastąpić medycyny konwencjonalnej

Homeopatia doskonale działa wspomagająco. Czasem wyklucza się z medycyną tradycyjną. W większości przypadków zaleca się, aby łączyć leczenie konwencjonalne z homeopatią. Są przypadki, kiedy można leczyć tylko homeopatycznie. Sportowcom często podaje się tylko leki homeopatyczne, bowiem inne uznane są za doping.

Niestety homeopatią nie da się wyleczyć każdej przypadłości. Skuteczność leków homeopatycznych jest widoczna w leczeniu alergii, infekcji dróg oddechowych oraz reumatyzmu i depresji. Niemniej kiedy pacjent ma zapalenie płuc należy sięgnąć po konwencjonalne metody leczenia, podobnie jak w przypadku zakażenia HIV, czy żółtaczki, raka. Nawet bardzo znane leki, które na większość chorych działają, w przypadku niektórych mogą się okazać nieskuteczne.

Komentarze

  1. Kannabinoidy, a zwłaszcza kannabidiol (CBD) to substancje o niezwykle dobrze zapowiadającym się zastosowaniu medycznym. Badania efektów biochemicznych i farmakologicznych sugerują zastosowania CBD: do łagodzenia ataków epilepsji, zaburzeń nastroju, lęków, depresji, wspomagające leczenie uzależnień od alkoholu i nikotyny, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych zwłaszcza glejaka, może być pomocny w leczeniu fibromialgii, czy zwłóknienia wątroby, jest skuteczny w terapii bólu zapalnego i neuropatycznego, pomocny w terapii stwardnienia rozsianego, działa przeciwwymiotnie (np. po chemioterapii), reguluje apetyt (…)

    Uwaga: Nasze olejki NIE zawierają syntetycznego kwasu kannabidiolowego CBD, który jest produkowany in vitro w laboratorium, który nie tylko nie pomoże, lecz może zaszkodzić naszemu organizmowi, są całkowicie naturalne! Produkt również nie jest łacząny z kryształem wyizolowanym CBD, którego wiele firm używa w swoich produktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *